Beş kentte kamulaştırma, üç ilde özelleştirme

Beş kentte kamulaştırma, üç ilde özelleştirme

Enerji yatırımları için beş ilde bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi. Ayrıca üç kentte de özelleştirme yapıldı.

Enerji yatırımları için acele kamulaştırma ve özelleştirme kapsamında bulunan taşınmazlara ilişkin Cumhurbaşkanı kararları, bugünkü Resmî Gazete'de yayınlandı.

5 İLDE ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI

Planlanan enerji yatırımları ve bu çerçevede yapılacak kamulaştırma kararları şöyle:

- Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Genel Müdürlüğü'ne ait “154 kV Polateli 380 TM İrtibatları Projesi” kapsamında Kilis'in Polateli ilçesi ve Gaziantep'in Şahinbey ilçesinde yer alan taşınmazlar, direk yerlerinin mülkiyet şeklinde, iletken salınım gabarisinin ise irtifak hakkı kurulmak suretiyle acele kamulaştırılacak.

- TEİAŞ Genel Müdürlüğü'ne ait “154 kV Pülümür TM İrtibatları Projesi” kapsamında Tunceli'nin Pülümür ilçesinde yer alan taşınmazların direk yerlerinin mülkiyet şeklinde, iletken salınım gabarisinin ise irtifak hakkı kurulmak suretiyle acele kamulaştırılmasına karar verildi.

- Manisa'nın Soma ilçesinde kurulacak Soma Kolin TES elektrik üretim tesisi (yardımcı kaynak GES) için gerekli olan ve Kozluören Mahallesi 108, 109, 110 ada numaralı 5 parseli, tapuda Hazine adına tescil edilmek üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından acele kamulaştırılacak.

- Ankara'nın Mamak ilçesi, Nenek Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 123, 124, 125, 128, 129, 130 ve 162 numaralı 10 parselin, Savunma Sanayi Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü'ne ait patlatma test alanı yakınında bulunmalarından dolayı can ve mal güvenliği riski teşkil etmeleri nedeniyle Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

- Bayburt'un Demirözü ilçesine doğal gaz ulaştırılabilmesi için ihtiyaç duyulan RMS-A şehir giriş istasyonunun yapımı amacıyla Esentepe Mahallesi sınırları içerisindeki 1696 ada, 10 parsel numaralı taşınmaz, tapuda Hazine adına tescil edilmek üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından acele kamulaştırılacak.

4 İLDE BAZI TAŞINMAZLARIN İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİ ONAYLANDI

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararları ile Ankara, Bursa, Konya ve Uşak'ta yer alan bazı taşınmazların imar planlarında da değişikliğe gidildi. İmar değişikliklerinin onaylandığı kararlar şöyle:

“- Mülkiyeti Maliye Hazinesi adına kayıtlı olup özelleştirme kapsam ve programında bulunan Ankara'nın Çankaya ilçesi, Dikmen Mahallesi 16128 ada, 17 parseldeki taşınmaza ilişkin "Taşıt Yolu" kullanım kararı getirilmesine yönelik olarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan nazım imar planı ve uygulama imar planı değişikliğinin onaylanmasına karar verildi.

- Mülkiyeti Türkiye Şeker Fabrikalar AŞ adına kayıtlı olup özelleştirme kapsam ve programında bulunan Bursa'nın İnegöl ilçesi, Kulaca Mahallesi, 118 ada, 54 parseldeki taşınmaza ilişkin olarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan "Sanayi alanı, trafo alanı, par alanı, yol ve otopark” kullanım kararı getirilmesine yönelik imar planlarına askı sürecinde yapılan itirazların değerlendirilmesi sonucunda; itirazların reddedilmesine ve karar gereklerinin yerine getirilmesi hususunda Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın yetkili kılınmasına karar verildi.

- Mülkiyeti Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ adına kayıtlı, özelleştirme kapsam ve programında bulunan Konya'nın Ereğli ilçesi, Hacımemiş Mahallesi, 195 ada 3, 4, 5, 6 ve 7 parsellerdeki taşınmazlara ilişkin, "Ticaret Alanı (Emsal 0,50; Yençok: 4 kat)" kullanım kararları getirilmesine yönelik olarak harılanan imar planı değişikliğinin onaylanmasına karar verildi.

- Mülkiyeti Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ adına kayıtlı, özelleştirme kapsam ve programında bulunan Uşak'ın Sivaslı ilçesi, Pınarbaşı/Fatih Mahallesi, 396 ada, 7 parseldeki taşınmaza ilişkin, "Gelişme konut alanı (Ayrık nizam: 3 Kat; Taks: 0,25; Kaks: 0,75), Terminal (Otogar) Alanı, Park ve Yol" kullanım kararları getirilmesine yönelik Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan imar planı değişikliğinin onaylanmasına karar verildi.”

3 TAŞINMAZ 242 MİLYON TL BEDELLE SATILDI

Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre; Antalya, Edirne ve Kırklareli illerinde yer alan 3 taşınmaz toplam 242 milyon TL’ye özelleştirildi. Satışlara ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararları şöyle:

“- Özelleştirme İdaresi Başkanlığı İhale Komisyonunca, mülkiyeti Maliye Hazinesi adına kayıtlı, özelleştirme kapsam ve programında bulunan Antalya ili, Döşemealtı ilçesi, Yeşilbayır Mahallesi, 531 ada, 1 parseldeki 15 bin 878 metrekare yüzölçümlü taşınmaz, gerçekleştirilen ihale sonucu 141 milyon TL bedelle en yüksek teklifi veren Bossas Yapı Şirketine satılmasına karar verildi.

-Özelleştirme İdaresi Başkanlığı İhale Komisyonunca, mülkiyeti Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ adına kayıtlı, özelleştirme kapsam ve programında bulunan Edirne ili, Merkez ilçesi, Sarıcapaşa Mahallesi, 431 ada 17 parseldeki 3 bin 1 metrekare yüzölçümlü taşınmaz ve üzerindeki yapıların 24 milyon 500 bin TL bedelle en yüksek teklifi veren Atlas İnşaat Şirketine satılmasına karar verildi.

-Özelleştirme İdaresi Başkanlığı İhale Komisyonunca, mülkiyeti Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ adına kayıtlı, özelleştirme kapsam ve programında bulunan Kırklareli ili, Lüleburgaz ilçesi, Kurtuluş Mahallesi, 334 ada 8 parseldeki 6 bin 630 metrekare yüzölçümlü taşınmaz ve üzerindeki yapıların, 76 milyon 500 bin TL ile en yüksek teklifi veren Erdal Alemdar, Eyüp Alemdar, Necmi İzer Ortak Girişim Grubu’na satılmasına karar verildi.” (ANKA)