Bu ihale senin şerefine Emmoğlu! Bakan Varank'ın amcasının oğluna Bodrum'da kupon arazi kıyağı

Bu ihale senin şerefine Emmoğlu! Bakan Varank'ın amcasının oğluna Bodrum'da kupon arazi kıyağı

Bodrum’da deniz manzaralı 180 bin metrekare büyüklüğündeki arazi için düzenlenen ihaleyi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın akrabasının şirketi kazandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın akrabasının şirketi, Bodrum'daki deniz manzaralı 180 bin metrekare büyüklüğündeki arazi için düzenlenen ihaleyi aldı. Şirketler, bu ihaleden en az 6 milyar TL kazanç sağlayacak. Sözcü'den Yaşar Anter'in haberine göre Muğla'nın cennet koylarında yapılaşmaya açılan sit alanlarında ihaleler tanıdık isimlere gidiyor. Bodrum'u betona boğan projelere yönelik vatandaşların tepkileri sürerken, bu kez milyarlık arazinin ihalesi Bakan Varank'ın akrabasına gitti. Muğla iline bağlı Bodrum Ortakent'teki deniz manzaralı arsanın gelir paylaşımı ihalesi Cevahir Taahhüt İnşaat ile HB Grup İnşaat ortaklığına verildi. İhalenin ayrıntıları Emlak Konut'un Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı bildirimle ortaya çıktı. Emlak Konut'un projelerinden biri olan ‘Muğla Bodrum Ortakent Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi' ihalesinin ikinci oturumu 3 Kasım'da yapıldı. Nihai teklifler incelendiğinde gelen en yüksek teklifin Cevahir İnşaat ve HB Grup İnşaat ortaklığından yapıldığı belirtildi. İkinci oturumda teklif veren 14 firma arasında Kalyon, Dap Gayrimenkul, Vema Holding, Öz Er-Ka İnşaat, Baş Yapı gibi şirketler yer alıyordu.

BÜYÜK KAZANÇ

İhaleyi alan HB Grup İnşaat şirketinin iki ortağı ise Bakan Mustafa Varank'ın
amcasının oğlu Sedat Varank ve Gülhan Düzgün Varank. Şirketin oluşturduğu ortaklığın söz konusu araziden en az 6 milyar 91 milyon TL sağlayacağı belirtildi. Emlak Konut'un kazancı ise en az 4 milyar 61 milyon TL olacak. Projeden sağlanacak toplam gelir ise 10 milyar 152 milyon 500 bin TL olarak hesaplandı.

uieau.jpg

208 milyon TL'lik ihale aldı

HB Grup İnşaat şirketi en son eski Ankara Büyükşehir Belediye arazisine yapılan Emlak Konut'un 208 milyon TL'lik Merkez Ankara projesinin ihalesini almıştı. Demokrat Parti Milletvekili Cemal Enginyurt bu ihaleye sosyal medya hesabından şöyle tepki göstermişti: “208 milyon TL'lik bu ihaleyi de Bakan Varank'ın kuzeni Sedat Varank almış. Mustafa Varank muhalefete hakarete devam et. Reisin bu ihaleyi duydu mu? Yiyin için, hanı yağma düzeni bu. Hesap vereceksiniz.”

‘Giderayak Bodrum'u satıyorlar'

Yapılan ihaleye sert tepki gösteren Bodrum Yurttaş İnisiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan, şöyle konuştu: “Bodrum'un nefes alacak tek bakir yerinin imara açılacak olması ve yandaşlara rant uğruna peşkeş çekilmesini kabul etmiyoruz. Bunu sadece doğanın, yeşilin, yaşamın savunulması olarak görmüyoruz. Aynı zamanda vatan savunmasıdır. Devlet eliyle Bodrum'a yönelik akıl dışı yağmada son dönem herkesin fark ettiği artış var. AKP ile bağıntılı sermaye giderayak ne vurursak mantığı ile hareket ediyor. İçinde tarihsel sit karakteri arazileri dahi satıyorlar. AKP'nin bir de Bodrum'dan siyasi beklentisi yok. O sebepten buraya dönük planlarında vicdan emaresi yok. Bu abdestli acımasız yağmacılık Bodrum'dan alacağı tepkiyi bildiğinden hızlı ve çok kapalı devre yapıyor bu işleri, giderayak Bodrum'u parsel parsel satıyorlar.”