Cinayeti itiraf ettiler, valizden hayvan kemiği çıkınca itirafı geri çektiler

Cinayeti itiraf ettiler, valizden hayvan kemiği çıkınca itirafı geri çektiler

Adana'da üç kişi, 9 yıl önce kaybolan Zeynep Söğüt'ü valiz içinde dereye attıklarını itiraf etti. Valizden hayvan kemikleri çıkınca şüpheliler ifadelerini değiştirdi. Söğüt ailesinin avukatı, "Hayvan kemiklerini sonradan yerleştirilmiş olabilir" dedi.

Adana'da 9 yıl önce birlikte yaşadığı Zeynep Söğüt’ten haber alamadığını öne süren Savaş Sanatma, kayıp başvurusunda bulundu. Söğüt’ün ailesi de televizyon programlarına çıkarak, kaybolduğunda 22 yaşında olan ve eski eşinden iki çocuk sahibi kızlarından bir haber alamadıklarını anlattı.

Söğüt’ün cinayete kurban gitmiş olabileceğini değerlendiren polis, 2020 yılında dosyayı yeniden açtı. Olayla ilgili çok sayıda kişinin ifadesine başvuran polis ekipleri yüzlerce güvenlik kamerası ve cep telefonu kaydı incelemesi yaptı. Polis elde edilen bilgiler doğrultusunda Savaş Sanatma, arkadaşı Ersin Yalçınkaya ve çiçekçilik yapan akrabası Nazlı Tuğlucan'ı cinayet şüphelisi olarak gözaltına aldı.

Savaş Sanatma, emniyetteki ifadesinde, Ersin Yalçınkaya ile Zeynep’in arkadaş olduklarını zaman zaman sert tartışmalar yaşadıklarını ileri sürdü. Sanatma, olay günü evlerinde Ersin’in, Zeynep’i boğarak öldürdüğünü cesedi valize yerleştirerek taksisinin bagajına koyduklarını, Nazlı Tuğlucan’ın otomobilinin öncülüğünde gittikleri Pozantı ilçesi Börücek Yaylası’nın yüksek yerlerinde dere yatağına attıklarını anlattı.

Savaş Sanatma; Ersin Yalçınkaya'nın, eski eşi hakkında dedikodu yaptığı gerekçesiyle Zeynep'i öldürdüğünü iddia etti.

Ersin Yalçınkaya ise ilk ifadesinde cinayeti Savaş Sanatma’nın işlediğini, ardından yardım istemesi üzerine valize koydukları cesedi taksi ile Pozantı’ya götürerek dere yatağına attıklarını söyledi. Nazlı Tuğlucan ise içinde ceset olduğunu bilmediğini ileri sürdüğü valizi Pozantı'da dereye attıkarını kabul edip, suçsuz olduğunu ileri sürdü. 3 şüpheli sevk edildikleri adliyede de benzer ifade verince 'tasarlayarak adam öldürme' suçundan tutuklandı.x

VALİZDEN HAYVAN KEMİKLERİ ÇIKTI

Bu arada, şüphelilerin cesedi attıklarını öne sürdüğü bölgede jandarma, polis ve kadavra köpekleriyle inceleme yapıldı. Belirtilen bölgede tespit edilen valizin içerisinde kemik parçaları bulundu. Yapılan analizde kemik parçalarının insana değil, bir hayvana ait olduğu belirlendi.

Sanatma, Yalçınkaya ve Tuğlucan hakkında ‘tasarlayarak öldürme’ suçundan açılan davanın ilk duruşması dün Adana 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
Hakkındaki iddialar hatırlatılan Nazlı Tuğlucan, olay günü gördüğü valizin içerisinde insan cesedi olduğundan habersiz olduğunu savunarak beraatini ve tahliyesini istedi.

İFADELER DEĞİŞTİ, MAHKEME BAŞKANI TEPKİ GÖSTERDİ

Sanık Savaş Sanatma ve Ersin Yalçınkaya da emniyetteki ifadelerini işkence altında verdiklerini, hiçbirinin gerçeği yansıtmadığını, cinayeti kendilerinin işlemediğini savundu. Sanıkların ifadelerini değiştirmelerine tepki gösteren mahkeme başkanı, olay günü elde edilen sanıkların cep telefonu kayıtları, güvenlik kamerası görüntülerini ve baz istasyonu sinyalleri sordu. Sanıklar, hatırlamadıklarını iddia etti. Sanık avukatları da Zeynep Söğüt'ün yaşıyor olabileceğini savundu.

Mahkeme heyeti, sanık Nazlı Tuğlucan'ın üzerine atılı suç vasfının değişme ihtimali bulunduğundan adli kontrol tedbiriyle tahliyesine, diğer sanıkların ise tutukluluk halinin devamına karar verip, eksik hususların giderilmesi için duruşmayı erteledi.

KARDEŞ KÜBRA SÖĞÜT: CESEDİ BULAMAYACAĞIMIZA EMİNLER

Zeynep Söğüt’ün kardeşi Kübra Söğüt, duruşma sonrası yaptığı açıklamada, Nazlı Tuğlucan’ın tahliyesine tepki gösterdi. Söğüt, “Cinayet masasında Savaş Sanatma, Ersin Yalçınkaya ve Nazlı Tuğlucan tarafından öldürüldüğü ve Pozantı ilçesine götürüldüğü tespit edildi. Nazlı Tuğlucan'ın da tutuklu yargılanması gerekiyordu. Bu kabul edilemez. Ablamın cesedi bile yok. Kesin bir şey yaptılar. Bulamayacağımıza eminler ve serbest kalmak için çabalıyorlar. Serbest kalmak için ifadeyi değiştiriyorlar" diye konuştu.

AVUKAT: UTKU UZUN: KEMİKLER AİLELERİ TARAFINDAN YERLEŞTİRİLMİŞ OLABİLİR

Dosyadaki kayıtlara ve olay değerlendirmelerine göre Zeynep Söğüt’ün öldürüldüğünün açık olduğunu aktaran Söğüt ailesinin avukatı Utku Uzun ise şöyle konuştu:

"Öldürüldü diyoruz, ceset her ne kadar bulunamasa da 2013 yılından bu yana savcılığın yaptığı tespitlerde Türkiye'deki tüm havalimanı firmalarına, tüm otobüs firmalarına, tüm bankalara, tapu müdürlüklerine ve emniyete yazılan yazılarda maktul Zeynep Söğüt'ün aktif ya da pasif hiçbir işlem yapmadığı tespit edilmiştir. Sanıklar emniyet ve savcılık ifadelerinde suçu işlediklerini kabul ettiler. Nereye gömdüklerine kadar söylediler. Bunun yanında bir bavul bulundu. Bavulun içindeki kemikler adli tıpa gittiğinde maktulle benzerlik göstermediği tespit edildi. Kemikler bir hayvana ait çıktı tabii ki bu daha sonra sanıklar tarafından veya aileleri tarafından oraya yerleştirilmiş de olabilir. Yargılama devam ettiği için şu öldürdü demiyoruz ama Savaş Sanatma veya Ersin Yalçınkaya'nın ikisinden birinin fail olması kuvvetle muhtemel. Bu noktada bizim adalete olan inancımız tam adaletin yerini bulacağını düşünüyoruz. Temennimiz sanıkların en ağır şekilde cezalandırılması ve kadın cinayetlerinin sona ermesi yönündedir. İnşallah bu son olur." (DHA)