Dallas Üniversitesi'nde ölü bulunan Emre Soyök'ün ailesi: Cinayet soruşturması da var, devletten yardım istiyoruz

Dallas Üniversitesi'nde ölü bulunan Emre Soyök'ün ailesi: Cinayet soruşturması da var, devletten yardım istiyoruz

Teksas Dallas Üniversitesi'nde doktora eğitimi gören Emre Soykök'ün ölü bulunmasının üzerinden 10 gün geçti. İntihar ettiğine inanmayan ailesi, bir cinayet soruşturması da yürütüldüğünü açıkladı ve devletten yardım istedi.

Emre Soykök, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi'ni bitirdikten sonra aynı üniversitede yüksek lisansını yaptı ve araştırma görevlisi oldu. 26 yaşındaki Soykök, 8 ay önce ise Teksas Dallas Üniversitesi'nde doktora eğitimi için kabul alarak, ABD’ye gitti. Soykök, 21 Nisan'da üniversitenin yurdunda kaldığı odada ölü bulundu.

soyok.jpg

Emre Soykök'ün ölüm haberi, Türkiye'nin Houston Başkonsolosluğu tarafından 23 Nisan gece yarısı ailesine bildirildi. Konsolosluk yetkilileri, Soykök'ün cansız bedenine 2 gün sonra ulaşıldığı ve intihar ettiğinden şüphelenildiğini, Teksas polisinin soruşturma başlattığını aileye aktardı.

'İYİ BİR AKADEMİSYEN OLMAK İSTİYORDU'

Emre Soykök'ün cenazesi Ankara'da Karşıyaka Mezarlığı'nda gözyaşları arasında toprağa verildi. Altındağ ilçesindeki evlerinde taziyeleri kabul eden Emre Soykök’ün annesi Suna Soykök, oğlunun iyi bir akademisyen olmak için Amerika’ya gittiğini söyledi.

Kendilerinin de ellerinden gelen yardımı yaptıklarını belirten anne Soykök, "Kendi isteğiyle hayallerini gerçekleştirmek için Amerika’ya gitti. Çocuğum iyi bir akademisyen olmak istiyordu. Dönüp vatanına milletine hizmet etmek istiyordu. Bu yolun da Amerika’dan geçeceğini düşünüyordu. İşletme finans konusunda Amerika’da eğitim almadan iyi bir akademisyen olamayacağını düşünüyordu. Hedefini de gerçekleştirmişti. Ben çocuğumu canlı gönderdim, ölüm haberini alınca, inanamadık" dedi.

'OLUMSUZ HİÇBİR ŞEY YOKTU'

Suna Soykök, oğluyla en son ölümünden iki gün önce mesajlaştıklarını ve bir hafta önce de görüntülü konuştuklarını anlatarak, şöyle konuştu:

"Oğlum sevinçliydi, mutluydu, Avrupa’da iyi bir dergide makalesinin yayımlanacağını söylüyordu. En son görüştüğümüzde ‘anne bu başlangıç, Amerika’da da çıkaracağım makale, çalışmalarına başlayacağım’ diyordu. Çocuğumuza 26 sene emek verdik, o da biz de elimizden geleni yaptık. Bursları kazandı gitti, biz canlı gönderdik çocuğumuzu; ama cenazesi geldi.

Oğlumuzda hiç olumsuz bir şey yoktu. Sürekli görüntülü konuşuyorduk. Her şeyin yolunda gittiğini söylüyordu. Ben devletimden bu olayın aydınlatılmasında bize yardımcı olmasını istiyorum. Oğlum TÜBİTAK bilim adamı bursu alıyordu. Devletimin yanımızda olmasını, bu olayı soruşturmasını istiyorum."

'İNTİHAR ETTİĞİNE İNANMIYORUZ'

Emre Soykök’ün ağabeyi Caner Soykök ise, konsolosluk yetkililerinin 23 Nisan gece yarısını kendilerine kardeşinin ölüm haberini verdiklerini söyleyerek, şöyle konuştu:

"Kardeşimi 8 ay önce Dallas Teksas Üniversitesi’ne doktora öğrenimini yapması için gönderdik. Orada daha güvenli olacağını düşündüğümüz için yurtta kalmasını istedik. Bize ilk intihardan şüphelendiklerini; ama ayrıca bir cinayet soruşturmasının da yapıldığını söylediler. Biz Emre’nin intihar ettiğine inanmıyoruz. Haberi aldığımızdan bu yana 10 gün geçti, devletimizin bize yardımcı olmasını ve sürecin içine dahil olmasını istiyoruz." (DHA)