Dışişleri: ABD’nin Suriye “Ulusal Acil Durum” kararnamesini kınıyoruz

Dışişleri: ABD’nin Suriye “Ulusal Acil Durum” kararnamesini kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Biden’in, Suriye’ye yönelik “Ulusal Acil Durum” kararnamesini yinelediğini duyurdu. Kararname'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmesinin hemen ardından yayınlanması dikkat çekti. Bakanlık, “kararnameyi kınıyoruz” açıklaması yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamayla, ABD’nin her yıl yinelediği Suriye bağlamında “Ulusal Acil Durum” kararnamesini bu yıl da yinelediğini bildirdi. Bakanlık, kararnamenin Türkiye’ye yönelik temelsiz iddia ve ithamlar içerdiğini vurgulayarak, “Kınıyoruz” dedi.

ABD Başkanlık kararnamesinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesinin olduğu saatlerde yayınlanması dikkat çekti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklama şu ifadeler yer aldı:

“ABD tarafından Ekim 2019’dan bu yana Suriye bağlamında “Ulusal Acil Durum" başlığıyla yayınlanmakta olan başkanlık kararnamesi 12 Ekim 2022 tarihinde aynen yinelenmiştir. Ülkemiz hakkında temelsiz iddia ve ithamlar içeren bu kararnameyi kınıyoruz.

Kararnamede ülkemizin terörle mücadele, sınır güvenliğini korumak, Suriye’den kaynaklı bölücü terör tehditlerini ortadan kaldırmak amacıyla gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatı’na dair yer verilen iddialar asılsızdır.

BM Şartı'nın 51. maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkı ve BM Güvenlik Konseyi'nin terörizmle mücadeleye ilişkin kararları uyarınca icra ettiğimiz Barış Pınarı Harekatı bölgede huzur ve istikrar ortamı sağlamıştır. PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerinin harekat bölgesinden çıkarılmasını temin etmiştir. Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasına katkıda bulunmuştur.

ABD’nin terör örgütü PKK/YPG ile angajmanını sonlandırmasını ve 17 Ekim 2019 tarihli Ortak Açıklamanın hükümlerini yerine getirmesini bekliyoruz.”