Erdoğan'ın avukatı ile savcı arasında rüşvet pazarlığının ses kaydı ortaya çıktı

Erdoğan'ın avukatı ile savcı arasında rüşvet pazarlığının ses kaydı ortaya çıktı

Halktv'den Seyhan Avşar, Fethullahçı Zaman Gazetesi’nin eski ortağı, FETÖ lideri Fetullah Gülen ile ABD'de görüşen Fettah Tamince’nin Antalya’daki soruşturmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı ile bir savcı arasındaki rüşvet pazarlığına ulaştı. Ses kaydı, Tamince'nin 'FETÖ Borsası' pazarlıklarıyla aklandığı yönündeki tartışmalara yeni bir delil oluşturabilecek netlikte.

Fettah Tamince ile ilgili hukuki tartışmalar kurucusu olduğu ve yönetiminde yer aldığı FETÖ ile iltisaklı olduğu gerekçesiyle kapatılan Gaye Vakfı ve ona bağlı Antalya Bilim Üniversitesi'nin, 15 Temmuz’dan sonra KHK ile kapatılmasıyla başladı. O dönem üniversitenin mütevelli heyetinde bulunan pekçok kişiye FETÖ üyeliğinden dava açıldı. Ancak darbe girişiminden 4 ay sonra 22 Kasım 2016’da çıkarılan kararname ile üniversite yeniden faaliyetlerine başladı. Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin adı ‘Antalya Bilim Üniversitesi’ olarak değiştirildi. Üniversitenin mütevelli heyeti başkanlığına Fettah Tamince getirildi. Başkan yardımcılığına Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, üniversitenin mütevelli heyeti üyeliğine ise yine Cumhurbaşkanı’nın avukatlığını yapan Ahmet Kürşat Köhle getirildi. Aynı süreçte Erdoğan'ın avukat ekibinin hakkındaki FETÖ davalarında Tamince'nin vekaletini üstlenmeleri dikkat çekiyor ve kamuoyunda tartışılıyordu.

Halktv'den Seyhan Avşar imzalı habere göre Tamince ve üniversitenin eski mütevelli heyeti üyelerinin de şüpheli olduğu davaya bakan dönemin Antalya Cumhuriyet Savcısı S.B, yargı çevrelerinde dile getirdiğine göre dosyaları kapatması için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Kürşat Köhle kendisine rüşvet teklif edildiğini anlatıyordu. Köhle’nin iddiasına göre ise rüşveti savcı istemişti. Her iki taraf da birbirleri aleyhine olacağını düşündüğü farklı zamanlarda kaydedilmiş karşılıklı konuşmaları kayda aldı.

AZLEDİLDİ

2017 yılında yaşanan rüşvet pazarlığı ise bugüne kadar hiç duyulmadı. Ta ki geçen hafta içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla yapılan resmi bir işleme kadar. İddiaya göre Erdoğan, Tamince dosyasında dönen rüşvet pazarlığı ile ilgili en yakınındaki avukat olan Ahmet Özel’i (hali hazırda Erdoğan'ın bizzat kişisel vekalet verdiği tek avukat) aradı ve bilgi aldı. Erdoğan, sonrasında Ahmet Özel'in Antalya’daki Ahmet Kürşat Köhle’ye verdiği dosya takip yetki belgesini iptal etmesini istedi. Bu karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Özel Kalemi Hasan Doğan tarafından da Ahmet Özel’e ayrıca bildirildi. Bununla birlikte böyle bir adım için 5 yıl beklendiği ve işlemin neden bu aşamada yapıldığı yolundaki sorular ise belirsizliğini koruyor.

PARANIN ADI 'EVRAK' MI?

Halktv'den Seyhan Avşar, haberinde dinlediği ses kayıtlarında Erdoğan'ın avukatı Köhle ile savcının para üzerine konuştuğunu ancak dinlemeye karşı para yerine evrak kelimesini kullandıklarını belirtiyor.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN