İptal edilen 31 Mart seçimindeki sandık görevlileri beraat etti

İptal edilen 31 Mart seçimindeki sandık görevlileri beraat etti

İptal edilen 31 Mart 2019 İstanbul seçimlerinde usulsüzlük yaptıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan sandık görevlisi 17 kişi beraat etti. CHP Yüksek Disiplin Kurul Üyesi avukat Doğuşcan Aydın Aygün, "İptal edilen seçimlere yönelik iddiaları güçlendirmek için yapılan şikayetlerden biri sonucu açılan bir dava bu. Soruşturma bile açılmaması gerekiyordu. Beraat kararını bekliyorduk" dedi.

31 Mart yerel seçimlerinde, İstanbul'da kurulu sandıklarda seçim sonuçlarını etkileyecek maiyette usulsüzlükler yapıldığı ihbarı iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma sonucunda, Kadıköy ve Ataşehir'de bazı sandıklarda usulsüzlük yapıldığı kaydedilerek 41 sandık başkanı ve üyesi hakkında "görevi ihmal" ve "görevi kötüye kullanmak" suçundan 3 ayrı dava açılmıştı. Kadıköy'deki sandıklara ilişkin açılan 2 davada yargılananlar, daha sonra beraat etmişti.

Ataşehir de beraat etti

Halk Tv'nin haberine göre Ataşehir'deki 4 sandıkta, aralarında AKP, CHP, HDP ve İYİP üyeleri ile memurların da bulunduğu görevli 17 kişi hakkında "görevi ihmal" ve "görevi kötüye kullanmaktan" açılan davanın 10'uncu duruşması dün, Anadolu 40. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Davada, tüm sandık görevlileri hakkında beraat kararı verildi.

'Algı yaratmak için başlatılmış bir süreçti'

Kararı halktv.comtr'ye değerlendiren CHP Yüksek Disiplin Kurul Üyesi avukat Doğuşcan Aydın Aygün, soruşturma bile açılmaması gereken bir süreç yaşandığını belirterek, "İptal edilen seçimlere yönelik iddiaları güçlendirmek için yapılan şikayetlerden biri sonucu açılan bir dava bu. Soruşturma bile açılmaması gerekiyordu. Sandıklarda bir yanlış, düzeltilmesi gereken bir şey varsa itiraz yolu ile ilçe ve il seçim kurulu kararıyla bir değişiklik ve denetlemeye yapılabilirdi. İlgili sandıklara yönetilen işlemler ise ihmalden çok süreç içerisinde yaşanabilecek hususlardı. Sırf seçimin iptaline yönelik algı oluşturmak için başlatılmış bir süreçti" ifadelerini kullandı.

'Haksız bir durum'

Beraat kararını beklediklerini vurgulayan CHP'li Aygün, "Seçim sonucunu etkileyen bir husus söz konusu değildi. İçinde iktidar partisi üyelerinin de bulunduğu sandık kurulları var. Bu kişiler, seçim sonuçlarını bilinçli bir şekilde etkilemeye yönelik işlem yapacak kişiler değildi. Belki seçim sonuç tutanağını tutmakta, geçersiz oyların sayımında hata yapmış olabilirler. Sonuçta bu işlemi yapan insanlar bu işi profesyonel olarak yapmıyor. Partilerin görevlendirdiği normal vatandaşlar. Soruşturma açılması bile başlı başına haksız bir durumdu. Beraat kararını bekliyorduk" açıklamasında bulundu.

'Az sayıdaki geçersiz oyların bir kısmını'

CHP’li sandık kurulu üyelerinin avukatı Atakan Anıl Dizdaroğlu de yaşanılan süreci anımsatarak, "4 adet sandıktaki az sayıdaki geçersiz oyların bir kısmının tutanaklarda belirtilerek imza altına alınmasına rağmen kaybolduğu gerekçesi ile, usule ve ilgili mevzuata uygun bir şekilde görevlerini yaparak tamamlayan sandık görevlileri aleyhine açılan bir davaydı. Soruşturma aşamasından itibaren belirttiğimiz üzere, bu sayıdaki geçersiz oyun seçim sonucunu etkilemesinin mümkün olmayacağı hususu bir tarafa, sayım ve tutanak işlemi tamamlandıktan sonra seçim alanındaki bütün görevlilerin huzurunda mühürlenerek polis eşliğinde seçim kuruluna gönderilen çuvallarda meydana geldiği belirtilen bu eksiklikten sandık kurul üyelerinin kasti veya ihmali bir davranış ile sorumlu tutulması mümkün değildi" dedi.

Sonraki seçimleri işaret etti

Avukat Dizdaroğlu, kararın bundan sonra yapılacak seçimler için önemli olduğunu vurgulayarak devamında şunları söyledi:, "Beklediğimiz bu karar, gerek kamu görevlileri gerek ise parti temsilcileri açısından bundan sonraki seçimlerde sandık kurullarında görev yapmaktan imtina eğilimi gösterilmesinin de önüne geçilmesini sağladı."