İsveç Dışişleri Bakanı: Türkiye'yle yapılan üçlü muhtıraya tümüyle uyacağız

İsveç Dışişleri Bakanı: Türkiye'yle yapılan üçlü muhtıraya tümüyle uyacağız

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik protokolleri bugün imzalandı. Basın toplantısında konuşan İsveç Dışişleri Bakanı Anne Linde, Türkiye'yle yaptıkları üçlü muhtıraya "tümüyle uyacaklarını" söyledi.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik görüşmelerinin dün tamamlanmasının ardından, iki ülke bugün üyelik protokolünü imzaladı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, atılan imzalarla üye ülkelerin parlamentolarında yapılacak onaylama sürecinin resmen başlayacağını duyurdu.

İsveç Dışişleri Bakanı Anne Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, katılım protokollerinin imzalanması töreninin ardından Stoltenberg ile ortak basın toplantısı düzenledi.

euronews Türkçe'nin aktardığına göre, Linde yaptığı konuşmada, "Üçlü muhtıraya tümüyle uyacağız, takip edeceğiz. Ortak mekanizmamız da olacak. Her üç ülkenin de bunun iyi bir muhtıra olduğunu görebilmesini ve Türk parlamentosunun da onaylayabileceğini hissetmesine imkan vermesini umuyorum" dedi.

'TÜRKİYE'NİN ENDİŞELERİNİ ÇOK CİDDİYE ALDIK'

İsveç Dışişleri Bakanı işleyecek süreç konusundaki bir soru üzerine de, "Gerçekten onay sürecinin hızlı olmasını umuyorum. Üçlü muhtıraya tümüyle uyacağız, takip edeceğiz. Ortak mekanizmamız da olacak. Her üç ülkenin de bunun iyi bir muhtıra olduğunu görebilmesini ve Türk parlamentosunun da onaylayabileceğini hissetmesine imkan vermesini umuyorum" yanıtını verdi.

Türkiye ile müzakerelerin saygı içerisinde geçtiğini belirten Linde, "Türkiye'nin endişelerini çok ciddiye aldık" dedi. Üye olduklarında Türkiye ile uyum içinde çalışacaklarını ifade eden Linde, sınır dışı ve iadelerin mevcut ve normal hukuki süreçlerine tabi olacağını ifade ederek bu çerçevede bu konuda çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

'TÜRKİYE'NİN ENDİŞELERİYLE İLGİLİ HER KONUYA DEĞİNDİK'

Finlandiyalı Bakan Haavisto da onay sürecinin hızlı olmasını umduğunu söyledi. Haavisto, ülkesinin Türkiye ile uzun dönemli iyi ilişkilere sahip olduğunu, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecini desteklediklerini vurguladı.

"Muhtırada Türkiye'nin endişeleriyle ilgili her konuya değindik." diyen Haavisto, bu nedenle Türkiye'nin katılımla ilgili rızasını alacaklarını umduğunu söyledi.