Kadıgil'den İnek Bayramı soruşturmasına tepki: Kravatlı mollaların ‘hassasiyetleri’ bir türlü bitmiyor

Kadıgil'den İnek Bayramı soruşturmasına tepki: Kravatlı mollaların ‘hassasiyetleri’ bir türlü bitmiyor

TİP'li Sera Kadıgil, Ankara Siyasal'ın gelenekselleşmiş İnek Bayramı hakkında açılan soruşturma için “Kravatlı mollaların ‘hassasiyetleri’ bir türlü bitmiyor" dedi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Sözcüsü Sera Kadıgil, soruşturma başlatılan Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin gelenekselmiş İnek Bayramı’nı Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

Kadıgil, 90 yıldır kutlanan İnek Bayramı hakkında rektörlük tarafından adli ve idari inceleme başlatılmasına ilişkin “Kravatlı mollaların ‘hassasiyetleri’ bir türlü bitmiyor. Yel esse hassasiyetle sağa sola saldıran dayıların kaprisleriyle uğraşıyoruz” ifadelerini kullandı.

AKP’nin Türkiye’de yaşayan farklı kültürlerden yurttaşların yaşam tarzlarına müdahale ettiğini belirten Kadıgil şunları söyledi:

“Kravatlı mollaların ‘hassasiyetleri’ bir türlü bitmiyor. Yel esse hassasiyetle sağa sola saldıran dayıların kaprisleriyle uğraşıyoruz. Kimi sutyene takar, kimi Kürtçeye tahammül edemez. Kimi pamuk ipliğine bağlı cinsel yöneliminin, bir müzik grubunun konseriyle değişeceğinden ürker. Kimi gençlerin çadırlarda kızlı erkekli kalacağından endişe eder! Yeter!”

BAKAN ÖZER’E SORU ÖNERGESİ

Kadıgil, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

2017 yılında da bugün olduğu gibi bazı yayın organları ve kişiler tarafından hedef gösterilen bayrama ilişkin açılan davanın beraatla sonuçlandığını hatırlatan Kadıgil,

“Mahkemenin bazı kesimlerin iddia ettiği şekliyle, ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçunun oluşmadığı yönündeki hükmüne rağmen rektörlüğün öğrencileri hedef gösteren açıklaması ve hukuk devleti, akademik özgürlük ilkeleriyle bağdaşmayan soruşturmasına yönelik bakanlığınız herhangi bir adım atılacak mıdır?” diye sordu.

“AKP ESKİ MİLLETVEKİLİ YENİ REKTÖRÜN İLKELERİ NELERDİR?”

Kadıgil öte yandan Bakan Özer’e “İktidar partisi milletvekilliği yapmış Necdet Ünüvar’ın rektörlük yaptığı üniversitenin ‘fakülte ve üniversite ilkeleri’ nelerdir?” sorusunu yöneltirken, “İnek Bayramı kutlamalarını ‘alçaklık, rezalet, provokatörlük, din düşmanlığı’ şeklinde ifadelerle hedef gösteren yayınlar yapan kuruluşlar ve kişiler hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?” dedi. (ANKA)