Kendisini taciz ve tehdit eden kişiyi öldüren lise öğrencisi tahliye edildi

Kendisini taciz ve tehdit eden kişiyi öldüren lise öğrencisi tahliye edildi

Kendisini 3 yıldır taciz ettiğini söylediği adamı öldüren lise öğrencisi ilk duruşmada tahliye oldu.

Kendisini 3 yıldır taciz ettiğini söylediği B. D.'ı köy meydanında tabancayla öldüren ve olay tarihinde 18 yaşından küçük olan lise öğrencisi A.E., ilk duruşmada tahliye edildi.

HAKKINDA 12 YIL HAPİS İSTEMİYLE DAVA AÇILDI

Olay, 1 Mart 2022 tarihinde meydana geldi.

Hakkında 12 yıl hapis cezası istemiyle dava açılan A. Z.'nin yargılanmasına bugün başlanıldı. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada savunmasını yapan A. Z. beraatını istedi.

"3 YILDIR RAHATSIZ EDİYORDU"

Kendisini 3 yıl boyunca taciz eden B. D.'yi kasten öldürmediğini belirten A. Z. "Babama ait hayvanları çeşmeye götürdüm. B. D. karşıma geçip 'Seni kaçıracağım' diye sözler söyledi. Zaten 3 yıldır hep rahatsız ediyordu. Beni kaçırması için birilerine para bile vermişti. Onun korkusundan okulda maket bıçağı ve biber gazı taşıyordum. O gün de annem ve abim hastaneye gideceği için okula gitmedim ve babama yardım etmek için köyde kaldım. Hayvanlara su içirmek için çeşmeye gittim ve yanıma silah aldım. Çeşmede benim yanıma gelen D., bana ağır hakaretlerde bulundu. Bende yanımda taşıdığım silahı çıkarıp korkumdan gözümü kapatarak ateş ettim. Maksadım korkutmaktı. Onun yüzünden okulumu tamamlayamadım. Eğitim hayatım yarım kaldı. Genç yaşta hapse girdim. Tahliyemi ve beraatımı istiyorum" diye konuştu.

İLK DURUŞMADA TAHLİYE EDİLDİ

Mahkeme heyeti, olay tarihinde 18 yaşından küçük olan ve 12 yıla kadar hapis istemiyle hakkında dava açılan A. E. ile ilgili; ‘haksız bir fiilin meydana getirdiği hiddet veya şiddetli elemin etkisi altında’ cinayetin işlendiğini, E.’ın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, delillerin toplanmış olması, Suça Sürüklenen Çocuk'un (S.S.Ç) delil karartma ihtimalinin bulunmaması, tutuklama koruma tedbirinin istisnai uygulaması gereken bir tedbir olması, tutuklamadan beklenen amaç ve gayenin adli kontrol tedbirlerinin uygulanması ile elde edilmesi mümkün ise öncelikli olarak adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasının usul kuralları gereğince gerekli oluşu, SSÇ’nin dosya kapsamı itibarı il aleyhindeki mevcut delil durumu ve tutuklu kaldığı süre dikkate alındığında bu aşamadan itibaren orantılık ve ölçülülük ilkeleri uyarınca atılı suçtan tahliyesine karar verdi. Tutuksuz yargılanacak A.’nın yakınları tahliye kararı üzerine sevinç gözyaşları dökerken, duruşma 3 Kasım’ ertelendi.

"TÜRK ADALETİ CESURCA BİR KARAR VEREREK AZRA'YI TAHLİYE ETTİ"

E.'ın avukatı Sinan Erdağı, "Bu çok vahim ve trajik bir olaydı. Maalesef lise öğrencisi olan 17 yaşındaki A. E.’ın başına talihsiz bir olay geldi ve korkusundan 3 yıldır taciz ve takip eden, kaçırmak için planlar yapan B.D. isimli kişiyi silahla vurarak öldürmüştü. Yargılama tutuklu olarak devam etmekteydi, bugün ilk duruşma yapıldı. Sizlerin de malumu olduğu üzere 5’inci ayda Türk Ceza Kanununun 123. Maddesine ‘Israrla Takip Suçu’ diye bir fıkra eklendi. Sosyal medya, iletişim araçları ve fiziki takip ile insanları rahatsız eden kişilerin cezalandırılması ile ilgili bir madde bu. A. bu fıkranın doğrudan mağduruydu yine müvekkilim cinsel saldırı suçunun mağduruydu, tacizlerin mağduruydu. Bugün Türk adaleti hakikaten cesurca bir karar vererek ilk duruşmada müvekkilim A.’yı tahliye etti." dedi.

A.’nın cezaevinde bütün gayretinin okulunu devam ettirmek olduğunu da dile getiren Avukat Erdağ, "A. aslında okumak istiyordu, bir hukukçu olmak isteyen bir kızmış. Tanışınca biz bunu öğrendik. Umarım A.’nın başına bundan sonra kötü şeyler gelmez, sadece A.’nın değil bütün kızların, bütün gençlerin başına gelmesini istemeyeceğimiz şeyler yaşamış. 3 yıl boyunca, sürekli bir korkuyla, tedirginlikle ve kendisine bir zarar verileceği korkusuyla hareket etmiş ve bu korkunun neticesinde de bu sonuç meydana geldi. A.’ya geçmiş olsun diliyoruz. Mahkeme heyeti de A.’nın kaldığı o yoğun baskıyı, tacizi, takibi algılayarak bugün A.’nın tahliyesine karar verdi. Yargı birimlerindeki cesur hakimler bulunduğu müddetçe de bu ülke gerçekten güçlenecektir. Kadınların da bu ülke de güçlenebilmesi bir taraftan yargıdaki benzer kararlardan geçmektedir. Tacize, tecavüze maruz kalan kadınların ihkakı hak yapmak ve kalmak zorunda kaldıkları durumlar oluyor ki bu da benzeri bir durumdu. Bir dağın başındaki bir köyde başka çaresi olmayan bir kızın yaptığı bir eylemdi bu." diye konuştu. (DHA)