Emniyete göre Çakıcı'dan sonra en büyük mafya grubu: Sarallar kimdir?

Emniyete göre Çakıcı'dan sonra en büyük mafya grubu: Sarallar kimdir?

Alaattin Çakıcı'dan sonra en büyük mafya grubu olarak kaydedilen Sarallar, Şahinler grubuyla yıllarca süren kanlı çatışmayla biliniyor. Saralların 35-40 bin arası taraftarı bulunduğu tahmin ediliyor.

Sarallar adı verilen organize suç örgütü, İstanbul merkezli 13 ilde yapılan ve bazı ünlü isimlerin de ifadeye çağrıldığı operasyonla yeniden gündeme oturdu.

Trabzon Of ilçesinden bir aile olan Sarallar'ın adı, 1990'lı yıllarda çok duyuluyordu. Ailenin en bilinen üyelerinden biri 1990'lı yıllarda Ankara Emniyet Müdürlüğü yapan Cevdet Saral'dır. Cevdet Saral, 1999 yılında dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan tarafından 'telekulak' skandalı nedeniyle görevden alındı. Aynı nedenle Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Osman Ak'ın da bulunduğu 11 emniyet mensubunu görevinden uzaklaştırılmıştı.

ŞAHİNLER İLE KANLI ÇATIŞMALAR

Grubu 90'lardan 2005'e kadar yönettiği iddia edilen Hüseyin Saral, Sedat Şahin'in lideri olduğu Şahinler mafyasıyla başlayan husumette öldürüldü. Sedat Şahin, 31 Ocak 2005'te Hüseyin Saral'ı bir otoparkta çapraz ateşe tutarak öldürdü. Hüseyin Saral'ın öldürülmesinden sonra, İstanbul emniyeti Sahra Operasyonu adı altında Şahinler mafyasına operasyon düzenledi. Sedat Şahin Ocak 2005'te tutuklandı. 2011'de tahliye oldu. İki grup arasındaki saldırılar yıllarca sürdü.

UĞUR MUMCU SUİKASIT SANIĞI DA ÖLDÜRÜLDÜ

Uğur Mumcu suikastı sanığı Muzaffer Dağdeviren de bu saldırıda öldürülenler arasında yer aldı. Dağdeviren, 22 Eylül 2005'te Şahin'in adamların tarafından Vatan Caddesi'ndeki bir otomobil galerisinde çıkan silahlı çatışmada öldürüldü.

Aynı zamanda, Alaettin Çakıcı, Erol Evcil ve Haluk Kırcı'nın da avukatı olan Sedat Şahin'in avukatı Atalay Cebesoy da 23 Eylül 2005'te Şahinlerin saldırısında öldürüldü.

SAMİ HOŞTAN'IN SAĞLADIĞI ATEŞKES 2014'TE BOZULDU

2006 yılında Sami Hoştan'ın araya girmesi ile Sarallar ve Şahinler mafyası 2014'e kadar ateşkes yapmıştı. Ancak anlaşmaya Saralların lideri Burhanettin Saral uyarken, Saralların ikinci adamı ve bir zamanlar Hüseyin Saral'ın da sağ kolu olan Yakup Kerem Saral antlaşmayı 2014'te bozdu. 2004'ten beri meydana gelen çatışmalar içinde soyadı Şahin olan kimsenin ölmemesi nedeniyle antlaşmanın geçerli olmadığını ileri sürdü.

24 Aralık 2014 tarihinde Vedat şahin ve iki koruması otoparkta silahlı saldırıya uğradı. Vedat Şahin ve bir koruması ölürken, diğer koruma ağır yaralandı. Saldırı emrinin yurtdışında firari olan Yakup Kerem Saral tarafından verildiği tespit edildi.

Sarallar bu süreçte Şirinler adı verilen mafya grubuyla da çatışmalar yaşadı. Üç mafya grubunun 2004'ten 2017'ye kadarki çatışmalarında basında yer alan verilere göre en az 19 kişi hayatını kaybetti.

ÇAKICI'DAN SONRA EN BÜYÜK ÖRGÜT

Emniyetin 2021 verilerine göre Burhanettin Saral ve Ümit Saral liderliğinde, 347 silahlı mensubu olup, Türkiye'de Alaettin Çakıcı'dan sonra en büyük ikinci organize suç örgütüdür.

Günümüzde grup liderinin Burhanettin Saral'ın olduğu; Ümit Saral, İlyas Saral, Yakup Kerem Saral, Alaattin Saral, Barış Saral ve Zafer Saral'ın ise yönetici kadrosunda olduğu belirlendi.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianameye göre Saralların 35-40 bin arası taraftarı bulunuyor. Grup siyasi olarak 'ülkücü' diye biliniyor. (Kısa Dalga)