Sezgin Baran Korkmaz'ın ABD'ye iadesi için son sözü Avusturya Adalet Bakanlığı söyleyecek

Sezgin Baran Korkmaz'ın ABD'ye iadesi için son sözü Avusturya Adalet Bakanlığı söyleyecek

Avusturya'da görülen Sezgin Baran Korkmaz davasında mahkeme, Korkmaz'ın iadesi ile ilgili kararı Avusturya Adalet Bakanlığı'nın vereceğine hükmetti.

ABD'nin üç ayrı suçtan arama kararı çıkardığı Sezgin Baran Korkmaz hakkında açılan dava bugün Avusturya'nın Linz Mahkemesi'nde devam etti.

Linz Eyalet Mahkemesi, mart ayında verilen eski kararı bozarak, Sezgin Baran Korkmaz'ın ABD'ye iade edilip edilmemesinin kararının Avusturya Adalet Bakanlığı'nda olduğunu açıkladı.

Mahkeme, "Bu karar, hukuksal yönden değil, siyasi yönden alınmalı. ABD’nin iade talebiyle ilgili esasa girilmesine gerek yok. ABD veya Türkiye’ye iadesine ilişkin karar Adalet Bakanlığı’nındır" dedi.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre, Wels Mahkemesi'nin Mart ayı ortalarında verdiği kararı bozan Linz Eyalet Mahkemesi, “Bu bir iade davasıdır ve dosyanın içeriğini girilmeden karar verilmesi gerekirdi. Wels Mahkemesi'nin ABD'nin iade talepleri ile ilgili uygunluk denetimi yapması hukuka uygun değildir. Doğrudan dosyanın iade ilgili karar verilmek üzere Avusturya Adalet Bakanlığı'na iletilmesi gerekir” hükmünü getirdi. Dosya, Adalet Bakanı Alma Zadic'in önüne geliyor.

DAVAYA SİYASİLER KARAR VERECEK

Wels Mahkemesi'nin, ‘evrakta sahtecilik’ veya ‘dolandırıcılık’ gibi suçlardan iadesine, ‘kara para aklamadan ise delil yetersizliğine’ ilişkin hükmü de üst mahkemenin ‘Esasa girilmemeliydi’ yorumu ile kaldırılmış oldu. Böylece, dava tamamen siyasilerin karar vereceği bir hâl aldı.

"BİZ HUKUKİ BİR KARAR BEKLİYORDUK"

Bugün Avusturya'ya gelerek, Viyanalı avukatlarla birlikte duruşmaya katılan Sezgin Baran Korkmaz'ın avukatı Volkan Dülger, kararı değerlendirdi.

Dülger, “Biz hukuki bir karar bekliyorduk. Ancak bu durum da bizim açımızdan iyi. Şimdi artık siyasi bir karar verilecek. Türkiye'nin kararı daha önce kesinleşmişti. İstinaf duruşmasının sonucunda dosya Avusturya Adalet Bakanlığı'na gidecek ve iadeyle ilgili sözü artık orası söyleyecek” diye konuştu.

Sezgin Baran Korkmaz'ın dosyası, bugünkü kararın yazılmasının ardından Viyana'daki Adalet Bakanlığı'na gönderilecek.

ALMA ZADİC KİMDİR?

Korkmaz'ın dosyası ile ilgili son kararı verecek kişi ise Bosna Hersek'in Tuzla kasabasında doğan ve Bosna'ya yönelik Sırp saldırıları ile vahşetinin ardından Avusturya'ya gelen Bosnalı bir ailenin kızı olan 38 yaşındaki Alma Zadic.

Zadic, 7 Ocak 2020'den beri Avusturya Adalet Bakanlığı görevini yürütüyor.

Zadic siyasete girmeden önce avukatlık yapıyordu ve bakanlık görevi öncesi bir dönem de milletvekiliydi.