Tarım ve Orman Bakanlığı avlanacak hayvanların listesini açıkladı

Tarım ve Orman Bakanlığı avlanacak hayvanların listesini açıkladı

Tarım ve Orman Bakanlığı, avlanacak yaban hayvanları listesini açıkladı. Nesli tükenen flamingo ve alageyik avcılığının devamına karar verildi.

Resmi Gazete’de bugün yayımlana kararda; 2015’te yayımlanan “Yaban Hayvanları, Av Hayvanları ve Koruma Altına Alınan Yaban Hayvanları Listesi Kararları” yürürlükten kaldırılarak Tarım ve Orman Bakanlığı’nca belirlenen “yaban hayvanları listesi kararları” yayımlandı.

ALAGEYİK VE FLAMİNGOLAR

Yayımlanan kararda, Anadolu parsı, Akdeniz foku ve yaban keçisi nesli tükenmeyen türler arasına girdi.

Flamingoların yeterli popülasyona ulaştığında avlanmalarına izin verilmesi, yeni kararda da devamlılığını korudu.

Sayısının az olduğu söylenen alageyiğin de “belli bir popülasyona ulaştığında” avlanmasının önü açıldı. Aynı zamanda kızılgeyik ve karaca türlerinin de Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirlediği usullere göre avlanabileceği belirtildi.

KESİN KORUMA ALTINDAKİ TÜRLER

Baykuş türleri, ağaçkakan türleri, kırlangıç gibi birçok kuş türü ve kaplumbağalar, kesin koruma altında olan “fauna türler” listesine alındı.

'YABAN HAYVANLARI SAYIMLARI GERÇEK DEĞİL'

Eski Milli Parkalar Genel Müdürü Hüsrev Özkara, “yaban hayvanlarının sayımlarının gerçek anlamda yapılmadığını” ve avcılığa açılan türlerin devamlılığı açısından sorun oluşabileceğini belirtti.

Özkara, "Alageyik avcılığının yapılmasına da izin var, ancak Türkiye alageyik ve ceylan sayısında son derece yetersiz. ‘Sayısı arttığında ava açılacaktır’ gibi bir ibare için çok erken. 20 yıl önce ben Milli Parklar’dayken biz bu durumdaydık. 20 yılda bile gerçekleştiremediğini sanki sayısı artacakmış gibi karar alıyorsun. Bugünkü avlanma anlayışıyla yaban hayatı büyük tehdit altında. Sahada ciddi çalışmalar yapılması lazım. Şu anda altyapısal bir çalışma yok. Verilen rakamlar gerçekçi değil. Türkiye’de hayvan popülasyonda verilen rakamlar gerçek rakamlar değil. Domuz avı bile gerçekten giderek sıkıntı yaşamaya başladı çünkü kontrolsüz" dedi.

835 BİN HAYVAN KATLEDİLDİ

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün (DKMP) verilerine göre, 2020-2021 av sezonunda av turizmi kapsamında bin 835 hayvan katledilerek toplam 26 milyon 857 bin TL gelir elde edildi.

Para karşılığında avlanmasına izin verilen canlılar arasında yaban keçisi, yaban domuzu, çengel boynuzlu dağ keçisi, karaca, kızıl geyik, anadolu yaban koyunu ve kızıl geyik de yer alıyor. (ANKA)

Etiketler :