Hesap sorulsun

Hesap sorulsun
Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu ‘Bülten'de...

11 ŞUBAT 2023 - KISA DALGA BÜLTEN

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ


DEPREMDE SON DURUM

6 Şubat’ta meydana gelen ve tüm Türkiye’yi sarsan Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremde can kayıpları artıyor. Bültenimiz yayına hazırladığı sırada can kayıbı 20 bine, yaralı sayısı ise 75 bine yaklaştı… Maraş depremindeki kayıp sayısı 1999’daki Marmara depremindeki kayıplardan fazla oldu…

Suriye'de ise can kaybı 3800'ü aştı: 200 çocuk hayatını kaybetti

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Genel Müdürü Selva Eren bölgeden gelen 30 bini aşkın hasar ihbarının işleme alındığını belirtti.

İki büyük depremden sonra 1509 fazla artçı deprem meydana geldi.

Sahada personel ve gönüllü sayısı ise 121 bini aştı.

Diğer ülkelerden gelen arama kurtarma personeli sayısı ise 6 bin 810 olarak kayıtlara geçti.

Enkazda yapılan çalışmalarda 100 saat sonrasında bile insanlar çıkarıldı..

Depremden yoğun şekilde etkilenen 10 şehre, 97 binden fazla yaşam çadırı kurulduğu belirtildi.. Ancak depremin yerle bir ettiği birçok bölgeden çadır çağrıları gelmeye devam ediyor. Bölgede ayrıca yardım dağıtımında koordinasyonsuzluk yaşandığı belirtiliyor. Bölgede öncelikli sorun barınma. Enkazlarda çalışmalar sürerken halk dışarda zor koşullarda yaşam mücadelesi veriyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), depremlerde hayatta kalan insanların bölgedeki zorlu koşullar ve su, elektrik, yakıt sorunları nedeniyle ikincil bir felaket riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısını yaptı.

Depremden etkilenen illerden yaklaşık 80 bin afetzede tahliye edildi.

Hatay’ın Antakya ilçesinde AFAD koordinasyonunda belirlenen alana defin işlemleri başladı. Cenazeler işlemlerin hızlı yapılabilmesi ve karışıklığı önlemek için mezar taşlarına isim yerine numara verilerek defnedildi.

Adalet Bakanlığı isi depremlerden etkilenen illerde defin işlemlerinin hızlı ve etkin yürütülmesi için cumhuriyet başsavcılıklarına yazı gönderdi.

Adalet Bakanlığı ayrıca deprem bölgelerinde yaşanan hırsızlık olaylarına ilişkin genelge gönderdi. Genelgede işlenen hırsızlık suçlarında, "koruma tedbirlerinin" tereddütsüz uygulanması istendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adıyamanda incelemelerde bulundu. “Müdahaleleri arzu ettiğimiz hıza ulaştıramadığımız bir gerçektir” diyen

Erdoğan şunları söyledi: “Depremin yıkım etkisi 10 ilimize ve 500 kilometrelik bir alana yayıldığı için işimiz maalesef çok zor oldu. Yolların bir kısmı depremin yol açtığı yıkıntılar bir kısmı hava şartları bir kısmı da dışarıdan gelen ve içeride yoğunlaşan araçlar sebebiyle ciddi bir trafik yüküne maruz kalmıştır.”

Erdoğan yardımlar konusunda da AFAD’ı adres gösterdi ve şöyle devam etti: “AFAD ve Kızılay başta olmak üzere diğer kurumlarla irtibata geçmeden lütfen rastgele yardım toplayıp yola çıkarmayın.” Bir yıl içinde yıkılan binaları yeniden inşa edeceklerini söyleyen Erdoğan çadırlarda kalmak istemeyenlerin kira bedelinin ödeneceğini vurguladı.

.

Deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarını ve yardım malzemelerinin sevkıyatını koordine eden AFAD’ın Başkanı Yunus Sezer, müdahalede neden geciktiklerini açıkladı. Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyun'a konuşan Sezer, kötü hava şartları nedeniyle bölgeye hemen ulaşamadıklarını söyledi. Sezer Bir diğer nedeni de şöyle açıkladı: Depreme müdahale etmesi gereken ekipler de depremzede oldu.

Bu arada Elektrik Mühendisleri Odası sahadaki çalışmalarda sorumluluk alma ve iş birliği talebinin AFAD Başkanı Yunus Sezer tarafından olumlu karşılandığını duyurarak hazırlıklara başlandığını bildirdi.

SORUŞTURMALAR

Türkiye Barolar Birliği; depremde yıkılan binaların müteahhitler ile projelerine onay veren, denetimleri gerçekleştirmeyen idari görevliler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, kentte deprem sonrası yıkılan binalarla ilgili, yapımını üstlenen ve sonradan imara aykırı değişiklikler yapan sorumlular hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu. Açıklamaya göre soruşturma kapsamında teknik bilirkişi heyetleri görevlendirildi ve numune alma çalışmalarına başlandı. Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatıldığını açıkladı.

İstanbul Barosu avukatlarından Cesim Parlak ise, Artı Gerçek’e yaptığı açıklamada depremde yıkılan binaların sorumluları hakkında derhal yurtdışına çıkış yasağı konulmasını istedi.

Avukat Emrah Altunoğlu ise yıkılan binaların enkazları kaldırılmadan, savcıların re’sen kolon ve kirişlerden örnekler aldırtıp, binanın kimliğini etiketleyerek saklaması gerektiğini vurguladı.

HEKİMLERDEN ÇAĞRI

Dört sağlık meslek örgütü 10 ildeki depreme maruz kalan afetzede hekim ve sağlık çalışanları için taleplerini Sağlık Bakanlığı’na iletti. Hekimler “ Bizler depremden etkilenen hekimlerimizin yerine gönüllü çalışmaya hazırız…” derken, afetzede hekimlere de 15 gün mazeret izni verilmesini istedi…

AHBAB HEDEFTE

Depremin hemen ardından yardım kampanyası başlatan müzisyen ve Ahbap Derneği kurucusu Haluk Levent ile Babala TV kurucusu Oğuzhan Uğur iktidara yakın kişilerin hedefi haline geldi.

AK Parti Kırşehir İl Yönetim Kurulu Üyesi Berk Can Doğan, MHP'li Birol Gür, Akşam gazetesinin, iktidara yakınlığıyla bilinen yazarı Turgay Güler deprem bölgeleri için çalışma başlatan hedef gösterdi.

Haluk Levent ise yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan arandığını belirterek ““Bir sıkıntınız olursa arayın” dediler. Yani kimse çalışmalarımıza engel değil. İnanmayın öyle haberlere" dedi. Levent "Çalışmalarımıza sekte vurmak isteyenlere inat. AFAD da bizim Ahbap da” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu AFAD’da destek vererek “AHBAP'a iftira atacağınıza yardım dağıtım koordinasyonunu sağlayın. Bu karalama kampanyası en çok depremzedelere zarar veriyor. Halkın kendi inşa ettiği kurumlara çökmeyi aklınıza bile getirmeyin ” dedi.

CHP’DEN SUÇ DUYURUSU

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın ve CHP Medya ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan, deprem felaketinin üçüncü gününde sosyal medya platformu Twitter’a erişimin kısıtlanmasına neden olan bant daraltma uygulaması nedeniyle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu hakkında suç duyurusunda bulundu…

REFAKETÇİSİ OLMAYAN ÇOCUKLAR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca, enkaz altından çıkarılmış ve refakatçisi olmayan hastanede tedavisi devam eden 162 çocuk bulunduğu açıklandı. Bu arada 95 binden fazla aile koruyucu aile olmak için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na başvuruda bulundu.

SEÇİM TARTIŞMASI

Gazeteci Murat Yetkin’in aktardığına göre İYİ Parti lideri Meral Akşener seçimlerle ilgili “14 Mayıs’a yetişeceğini sanmıyorum. Ama 18 Haziran’a kalacağını sanıyorum" dedi.

Kısa Dalga Bülten