Seçime 1 gün kaldı: Tercih zamanı

Seçime 1 gün kaldı: Tercih zamanı

Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de…

KISA DALGA BÜLTEN

13 Mayıs 2023

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz

PODCASTİMİZİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ


GÜNDEM

14 Mayıs seçimlerine 1 gün kaldı. Türkiye yarın cumhurbaşkanını ve 28'inci Dönem milletvekillerini seçmek için sandık başına gidecek.

Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Sinan Oğan Cumhurbaşkanı adayı olarak yarışacak. Muharrem İnce önceki gün adaylıktan çekilmişti.

Milletvekili seçimlerinde 24 parti ve 151 bağımsız aday yarışacak. .

Tüm yurtta oy verme işlemi yarın saat sabah 08.00’de başlayacak. Akşam 5’te sona erecek. Saat 17.00'den sonra gelen seçmen oy kullanamayacak.

Oy kullanmaya giderken Üzerinde T.C. kimlik numarası olan kimlik belgenizi unutmayın. Nüfus cüzdanı, soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi kullanılabilecek. Kimliği olmayan seçmen oy kullanamayacak.

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekecek.

Seçmenler, birleşik oy pusulalarında tercih ettiği cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölüme dışarı taşırmadan "TERCİH" veya "EVET" mührünü basacak.

Oyun geçerli sayılması için mühür basmak dışında pusulanın herhangi bir yerine imza atılmaması, işaret konulmaması gerek.

Seçmene, cumhurbaşkanı seçimi ve milletvekili genel seçimi için iki ayrı oy pusulası verilecek. Tüm oy pusulaları tek zarfa konulacak.

Zarfa pusulalar dışında bir şey konulmayacak. Yanlış oy kullandığını düşünen ve yeni pusula isteyen seçmene yenisi verilmeyecek.

Seçmen, zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imza atacak.

Pusulaya mühür basılmaması, birden fazla ittifaka, siyasi partiye veya adaya oy basılması, pusulanın yırtılması veya koparılması, zarftan işaret anlamı taşıyan herhangi bir madde çıkması halinde oy geçersiz olacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, seçim hazırlıklarını tamamladıklarını, her türlü güvenlik tedbirini aldıklarını bildirdi. Yener, "Kesin olmayan sonuçları, daha önceki seçimlerde olduğu gibi aynı gün açıklayacağız." dedi.

Yüksek Seçim Kurulu kararlarına göre seçim günü saat 18.00'e kadar basın yayın organlarında seçimler ve sonuçlarına ilişkin haber tahmini ve yorum yapılmasının yasak. Akşam 6 ile 9 arasında ise YSK’dan gelen açıklamalar yayınlanabilecek. Seçim sonuçlarının yayın saati akşam saat 9 ancak YSK bu saati öne çekebilir.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçime iki gün kala verdiği mesajında "14 Mayıs’la birlikte Türkiye Yüzyılı’nın inşasına başlayacağız" dedi. Erdoğan mesajının devamında ise "Hangi saldırılarla karşılaşırsak karşılaşalım, milletin iradesine ve demokrasimize gölge düşürmeyiz. Gerektiğinde 15 Temmuz gecesi olduğu gibi, hayatımız pahasına istiklâl ve istikbalimize sahip çıkarız” ifadelerini kullandı.

Millet İttifakı'nı oluşturan altı siyasi partinin genel başkanları, Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ev sahipliğinde dün gece CHP Genel Merkezi'nde bir araya geldi. Altı lider görüşme sonrasında ortak bir açıklama yaptı. Altı partinin sandık güvenliği konusunda önlem aldığı belirtilerek “Hiçbir sandık boşta bırakılmayacak. Seçim, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin demokrasi geleneğine gölge düşürülmeksizin sonuçlanacaktır" denildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ise "İnternet kesilir ya da bant daraltılırsa bu bir darbe girişimidir. Kanunsuz emir verenler ve uygulayanlar suç işlemiş olur” dedi.

Maraş depremlerinin ilk günlerinde AHBAP derneğine çadır sattığı ortaya çıkan Kızılay’ın başkanı Kerem Kınık depremden üç ay sonra ve seçime 2 gün kala dün istifa etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki gün “Kızılay çadır satma işine giremez, süratle bu yanlışı düzeltmesi gerekir” demişti.

EKONOMİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, katıldığı canlı yayında, EYT'lilerle ilgili son durum hakkında bilgi verdi. 1 milyon EYT'liye maaş bağlandığını söyleyen Bilgin, "Bu ay sonuna kadar tüm EYT'lilerin maaşı bağlanacak. Tüm EYT'lilerin birikmiş maaşları bayram ikramiyeleri hesaplara yatacak." dedi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerden etkilenen bölgelerde görev yapan kamu personeline 6 ay süreyle 2 bin 59 lira 99 kuruş tazminat ve fazla çalışma ücreti ödenecek.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi, mart ayında yıllık yüzde 59,4 arttı.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İstanbul'da Türkiye, Rusya ve Ukrayna savunma bakan yardımcıları ile BM yetkilileri arasında gerçekleştirilen dörtlü formattaki toplantıya ilişkin açıklama yaptı. Akar, ”Tahıl anlaşmasının süresinin uzatılması konusunda mutabakata doğru gidiliyor." dedi. Bakan Akar iki gün Rusya, Ukrayna ve Türkiye bakan yardımcılarının yaptığı toplantıların olumlu geçtiğini söyledi.

BM ile Türkiye'nin arabuluculuğunda geçen yıl Temmuz ayında Ukrayna ve Rusya'nın imzaladığı Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nın süresi son olarak 19 Mart'ta uzatılmıştı. Anlaşmanın süresi 18 Mayıs'ta doluyor.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında 29 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail ordusu ayrıca, İslami Cihad'a ait olduğu belirtilen 191 noktayı vurduğunu açıkladı.

İsrail ordusu, 9 Mayıs Salı sabaha karşı İslami Cihad Hareketi'nin lider kadrosunu hedef aldığını savunarak, abluka altındaki Gazze'ye saldırı başlatmıştı. İsrail’in son üç günde Gazze'ye düzenlediği saldırılarda öldürülenler arasında İslami Cihad'ın üst düzey kadrosundan 5 isim yer alıyor. Filistinli gruplar da Gazze'den İsrail'e yüzlerce roket ve havan mermisi atarak karşılık verdi.

Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde Sudan ordusu ve Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında "Cidde Bildirgesi" imzalandı. Bildirge , insani yardımın güvenli bir şekilde ulaştırılması, temel hizmetlerin yeniden tesis edilmesi, güçlerin hastane ve kliniklerden çekilmesi ve ölülerin saygılı bir şekilde defnedilmesi taraflara rehberlik edecek.

Pakistan’da mahkeme, yolsuzlukla suçlanan eski başbakan İmran Han’a 2 hafta süreyle “geçici kefalet” verdi. Karar, 2 hafta boyunca Han’ın tutuklanmasını engelliyor. Han'ın 9 Mayıs'ta tutuklanmasının ardından ülke genelinde başlayan protestolarda da 9 gösterici yaşamını yitirmiş, çok sayıda polis aracı ve kamu mülkü zarar görmüştü.

Kenya'nın kuzeyinde 'nedeni tespit edilemeyen hastalık' salgına dönüştü. Salgında 3'ü bebek 9 kişi hayatını kaybetti, 80'den fazla kişi de hastalandı. Salgının etkilediği kişilerde şiddetli baş ağrısı, gözlerde sararma ve gribal belirtiler gözlendi.

ABD Sağlık Bakanı Xavier Becerra, Covid-19 Halk Sağlığı Acil Durumu uygulamasının bugünden itibaren resmen sona erdiğini duyurdu.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından paylaşılan son verilere göre, ülkede bugüne kadar 104 milyondan fazla kişi Kovid-19'a yakalandı, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1 milyon 131 bin 819'u buldu.

ABD'nin New York kenti Belediye Meclisi, bir oylama yaparak aşırı kilolulara yönelik ayrımcılığı yasaklayan yasa tasarısını kabul etti.

Tasarı oylanmadan önce yapılan halka açık görüşmelerde söz alan kişiler restoranlarda ve tiyatrolarda oturmakta güçlük çektiklerini, ev sahipleri tarafından geri çevrildiklerini ve kariyerlerinde ilerleyemediklerini vurguladı. Tasarının bu ay içinde New York Belediye Başkanı tarafından imzalanmasının ardından yürürlüğe gireceği ifade edildi.

KISA DALGA’DAN…

Kısa Dalga’dan Yeşim Özdemir, seçimle birlikte tekrar gündeme gelen Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecini tartışmaya açıyor, ,konun uzmanlarıyla görüşüyor.