Eğitime de zam yağmuru

Eğitime de zam yağmuru
Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de...

KISA DALGA BÜLTEN

22 AĞUSTOS 2023

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz

PODCAST DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan’a yaptığı bir günlük ziyaretin ardından uçakta gündeme dair açıklamalar yaptı.

Yerel seçimlere değinen Erdoğan aday belirlerken parti teşkilatının tüm birimleriyle istişare yapacaklarını söyledi ve “Daha 7-8 ay var. Bu kadar aceleci olursak yanlış olur” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklenen Erdoğan, "Benimle kaç yarışa girdi? 13’te 13 yaptıBu arkadaştan bir şey olmaz. En hayırlısı kendisinin çekilip gitmesi lazım" diye konuştu.

7 Ekim'de olağanüstü kongreye gidecek olan AKP'de 'değişim' mesajları gelmeye devam ediyor. Daha önce dört ilçe başkanının görevden alındığı Diyarbakır’da bu kez de üç ilçe başkanı görevden alındı. Görevden almalara 'seçimdeki düşük performans' gerekçe gösterildi.

MHP ile İYİ Parti arasında Bahçeli’nin yerel seçimde işbirliği çağrısıyla başlayan gerilimde İYİ Parti cephesinden “üçüncü yol” çağrısı gelmişti. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın’ın partisine yönelik yaptığı “üçüncü yol” çağrısına kapıları kapadı. Yalçın, “MHP’yi yok sayarak -milliyetçilik üzerinden- üçüncü bir siyasi yol inşa etmeye çabalamak, deniz üzerinde yürümekten farksızdır” görüşünü dile getirdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in, MHP’den gelen çağrılar ve yerel seçim ittifakları konusundaki görüşlerini 26 Ağustos’ta Afyon’da açıklaması bekleniyor.

Ana muhalefet partisi CHP’de Merkez Yürütme Kurulu dün toplandı. Toplantının gündeminde kurultay süreci, tüzük çalışması ve yerel seçimler vardı.

Artı Gerçek haber sitesine konuşan bir CHP’li yerel seçimlerde daha fazla kadın aday göstereceklerini, üç büyük kentte de kadın adayların olması gerektiğini söyledi.

Bu arada yerel seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın yerine eski Ankara Milletvekili Levent Gök’ün önerildiği iddiaları üzerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynel Emre'den açıklama geldi. Mansur Yavaş’ın çok beğenilen bir başkan olduğunu söyleyen Zeynel Emre, başka arayış içinde olmadıklarını belirtti.

Maraş depremlerinin üzerinden yaklaşık 7 ay geçerken yargı cephesinde yeni gelişmeler var.

Osmaniye’de 105 kişiye mezar olan binayla ilgili 4 sanıklı davanın tek tutuklu sanığı da serbest bırakıdı.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre tutuklu sanık yapı sorumlusu Mustafa İpek, ilk duruşma dahi yapılmadan tahliye edildi. Soruşturma sürecinde hazırlanan bilirkişi raporunda binanın yapımı ile ilgili 22 eksik tespit edilmişti.

Diyarbakır’da ise 89 kişinin hayatını kaybettiği Galeria Sitesi'ne ilişkin firari 3 müteahhidin de aralarında bulunduğu 7 sanık hakkında iddianame hazırlandı. 7 kişinin "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olmak’ suçundan 22.5 yıl hapsi istendi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üniversite yerleştirme sonuçlarıyla ilgili istatistiki bilgiler paylaştı.

Verilere göre üniversiteye yerleşen kişi sayısı geçen yıla göre 47 bin 393 kişi arttı. 2021'de boş kontenjan sayısı 169 bin iken, 2022’de 17 bin, 2023’de ise toplam 25 bin olarak gerçekleşti.

Özel okul ve vakıf üniversitelerine yapılan zamların ardından bir zam haberi de Açık Öğretim Fakültesi'nden geldi. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) kayıt ücretlerine yüzde 90'ı aşan zam yapıldı. 2023-2024 öğretim yılında dönemlik kayıt ücretleri 1180 lira ile 2 bin 80 lira arasında değişiyor.

Veteriner hekimler, kendilerine yönelik şiddet olaylarını protesto etmek için 1 günlük iş bıraktı.

Veterinerler “sağlıkta şiddet yasası” kapsamına alınmayı talep etti. Yapılan açıklamada birçok veteriner hekimin mesleğini bıraktığı ya da yurtdışına gittiği vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sokak köpekleriyle ilgili yeni düzenlemenin sinyalini verdi. Sorunu çözerken Avrupa’daki uygulamaları hayata geçirileceklerini söyleyen Erdoğan, yurttaşların da kendi köpeklerine sahip olmasını istedi.

EKONOMİ

Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde müzakereler bugün sona erecek. Hükümetin yeni teklifini sunması bekleniyor.

Müzakere masasının tek yetkili sendikası Memur Sen’in Genel Başkanı Ali Yalçın, aileleriyle birlikte 25 milyon kamu görevlisi ve emeklisini mutlu edecek teklif beklediklerini söyledi. Yalçın, ”Enflasyon farkı bize zam gibi sunuluyor. Gerçekçi bir teklif bekliyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da memura yapılacak zamları hatırlatarak emekli maaşlarına zam mesajı verdi. Erdoğan, “Memurlarımıza zamlar gelirken, emeklilerimize hiçbir şeyin gelmemesi olacak bir şey değil. Onları da memnun edecek adımları atacağız" diye konuştu.

Hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon, vatandaşı borçlanmaya yöneltirken, borcunu ödeyemediği için icralık olanların sayısı katlanarak artıyor.

1 Ocak- 18 Ağustos arasında icra dairelerine gelen yeni dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 59 artarak 8 milyon 947 bin oldu. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in açıkladığı bilgiye göre yıl başından bu yana tüketici kredileri yüzde 30 artarak 1.5 trilyona yaklaştı. Kredi kartı borç bakiyesi ise yüzde 94,4 oranında artarak 882 milyar liraya kadar çıktı.

Şekere yapılan zamlar hız kesmeden devam ediyor. Mayıs'tan bu yana şekere dokuz kez zam yapan Türkşeker, KDV hariç kilogramı 24 TL olan toptan şeker satış fiyatına yeni bir zam daha yaparak fiyatı 25 TL'ye yükseltti.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Ukrayna uzun süredir talep ettiği F-16 savaş uçaklarına kavuşuyor. ABD'nin onayının ardından Hollanda ve Danimarka resmi açıklama yaparak savaş jetlerini Kiev'e hibe ettiklerini duyurdu.

F-16 desteğinin Ukrayna ordusuna ve sivillere güven sağlayacağını belirten Zelenskiy, "Ukrayna ve tüm Avrupa için yeni sonuçlar doğuracağından eminim" dedi.

Uçaklar Ukraynalı pilotların eğitimi tamamlandıktan sonra teslim edilecek. Danimarka bu uçakların sadece Ukrayna hava sahasında kullanılmasını şart koştu. Danimarka toplamda 19 jet teslim edecek. Hollanda'nın toplamda 42 adet F-16'sı var ancak hepsinin bağışlanıp bağışlanmayacağı henüz netlik kazanmış değil.

Rusya ise bu adıma tepki gösterdi ve savaşı tırmandıracağını savundu.

İngiltere Savunma Bakanlığı, Rusya'nın Ukrayna ile devam eden savaşta daha deneyimli birlikleri görevlendirmek amacıyla Ukrayna'nın güneyinde yeni bir ordu kurma hazırlığında olduğunu duyurdu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un atadığı yeni Türkiye Büyükelçisi Isabelle Dumont bu hafta Ankara’daki görevine başlayacak. Dumont son üç senedir Macron’un Avrupa ve Türkiye ile ilişkilerden sorumlu danışmanı olarak görev yapıyordu.

Diplomatik kaynaklara göre, Ankara-Paris ilişkileri, ileriki dönemde ikili işbirliği, Türkiye-AB süreci ve bölgesel çatışmalar kapsamında yoğunluk gösterecek.

Suudi Arabistan sınır koruması, küçük silahlar ve patlayıcılar kullanarak yüzlerce Etiyopyalı göçmeni öldürmekle suçlandı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü,göçmenlerin bilinçli olarak hedef alındığını ve yapılanların insanlığı karşı işlenmiş suç sayılabileceğini ifade etti.

Ekvador'da Pazar günü yapılan başkanlık seçimlerinde solcu lider Luisa Gonzalez’in yüzde 33 oyla önde olduğu açıklandı. Onu yüzde 24 oyla iş insanı Daniel Noboa takip etti. Seçimleri önde bitiren iki aday 15 Ekim'deki ikinci turda yarışacak.

Mevcut muhafazakar başkan Guillermo Lasso'nun görevden alınmamak için parlamentoyu feshetmesinin ardından erken seçim yapılmasına karar verilmişti. Seçime günler kala yolsuzluk karşıtı aday Fernando Villavicencio, uyuşturucu çetesi tarafından başından vurularak öldürülmüştü

Orta Amerika ülkesi Guatemala’da ise seçimleri solcu aday Bernardo Arevalo kazandı. Arevalo suç ve yolsuzlukla mücadele sözü vermişti. Eski Devlet Başkanı döneminde ülkede yolsuzlukla mücadele eden birçok savcı tutuklanmış, bazıları ise sürgüne gönderilmişti. Hükümeti eleştiren gazeteciler de gözaltına alınmıştı.

Irak'ın başkenti Bağdat’ta bir ana yol kavşağında yer alan reklam panosuna, pornografik film yansıtıldı. Bu görüntüler sosyal medyada yayıldı. Yetkili güvenlik önlemleri gözden geçirilene kadar "Bağdat'taki tüm reklam panolarını kapattı.”

KISA DALGA’DAN

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği ve Kısa Dalga işbirliğinde hazırlanan Yasaksız Meydan’da Akbelen’de bugüne kadar yaşananlar ele alınıyor.