Gazze çağrısı: Yeter artık...!

Gazze çağrısı: Yeter artık...!
Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de

7 KASIM KISA DALGA BÜLTEN

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz

PODCASTİMİZİ DİNLEMEK İÇİN PLAY'E TIKLAYINIZ…

GÜNDEM

CHP 38. Olağan Kurultayı’nda Özgür Özel'in genel başkan olarak seçilmesinin ardından Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu belli oldu.

Kılıçdaroğlu’na destek veren Oğuz Kaan Salıcı’nın hazırladığı 'Denge Denetleme Listesi'nden 9 kişi Özel’in listesini delerek Parti Meclisi’ne girdi. Bu isimler arasında Müslüm Sarı, Orhan Sarıbal, Ali Haydar Hakverdi, Aylin Nazlıaka da yer aldı.

Gazete Duvar’dan Ceren Bayar’ın haberine göre, Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Denge Denetleme Listesi”ni hazırlayan Oğuz Kaan Salıcı ve Nevaf Bilek cinsiyet kotası dolayısıyla liste dışı kaldı.

Özel'i ziyaret eden ilk isim ise, kurultayda divan başkanlığını da yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu.

Özgür Özel, "Bizim aramızdaki ilişki kardeşlik ilişkisi, kardeşlik hukuku. Bu hukuk CHP'yi iktidara taşıyacak. Türkiye’yi güzel yerlere taşıyacak" dedi.

CHP'nin yeni genel başkanı Özgür Özel, kendisini ve eski Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yanıt verdi.

Özel, “ Erdoğan'ın stresini, içindeki karabasanı anlıyorum. Cumhuriyet Halk Partisi'nden endişe etmeye devam etsin" dedi.

Aydın’da Kredi Yurtlar Kurumu'na (KYK) bağlı bir yurtta düşen asansörde Zeren Ertaş isimli öğrenci yaşamını yitirmişti. Türkiye’nin hemen her kentinde sokağa çıkan üniversiteliler can güvenliklerinin olmadığını söyleyip önlen alınmasını istemişti.

Maalesef birçok devlet yurdundan asansör arıza ve kaza haberleri gelmeye devam ediyor.

Muş'ta Sultan Alparslan Kız Öğrenci Yurdu’nda arızalanan asansör iki kat arasında asılı kaldı. İki öğrenci güvenlik görevlileri tarafından kurtarıldı. Astım hastası olan bir öğrenci hastaneye kaldırıldı.

Çorum’da İskilipli Atıf Hoca Kız Öğrenci Yurdu’nda arızalanan asansörde 6 öğrenci mahsur kaldı. Öğrenciler yurt görevlileri tarafından kurtarıldı

Rize’deki Ayder Kız Yurdunda da boş asansör arıza nedeniyle zemine çakıldı.

Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, gerekirse sorumluların görevlerinden alınacağını belirtti.

Yargıda yolsuzluk tartışmaları sürerken T24'te yayınlanan 'MİT'in Cumhurbaşkanlığı'na sunduğu 'yargı raporu'nda neler var?" başlıklı yazısı nedeniyle tutuklanan gazeteci Tolga Şardan tahliye edildi.

‘Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ iddiasıyla tutuklanan Şardan’ın avukatları karara itiraz etmişti. Mahkeme de adli kontrol şartıyla Şardan’ın tahliyesine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi, gazetecilerin tutuklanmasına, gözaltına alınmasına ve soruşturulmasına gerekçe gösterilen dezenformasyon yasasını yarın görüşecek. Basın meslek örgütleri de çarşamba günü saat 10’da yüksek mahkemenin önünde bir araya gelecek. Gazeteciler sansüre karşı çıkarak “Gazetecilik suç değildir” diyerek tutuklu meslektaşlarının serbest bırakılmasını isteyecek.

Kurak geçen yaz ayları ve beklenen sonbahar yağışlarının gelmemesi nedeniyle İstanbul'u besleyen barajlarda su oranı yüzde 17'ye kadar düştü. Pr. Dr. Levent Kurnaz "Suyumuz bitti artık" uyarısı yaptı.

Marmara Denizi’nde de yüzey sıcaklığı kasım ayının gelmesine rağmen hala 20 derece civarında seyrediyor.

Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, bu sıcaklık seviyesinin denizdeki besin zincirini etkileyeceğini ve müsilaj tehlikesine yol açabileceğini belirtti.

İstanbul'da 2009'da katledilen Münevver Karabulut'un katili Cem Garipoğlu'nun babası Mehmet Nida Garipoğlu, Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak oğlunun mezarının açılmasını ve DNA eşleştirmesi yapılmasını istedi. Garipoğlu’nun cezaevinde intihar etmediği hatta yurtdışına kaçırıldığı iddiaları gündeme gelmişti.

Karabulut ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, mezarın açılması gerektiğini söyledi.

EKONOMİ

Asgari ücret tespit komisyonu aralık ayı başandı toplanacak.

Beklenti zammın yüzde 40-50 aralığında olacağı yönünde.

Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahminine göre 6 aylık enflasyonun yüzde 38'e yakın olması öngörülüyor. Sabah’ın haberine göre; asgari ücrete 6 aylık enflasyona göre artış yapılırsa net 15 bin 735 lira olacak.

Asgari ücret bir insanın yiyecek, giyecek, barına, ısınma gibi ihtiyaçları için ödenen en düşük ücret olarak tanımlanıyor.

Bu rakam, işçi, işveren ve hükümetin temsil edildiği Asgari Ücret Komisyonu tarafından belirleniyor.

SAROS Araştırma, 30 büyükşehirde 2 bin 260 kişiye gündeme dair sorular sordu.

Halkın yüzde 57.5'i gelecek yıl ‘ekonomim daha kötü olacağını düşünüyor.

Ekonomi daha iyi durumda olur' diyenler yüzde 23.7'de kaldı. yüzde 7.3 ise herhangi bir fikir belirtmedi.

Katılımcıların yüzde 33'ü ‘bu sorunları hiçbir siyasi partinin çözemeyeceğini söyledi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ekim ayı dış ticaret verilerini açıkladı. İhracat ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 7,4 arttı. İthalat ise yüzde 1,3 oranında arttı. Ekimde dış ticaret açığı, yüzde 15 geriledi.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail sınırlarından girerek düzenlediği saldırıların ardından İsrail'in başlattığı saldırılar sürüyor.

İsrail'in bir aydır devam eden Gazze’ye yönelik hava saldırıları şiddetlenirken bölgede iletişim ve internet hizmetleri çöktü.

İsrail ordusu kara harekatıyla bölgeyi ikiye böldüklerini ve Gazze kentinin kuşatıldığını duyurdu.

Filistin Sağlık Bakanı Miya Keyle uluslararası topluma hitaben bir mesaj yayımladı.

"İnsanların 30 gündür katledilmesi yetmedi mi?" başlığıyla yayımlanan mesajda 4 bin 800'ü çocuk olmak üzere 9 bin 700'den fazla kişinin öldürüldüğü belirtildi.

İsrail ordusunun işgal altındaki Batı Şeria'ya düzenlediği baskında 22 yaşındaki Filistinli aktivist Ahed Tamimi gözaltına alındı.

İsrail’in Lübnan'da 3 çocuğun da içinde olduğu bir sivil aracı hedef aldığı belirtildi. Saldırıda çocuklar ve büyükanneleri hayatını kaybetti, anne ağır yaralandı.

İsrail, hastanelerin “saklanma yeri” olarak kullanıldığını ve buraların altına “tüneller kazıldığını” öne sürmüştü. Hamas bu iddiaları yalanlayarak Birleşmiş Milletler’i, bu iddiaları soruşturmak üzere uluslararası komite kurmaya çağırdı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze'deki acil tedaviye ihtiyacı olan hastaların Mısır üzerinden Türkiye'ye transfer edilmesinin planlandığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ankara'yı ziyaret etti.

Blinken, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'la Dışişleri Bakanlığı'nda bir araya geldi. Görüşme basına kapalı gerçekleştirildi.

"Orta Doğu’da kalıcı barışı görüştük" diyen Blinken, Gazze'deki rehinelerin serbest bırakılmasında başka ülkelerin önemli rol oynayabileceğini söyledi.

Dünyadan ateşkes ve çatışmalara insani ara çağrıları gelmeye devam ediyor.

Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı 18 kuruluş ve sivil toplum örgütü 'insani ateşkes' çağrısı yaptı. "Yeter artık" denilen açıklamada, ölü sayısının her gün arttığı vurgulandı.

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, saldırılara acilen insani ara verilmesi çağrısında bulundu.

Katoliklerin ruhani lideri “Lütfen durun. Tanrı adına ateşi kesin." dedi.

Ateşkes ve insani ara çağrılarına İsrail’den ret geldi. İsrail'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, Gazze'de insani krizin yaşanmadığını öne sürdü. Erdan, CNN’de yaptığı açıklamada çatışmalara insani ara verilmesine gerek olmadığını savundu.

ABD'de başkanlık seçimlerine bir yıl kala yapılan anket, eski başkan Donald Trump'ın yarışı önde götürdüğünü ortaya koydu.

New York Times'ın 3 bin 662 katılımcıyla yaptığı ankete göre Trump, kritik önemdeki 6 “ eyaletin" 5'inde Biden'ın önünde yer alıyor.

Bangladeş'te binlerce tekstil işçisinin grevi sürüyor. Geçen pazartesi başlayan eylemlere 100 binden fazla işçinin katıldığını açıklanmıştı.

Tekstil işçilerine verilen asgari ücret 75 dolar seviyesinde. İşçiler sürekli fazla mesai yapmak zorunda kalıyor.

Bangladeşli tekstil ihracatçılarının kazançlarıysa yıllık 55 milyar dolara kadar yükselmiş durumda.

KISA DALGA’DAN…

Kısa Dalga Bülten