Nereden baksan vicdansızlık...

Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de

12 ARALIK 2023

GÜNDEM

6 Şubat depreminde Hatay’da Gökkuşağı Apartmanı, 30 saniye içinde yerle bir olmuş ve 81 kişi yaşamını yitirmişti.

+Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı müteahhit ve mühendislerle birlikte 7 kişi hakkında 22.5 yıl hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı.

+İddianamedeki detaylar binanın nasıl göz göre göre yıkıldığını gösteriyor.

+Anadolu Ajansı’nın haberine göre iddianameye eklenen bilirkişi raporunda bina yapılırken işçiliğin özensiz olduğu belirtildi.

+Ayrıca enkazdan alınan beton kalıntılarında, gözenekli yapı ve hava kabarcıkları tespit edidi. Kolonlarda sıkılaştırma işleminin yapılmadığı, betonların gerekli kriterleri taşımadığı saptandı

+++ 6 Şubat depremlerinden sonra “Türkiye Tek Yürek” kampanyası kapsamında televizyon kanallarına bağlanıp bağış sözü verenlerden bir kısmı bu sözünü tutmadı.

+ CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yardım kampanyalarından toplanan paralarla ilgili olarak İçişleri Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi.

+Gürer’in önergesine yanıt veren İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "Türkiye Tek Yürek Kampanyasında 85 milyar liradan fazla bağış toplandığını belirtti. Ancak kampanyada 115 milyar lira sözü verilmişti. Sonuçta söz verilen 30 milyar liradan fazla para ortada yok. Bakan Yerlikaya, bağışını henüz yapmayan kişi ve kuruluşların tespit edildiğini ve iletişim süreci devam ettiğini belirtti.

+++ Avrupa Konseyi’nin icra organı olarak görev yapan Bakanlar Komitesi, 5-7 Aralık’ta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanmasında yaşanan sıkıntıları ele aldı.

+ Komite, Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş davalarında AİHM kararlarına uymayan Türkiye’ye bu kişilerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

+ Komite, Mart 2024’te yapılacak toplantıya kadar Ankara ile teknik temasın artırılmasını kararlaştırdı.

+ Komite ayrıca, Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) yapısının evrensel standartlara uymadığını ve değiştirilmesi gerektiğini de yineledi.

+++ İYİ Parti’nin CHP’den gelen “işbirliği” teklifini reddetmesine ilişkin tartışmalar siyaset gündemindeki yerini koruyor.

Cumhuriyet’ten Merve Kılıç’a konuşan İYİ Partili kurmaylar seçmenin sandıkta işbirliğine sadık kalacağını seçim sürecinin İYİ Parti aleyhine sonuçlanabileceğine de dikkat çekiyor.

CHP’dan gelen eleştiri ve tepkiler nedeniyle Akşener’in “ittifaka” yönelik sert söylemlerinin devam edeceği öne sürülüyor.

+++ Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin yeni kısaltması DEM Parti oldu. Yargıtay, kapatılan HADEP’e benzerliği nedeniyle HEDEP kısaltmasının değiştirilmesini istemişti.

+++ Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Somali Cumhurbaşkanının oğlunun karıştığı trafik kazasından sonra olay yeri incelemesi ve ilk kusur değerlendirmesini yapan polis memurları hakkında adli soruşturma başlatıldığını" açıkladı.

+Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmud, motokuryelik yapan Yunus Emre Göçer’in kullandığı motosiklete çarpmış ve ölümüne neden olmuştu.

+Kazadan sonra serbest bırakılan Mahmud’un kusurlu olduğu daha sonradan hazırlanan bilirkişi raporuyla ortaya çıkmış ancak şüpheli çoktan Türkiye’den kaçmıştı.

+++ Türkiye bu skandalı konuşurken benzer bir olay daha ortaya çıktı. Yemen’in eski Savunma Bakanı'nın oğlu da Beyoğlu’nda 71 yaşındaki Pakize Özer’e çarparak yaralanmasına neden oldu. Musaeed Hussein gözaltına alındı ve yurtdışı çıkış yasağı kararıyla serbest bırakıldı.

+++ Kış aylarının gelmesiyle ilgili yaz saati düzenlemesine yönelik tepkiler yine gündemde.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yaz saati uygulamasının kaldırılmasını isteyerek, uygulamanın hiçbir faydası olmadığı gibi güvenlik sorunu yarattığını söyledi.

Türkiye’de kalıcı yaz saati uygulaması, 2016 yılında Berat Albayrak’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı döneminde başlamıştı. “İleri saat” uygulaması, 2 Ekim 2018 tarihinde kararla kalıcı hale geldi.


EKONOMİ

+++ İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2024 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için ilk toplantısını dün yaptı.

+Komisyon’da bu yıl ilk kez 4 işçi yer aldı. Türk-İş dünkü toplatıda ücretin gündeme gelmediğini söyledi. Komisyon . Pazartesi saat 13.30'da tekrar bir araya gelecek.

+İşçi kesimi insan onuruna yakışır bir asgari ücret istiyor. Sendikalar dört kişilik bir aileyi yoksulluk sınırı veya üzerinde tutacak bir asgari ücret talep ediyor.

+TÜRK-İŞ’in Kasım ayı verilerine göre 4 kişilik bir aile için yoksulluk sınırı 45 bin 686 TL. Önümüzdeki yıl enflasyonla birlikte rakam daha da artacak.

+++ Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin işsizlik verilerini açıkladı.

Ekim ayında işsizlik oranı 0,6 puan azalarak yüzde 8,5 seviyesinde gerçekleşti. Böylelikle işsizlik oranı 6. ayında da tek hanede kalmayı sürdürdü.

Ayrıca bu oran Kasım 2012'den bu yana en düşük oran olarak kayıtlara geçti.

İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 7, kadınlarda yüzde 11,3 oldu.

+++DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR), ekim ayı İşsizlik ve İstihdamın Görünümü Raporu'nu yayımladı.

+DİSK’in hesaplamasına göre, mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 21,3'e yükseldi. Geniş tanımlı işsiz sayısı ekim 2023'te 8 milyon 143 bin oldu. TÜİK bu sayının 2,9 milyon olduğunu açıklamıştı.

+Son 1 yılda geniş tanımlı işsiz sayısı 547 bin artarak 7,6 milyondan 8,1 milyona yükseldi.

+++ Sanayi üretimi ekim ayında, aylık yüzde 0,4 azalırken, yıllık yüzde 1,1 arttı. Piyasa beklentisi, aylık yüzde 0,2 düşüş, yıllık bazda ise yüzde 2 artış yönündeydi.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

+++ İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sürüyor.

+İsrail ordusu Gazze'nin güneyine doğru ilerlemeye devam ederken, sivillerden Han Yunus kentini terk etmelerini istedi. Yüz binlerce Gazzeli daha önce kuzeydeki hava saldırılarından korunmak için buraya kaçmıştı

+BM'nin Filistinli mültecilere yardım kuruluşu başkanı Philippe Lazzarini bölgenin 'yeryüzündeki cehennem' haline geldiğini söyledi.

+ Dünya Sağlık Örgütü, Gazze Şeridi'ndeki 36 hastaneden sadece 14'ünün çalıştığını ve bölgede salgın hastalık riskinin arttığını duyurdu.

+Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres Güvenlik Konseyi'nin ateşkes konusunda başarısız olmasından üzüntü duyduğunu ve örgütün "felç olduğunu" söyledi. Guterres, "pes etmeyeceğini" vurguladı.

+ Katar Başbakanı saldırıların yeni bir ateşkesi engellediğini söyledi. Başbakan "azalan şansa rağmen" çalışmaları sürdüreceğini belirtti.

+ Avrupa Birliği de, İsrail'e bombardımana son verme çağrısında bulundu. Açıklamarda İsrail’in Gazze'nin kuzeyinde kullandığı taktiği güneyde de kullanmaması gerektiği belirtildi.

+ İsrail Başbakanı Netanyahu Rusya lideri Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi yaptı ve Moskova'nın Gazze'deki savaşa ilişkin tutumundan memnun olmadığını söyledi.

+++ Birleşmiş Milletler’in hazırladığı 2024 İnsanî Bakış raporuna göre çatışmalar, iklim kaynaklı acil durumlar ve ekonomik faktörlerle bağlantılı olarak gelecek yıl 300 milyon insana yardım sağlanması gerekecek.

+Başta işgal altındaki Filistin bölgeleri, Sudan ve Ukrayna olmak üzere insanî krizlerden etkilenenler için 46,4 milyar dolarlık yardıma ihtiyaç olduğu vurgulandı.

+Raporda insanî yardım sisteminin çok büyük bir finansman kriziyle karşı karşıya olduğuna işaret edildi.

+++ Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski , Batı'nın desteğinin azalması üzerine ABD ve Avrupa’ya gidiyor. Zelenski, bugün ABD’ye perşembe günü Brüksel’a gidecek.

+++ Arjantin’de başkanlık seçimini ikinci turda kazanan ülkenin yeni Devlet Başkanı Javier Milei, dün yemin ederek göreve başladı.

+Arjantin'in yeni Cumhurbaşkanı ilk iş olarak bakanlık sayısını 21'den 9'a düşürdü. Eğitim, sağlık, kültür ve kadın hakları gibi bakanlıklar kaldırıldı.

+ Milei, Arjantin Merkez Bankası'nı kapatmak istediğini belirtmiş, ülke ekonomisini düzeltme sözü vermişti

+++ İngiltere'de bir mahkeme, 26 yıl önce Prenses Diana ile röportaj yapmak için sahte belgeler düzenleyen gazeteci Martin Beşir'in BBC'den istifasına ilişkin yazışmaların yayınlanmasına karar verdi.

Beşir'in, söyleşiyi gerçekleştirmek için sahte kürtaj belgesi ve banka dekontları kullandığı ortaya çıkmıştı. Beşir, 2021 yılında BBC'deki işinden resmen istifa etmişti.

KISA DALGA’DAN

Yeşim Özdemir’in hazırlayıp sunduğu Kadınlar ve Kurabiyeler podcast serisinin 2. Bölümü yayında…

Kısa Dalga Bülten