Yeme, içme, daha çok çalış, ev al...

Yeme, içme, daha çok çalış, ev al...
Sosyal konuta 1 milyondan fazla başvuru yapılırken, Bakan Kurum’un asgari ücretliye ‘biraz dişini sıksınlar’ tavsiyesi tartışma yarattı. Kılıçdaroğlu, projeyle iktidarın seçim öncesi para toplamayı amaçladığını savundu / 20 Eylül’de zaman aşımından düşecek Musa Anter davası için mahkeme 21 Eylül’e duruşma günü verdi / İstanbul’da sivrisinek alarmı verildi, hastanelerde vakalar artıyor… Gündemin önemli başlıkları Demet Bilge Erkasap'ın hazırladığı bültende

16 EYLÜL 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Musa Anter Davası'nda 'zaman aşımı' oyunu: Mahkeme 21 Eylül'e erteledi

Gazeteci Musa Anter’in 20 Eylül 1992’de Diyarbakır’da katledilmesine ilişkin açılan ve JİTEM Ana Davası birleştirilen davanın duruşması, Ankara 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Mahkeme heyeti, duruşmayı 21 Eylül’e erteledi. Ancak Musa Anter cinayetinde davanın zamanaşımı süresi 20 Eylül’de doluyor. İnsan Hakları Derneği Eş Başkanı Öztürk Türkdoğan, davanın zaman aşımı kapsamında değerlendirecek dava olmadığını, insanlığa karşı suç kapsamında ele alınması gerektiğini belirtti.

Babanın feryadı: Evladıma kıyan kişinin 21 suç dosyası varmış 22. suçu biz olduk

Türkiye yine sağlıkta şiddeti konuşuyor. Esenyurt Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesi'nde özel güvenlik görevlisi Tuğrul Okudan bıçaklanacak öldürüldü. Şüphelilerin suç dosyası kabarık çıktı. Baba Hüseyin Okudan, isyan ederek şunları söyledi: “Duyduğum kadarıyla benim evladıma kıyan kişinin 21 suç dosyası varmış 22. suçu biz olduk. Onlar gibiler sokaklarda barındırılmasın. Başkalarının canları yanmasın.”

Tiktok'taki para saklama videolarına ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan soruşturma

Sosyal medya platformu Tiktok'ta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görüntüsünün ve sesinin yer aldığı bir akım başladı.

Videolarda paralarını sayan kişiler bir anda Erdoğan'ın "Yastıklarınızın altındaki altınları çıkarın, dövizleri çıkarın" sözüyle paralarını saklıyordu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bu TikTok videolarını çeken ve paylaşanlar hakkında, ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan soruşturma başlattı.

Cemevi önündeki dilek ağacını yakmak isteyen 2 kişi 'IŞİD üyeliği'nden tutuklandı

Ankara Mamak’taki Hüseyin Gazi Türbesi ve cemevinin önünde bulunan dilek ağacının 8 Eylül’de yakılmasına ilişkin saldırıyla ilgili gözaltına alınan iki şüpheli 'IŞİD üyeliği' suçundan tutuklandı.

Günlüğünde gardiyanlara 'Avarel' diyen mahkuma verilen ceza AYM’den döndü

Anayasa Mahkemesi, tuttuğu günlükte cezaevi personeline “Avarel” diyen ve kendisini mahkum eden hakim ve savcılara beddua eden tutukluya disiplin cezası verilmesini ifade özgürlüğünün ihlali olarak gördü. AYM, hakaret suçunun oluşması için bu ifadelerin başkaları tarafından öğrenilmesini gerektiğine işaret ederek günlükte yazılan ifadelerin bu kapsamda olmadığına işaret etti.

Gülşen, 50 konserini iptal etti

İmam hatiplilere yönelik sözleri nedeniyle hakkında dava açılan ve yurtdışına çıkış yasağı konulan Gülşen, 50 konserini iptal etti. Avukatı Emek Emre de konseri iptallerinin hukuki bir yönünün bulunmadığını, kararın tamamen Gülşen’in inisiyatifinde olduğunu belirtti.

İstanbul'da sivrisinek alarmı!

İstanbul'da sivrisinek ısırığı nedeniyle hastanelere başvuranların sayısında artış yaşanıyor. Hastaneye gelenler, şişlik ve dayanılmaz kaşıntıları olduğunu belirtirken Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.. Dr. Zekai Kutlubay alerjisi olan kişilerin dikkatli olmasını istedi. Prof. Dr. Kutlubay’ın verdiği bilgilere göre sivrisinekler özellikle obez kişileri tercih ediyor çünkü, onlar daha çok karbondioksit çıkarıyor. Kan grubu '0' olanları daha çok tercih ediyorlar. Parlak giyinenleri, açık tenli insanları, renkli gözlü insanları ısırıyorlar. Kutlubay, uzun kollu giysiler giymek ve sivrisinek kovucu kullanmak gibi önlemlerin alınması gerektiğini söylüyor.

EKONOMİ

Sosyal Konut projesine 1 milyondan fazla başvuru

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu "İlk Evim İlk İş Yerim" sosyal konut projesine başvuru sayısı ikinci gününde 1 milyonu geçti. Projenin başvuru ücreti 500 TL olarak belirlenmişti.

Bu arada TOKİ, Sosyal Konut Projesi’nde önceki gün açıkladığı ödeme şartlarını dün değiştirdi.

Sosyal Konut Projesi’nde kurayı kazananlar için taksit ödemelerinin 'konutun teslimini takip eden ay' başlayacağı belirtilmişti. Ancak TOKİ’nin internet sitesinde bu ifade “Taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibarıyla başlatılacaktır” şeklinde değiştirildi.

Yani daha önce evini aldıktan sonra taksit ödemesi başlayacakken son değişiklik ile kuradan bir ay sonra hak sahipleri taksit ödemelerine başlayacak.

Ziraat ve Halk Bankası’na başvurular, 31 Ekim’e kadar kabul edilecek. E-Devlet başvuruları ise 28 Ekim'de sona erecek.

Kılıçdaroğlu’ndan 'sosyal konut'a tepki: Banker Erdoğan mısın sen? Yeter be adam!

Muhalefetin ise konut projesine yönelik eleştirileri var. CHP lideri Kılıçdaroğlu, projeyle iktidarın seçim öncesi para toplamayı amaçladığını belirterek Erdoğan’a şöyle seslendi: “Sana inanalım istiyorsan, bu işe müteahhitlerin girmesi için hazineden gelir güvencesi ver. Garanti vermezsen, bu proje bir Banker Yakup zihniyetinden ibarettir. Topla paraları fakir fukaradan, seçim sürecini finanse et. Banker Erdoğan mısın sen? Yeter be Adam!”

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da sosyal konut projesine tepki göstererek, "Yurttaşı ev sahibi yapma projesi değil AKP’yi ve müteahhitlerini kurtarma projesidir" dedi.

Bakan'dan sosyal konut projesi için asgari ücretlilere 'tavsiye': Biraz dişini sıkarak biraz eşinden dostundan borç alarak...

Sosyal konut projesine başvurular artarken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’dan tartışmalı bir açıklama geldi. CNNTürk’te katıldığı programda "Kirada olanlar iki ödeme yapacak. TOKİ'deki evine geçince ödeme başlasa nasıl olur?" Sorusuna şöyle bir yanıt verdi:

“1 yıllık süreçte ikisini beraber ödemek durumunda kalacaklar. Asgari ücretli bir vatandaşımız 5500 lira alıyor. Hem ev kirası ödüyor, hem buraya taksit ödeyecek, hem de evini geçindirecek. 5500 lirayla bunu yapabilmesi için ilave mesai ve kazanç sağlaması gerekiyor. 1 yıl siz de takdir edersiniz ki biraz dişini sıkarak, biraz eşinden dostundan borç alarak, biraz ek mesai yaparak bu bedeli karşılayabilir.”

TÜİK açıkladı: Tarım enflasyonu yüzde 142

TÜİK, ağustos ayına ilişkin Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi'ni açıkladı. TÜİK verilerine göre, Tarım-ÜFE'de ağustosta bir önceki aya göre yüzde 4,34 azalış gösterirken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 142,42 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 89,02 artış gerçekleşti.

Özel sektörün yurtdışı kredi borcu 162 milyar dolar oldu

Merkez Bankası verilerine göre, temmuz sonu itibariyle özel sektörün yurtdışından sağladığı toplam kredi borcu 162 milyar dolar oldu. 1 yıl içinde yapılması gereken ana para ödemesi ise 44 milyar dolar.

Bakan Nebati: Merkezi yönetim bütçesi 3 milyar 586 milyon lira fazla verdi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, mali disiplinden taviz vermeden yola emin adımlarla devam ettiklerini belirtti. Nebati’nin verdiği bilgiye göre merkezi yönetim bütçesi, ağustos ayında 3 milyar 586 milyon lira fazla verdi. Faiz dışı fazla ise 26 milyar 233 milyon liraya ulaştı" dedi.

Nebati'den kaynağı bilinmeyen 24,4 milyar dolar yanıtı: Türkiye modeli

İngiliz Financial Times'ın 'Türkiye'yi kim dolduruyor' (Who's stuffing Turkey) başlıklı analizinde, cari açık verisindeki, 24.4 milyar dolarlık net hata ve noksan kalemine dikkat çekildi. Yazıda, "Normalde bu tip tutarsızlıkların neden kaynaklandığı yabancı ortakların verileri açıklandığında anlaşılabilir. Ancak bunlar çok büyük rakamlar" denildi.

Nebati, gazetenin 'Türkiye'yi kim dolduruyor' tweetini retweet ederek "Türkiye ekonomi modeli, yatırım, üretim, istihdam, ihracat, büyüme" cevabını verdi.

TESK'ten ticari araçlarda ÖTV bir kereliğine indirilsin talebi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ulaşım sektöründe faaliyet gösteren esnaf için ticari araçlarda bir defaya mahsus Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi yapılmasını istedi.

Fransa'daki grev nedeniyle THY, 21 seferini iptal etti

Türk Hava Yolları (THY) bugün Fransa'da gerçekleştirilecek grev nedeniyle biri kargo olmak üzere toplam 21 seferini iptal ettiğini duyurdu.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Putin ile Erdoğan tahılı konuşacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Özbekistan'da gerçekleşen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi kapsamında bugün bir araya gelecek,

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre görüşmede iki lider tahıl koridoru anlaşmasını ele alacak. Putin de Erdoğan da tahılın fakir ülkelere değil Avrupa’ya gittiğini belirterek eleştirilerini dile getirmişti.

İsveç Başbakanı Andersson istifa edeceğini açıkladı

Sosyal Demokrat İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, hafta sonu yapılan genel seçimlerde meclis çoğunluğunu kaybetmesi üzerine istifasını duyurdu. Başkent Stockholm'de bir basın toplantısı düzenleyen Andersson, oy sayım işlemi henüz tamamlanmamış olsa da sağ partilerin mecliste çoğunluğu kazandığının kesinleştiğini söyledi.

ABD, Rusya’yı 'teröre sponsor ülke' ilan edecek

ABD'de Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörler, Rusya'yı 'teröre sponsor ülke' ilan etmek için Senato'ya bir yasa tasarısı sundu. Ukrayna, Rusya'nın bu şekilde nitelendirilmesini isterken, ABD Başkanı Joe Biden yönetimi ise buna karşı çıkıyor. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price böyle bir kararın kasıtlı ve kasıtsız sonuçlarının hesaba katılması gerektiğini ifade etti.

ABD'nin ilk Türk emniyet müdürü görevden alınıyor: Cinayetler rekor kırdı, uzun tatillerine ara vermedi

ABD'de Türklerin en yoğun yaşadığı Paterson kentine 2020 yılında ilk kez Türk bir Emniyet Müdürü atanması büyük ses getirmişti. Ancak İbrahim Bayçora’nın görev yaptığı sürede kentte cinayet oranları rekor oranda artınca görevden alınmasına karar verildi.

Hürriyet'ten Razi Canikligil'in haberine göre kentte cinayet oranları yüzde 75’e ulaşırken şehrin ileri gelenlerinin çağrılarına rağmen emniyet müdürünün uzun yaz tatiline ara vermediğini iddia etti.

Araştırma: Yapay zeka hile yapabilir, insanları ortadan kaldırabilir

Google'ın yan kuruluşlarından yapay zeka firması Deepmind ve Oxford Üniversitesi araştırmacıları, yapay zekanın gelecekte hile yapabileceği ve insanları ortadan kaldırabileceği sonucuna vardı.

Bir yapay zeka haberi de Japonya’dan geldi. Osaka Üniversitesi'nden Prof. Dr. Hiroşi İşiguro'nun tasarladığı yapay zekalı robot Erica’ya şakalara gülmesi öğretildi.

KISA DALGA’DAN

Okan Karaten İstanbul’un göbeği Harbiye’de, gündüz vakti çeteler çatışırken arada kalmış ve bebek arabasındaki kızını korumak isterken öldürülmüştü. Timur Soykan, Karaten’in hikayesini, bu ülkede vicdanların nasıl betonlaştığını, çetelerin adaletsizlikle nasıl kurtulduğunu anlatıyor