Gazetecilerin 'sansür' nöbeti

Gazetecilerin 'sansür' nöbeti
Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de

8 KASIM KISA DALGA BÜLTEN

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz

PODCASTİMİZİ DİNLEMEK İÇİN PLAY'E TIKLAYINIZ…

GÜNDEM

Anayasa Mahkemesi, gazetecilerin tutuklanmasına, gözaltına alınmasına ve soruşturulmasına gerekçe gösterilen dezenformasyon yasasını bugün görüşecek. Basın meslek örgütleri de bugün saat 10’da yüksek mahkemenin önünde bir araya gelecek.

Cumhuriyet’teki bir yazısı gerekçe gösterilerek hakkında açılan dava nedeniyle beşinci kez hapse giren gazeteci Barış Pehlivan, yarın hakim karşısına çıkacak. Duruşma öncesinde Cumhuriyet yazarı Murat Ağırel’e konuşan Pehlivan denetimli serbestlik hakkının kendisinden esirgendiğini söyledi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Anayasa Mahkemesi'nin Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay'ın başvurusu üzerine verdiği hak ihlali kararıyla ilgili tebliğnamesini sundu.

Tebliğnamede suçun 2013 yılında işlendiği belirtilerek Atalay’ın dokunulmazlık hakkından faydalanamayacağı savunuldu.

Can Atalay'ın avukatı Deniz Özen, bianet’e yaptığı açıklamada "Yargıtay da mütalaa yönünde karar verirse bu, Anayasa Mahkemesi’nin fiilen kapatıldığı sonucunu doğuracak" dedi.

Prof. Dr. Kerem Altıparmak, Yargıtay Başsavcılığı’nın tebliğnamesini şöyle yorumladı:

“Yargıtay AYM kararına uymazsa, her derece mahkemesi de bunu yapabilir demektir. Bu da AYM’nin fiilen feshedilmesi anlamına gelir.”

Türkiye İşçi Partisi ise sosyal medyadan yaptığı açıklamada “Anayasayı tanımıyorlar, resmen feshediyorlar! Hatay'ın ve ülkemizin kaderi bu hukuksuzluğa teslim edilemez” mesajını paylaştı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, hukuk fakültesi mezunları için "hukuk mesleklerine giriş sınavı" yapılacağını duyurdu.

Hakim ile savcı adaylıklarını da kaldırdıklarını vurgulayan Bakan Tunç ve hakim, savcı yardımcılığı sistemiyle ilgili de bilgi verdi. Buna göre yardımcılık üç yıl sürecek. Bir yıl adalet akademisinde profesörlerden,, Yargıtay üyelerinden, istinaftan, ilk derece hakimlerinden eğitim alacaklar. Muhtelif zamanlarda ara sınavlar yapılacak. İki yıl da tecrübeli hakim ve savcıların yanında çalışacaklar. Kararlara imza atamayacaklar ancak tüm süreçlerde hakim ve savcılarla usta-çırak ilişkisiyle çalışacaklar. Hakim ve savcılar da onlara puan verecek.

Sendikacı, sanatçı, yazar, eski milletvekili ve bakan, bilim insanı, hukukçu, siyasetçilerin aralarında olduğu 202 kişiyle 57 kurum Filistin’e özgürlük ve ateşkes için ortak açıklama yaptı.

Üniversitelerden ihraç edilen Barış Akademisyenleri "İsrail'e dur de" bildirisiyle İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki gösterdi. Bildiride İsrail'le askeri, ticari ve diplomatik ilişkilerin kesilmesi istendi.

Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş, TBMM’nin lokanta ve işletmelerinde 'İsrail’e destek veren şirketlerin ürünleri'nin satılmaması yönünde talimat verdi. Nescafe ve Coca Cola gibi ürünler de Meclis'in menüsünden kaldırıldı.

CHP’nin yeni genel başkanı Özgür Özel, bugün yapılacak törenle görevi Kemal Kılıçdaroğlu’ndan devralacak.

Özgür Özel dün memleketi Manisa’da yaptığı konuşmada üye kampanyası başlatacaklarını belirterek “Biz değiştik, gençleştik, güçlendik. Yerel seçimde başarılı olursak bu iktidar daha fazla duramaz. Yerel seçimler iktidarın anahtarı olacak” dedi.

Partinin 8. Genel Başkanı olan Özel, Parti Meclisi (PM) ile ilk toplantısını 11 Kasım Cumartesi günü yapacak. Bu toplantıda Merkez Yönetim Kurulu da oluşturulacak. Özel, salı günü de genel başkan olarak ilk kez grup toplantısında milletvekillerine hitap edecek.

Özgür Özel’in perşembe günü deprem bölgesi Hatay'a gitmesi bekleniyor.

Eğitim-İş Sendikası 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde iş bırakma kararı aldı.

Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, “Eğitim emekçileri geçinemiyor, haklarına kavuşamıyor, ailesinin ihtiyaçlarını gideremiyor, her ay borç batağına biraz daha batıyor” dedi.

Türk Eğitim Sen Ankara Şube Başkanı Ali Toprak, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere beyaz önlük hediye edecek olan Milli Eğitim Bakanlığı’na beyaz önlük yerine ikramiye verilmesi çağrısında bulundu.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 66 şehirde düzenlenen ruhsatsız silah ve silah kaçakçılığı suçlarına yönelik operasyon yapıldığını açıkladı. "Mercek" adı verilen operasyonlarda, 715 şüpheli gözaltına alındı.

Son 3 günde yapılan operasyonlarda; 526 ruhsatsız tabanca, 35 kurusıkı tabanca, 10 uzun namlulu tüfek ele geçirildi. 715 şüpheli, gözaltına alındı.

Kasım ayının gelmesine rağmen hava sıcaklığı artamaya devam ediyor. Yurt genelinde sıcaklıklar mevsim normallerinin (6-10 derece) üzerinde seyredecek.

EKONOMİ

Piyasalar dalgalı bir seyir izlerken, Euru kuru dün 30,57 seviyesine çıkarak zirve yaptı. Amerikan Merkez Bankasının faiz artışlarında sona geldiği beklentisiyle Euro’nun, dolar karşısında değer kazandığı yorumu yapılıyor. Fed geçen hafta faizleri sabit tutmuştu.

KP Adıyaman Milletvekili Resul Kurt, Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesinin görüşmeleri sırasında emekli aylığı bağlanmamış EYT’liler hakkında bilgi verdi.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) kapsamında bugüne kadar toplamda 1 milyon 632 bin kişi emekli oldu. Emekli EYT’lilerin 832 bini çalışmaya devam ediyor.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

İsrail savaş uçakları ve toplarının, Gazze’ye yönelik saldırıları sürüyor.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı 10 binden fazla kişinin İsrail saldırılarında öldürüldüğünü açıkladı. Öldürülen çocukların sayısı 4 bini geçti

Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi ise Gazze’de yaşayanların yüzde 70'inin yerlerinden edildiğini açıkladı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Gazze'de askeri operasyonlarına "taktik kısa aralar" verebileceklerini ancak Gazze'de ateşkes olmayacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler Filistinli sivillere yardım etmek için 1,2 milyar dolarlık insani yardım kampanyası başlattı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, “Gazze’nin çocuklar için mezarlığa döndüğünü” söyledi. Guterres, Gazze’de kimsenin güvende olmadığını belirterek acil ateşkes çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Gazze konulu altıncı toplantısından ise yine sonuç çıkmadı.

ABD'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Robert Wood, çatışmalara insani ara verilmesi konusunun gündeme geldiğini, ancak farklı görüşler olduğunu ve anlaşmaya varılamadığını söyledi.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel İsrail'in, AB'nin her zaman dost ve müttefiki olduğunu söyledi. İnsani ateşkes çağrısını yineleyen Michel, kalıcı barışın ancak iki devletli çözümle olacağını belirtti.

Ürdün, Gazze ya da Batı Şeria'da yaşayanların yerinden edilmesini "kırmızı çizgi" olarak nitelendirdi. Ürdün böyle bir durumu savaş ilanı olarak göreceğini açıkladı.

Güney Afrika hükümeti Tel Aviv’deki diplomatlarını geri çağırdı.

İran’da Evin Cezaevi’nde tutuklu bulunan Nobel Barış Ödülü sahibi insan hakları aktivisti Nergis Muhammedi açlık grevine başladı. Cezaevinde kalp ve akciğer sorunları yaşadığı belirtilen Muhammedi’nin hastanede tedavi görmesi gerekiyor. Cezaevi yönetimi, tutuklukların hastaneye sevki için başörtüyü zorunlu tutuyor. Bunu protesto eden Muhammedi hastaneye sevk edilmiyor.

Norveç Nobel Komitesi, “Durumundan endişe ediyoruz” açıklaması yaptı.

Almanya'da hükümet ile eyaletler, sığınmacı masraflarının nasıl paylaşılacağı konusunda uzlaşmaya vardı. Federal Hükümet eyaletlere sığınmacı başına yılda 7 bin 500 euro kaynak aktaracak. Sığınmacılara verilen ödenekler azaltılacak. Düzensiz göçü azaltmak için İsviçre, Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya sınırlarında kontrol uygulamasına devam edilecek.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, yasa dışı göçmenlerin kalması için Arnavutluk’ta iki göç merkezinin kurulacağını açıkladı. İlkbaharda faaliyete geçmesi beklenen merkezlerde her yıl yaklaşık 36 bin kişinin barınabileceği belirtildi.

ABD’nin eski başkanı Donald Trump, New York’ta görülen dolandırıcılık davasında sürekli hakimle tartıştı. Dört saat boyunca tanık kürsüsünde oturan Trump, bankaları dolandırdığına dair iddiaları reddederken aile şirketini savundu.

Savcılar, 250 milyon dolarlık bir ceza ve işlerine kısıtlama getirilmesini talep ediyor.

İngiltere'de bir mahkeme tedavisi olmayan bir hastalığa yakalanan 8 aylık bebeğin yaşam desteğinin kesilebileceğine karar verdi. BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre bu kararın ardından İtalya hükümeti bebeğe vatandaşlık verdi. Bebeğin bu sayede İtalya’da, Vatikan’a bağlı bir hastanede yaşam desteğinin sürdürülmesi planlanıyor.

KISA DALGA’DAN

Emre Eren Korkmaz’a konuşan Dr. Kudret Sezgin, arkeolojiyle pozitif bilimlerin ilişkisini anlatıyor:

Kısa Dalga Bülten