Hukuk fakültesi mezunları için 'hukuk mesleklerine giriş sınavı' geliyor

Hukuk fakültesi mezunları için 'hukuk mesleklerine giriş sınavı' geliyor
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Erzurum'da katıldığı programda hukuk fakültesi mezunları için "hukuk mesleklerine giriş sınavı" yapılacağını duyurdu.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Erzurum'da Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Erzurum Hukuk Kulübü tarafından düzenlenen Atatürk Üniversitesi Meclis Simülasyon Programı'nda yaptığı konuşmada hukuk meslekleri için artık bir giriş sınavı olacağını açıkladı.

Tunç, "Hukuk fakültelerimizin sayısı fazla. Hukuk fakültesinden mezun olan kardeşlerimiz artık direkt avukatlık stajına başlayamayacaklar. Öncelikle hukuk mesleklerine giriş sınavını kazanacak" diye konuştu.

Yardımcılık sistemi gelecek

Hakim ile savcı adaylık sistemi yerine yardımcılık sistemi getirdiklerini belirten Tunç bu konuda da şöyle konuştu:

"Hakim ile savcı adaylıklarını da kaldırdık ve artık hakim, savcı yardımcılığı sistemini getirdik. Adaylık iki yıl sürüyordu, yardımcılık üç yıl sürecek. Bir yıl adalet akademisinde tecrübeli profesörlerden, uygulayıcılarımızdan, Yargıtay üyelerinden, istinaftan, ilk dereceden, hakimlerimizden önemli ve güçlü eğitim alacaklar. Eğitimlerde muhtelif zamanlarda ara sınavları geçecekler, sonra iki yıl tecrübeli hakim ve savcıların yanında savcı yardımcısı olarak çalışacaklar. Çalıştıkları sürede yargısal imza atamayacaklar ama diğer konularda hakim ve savcılarımızın yardımcısı olarak kararların yazılmasında, tüm bunlarda tecrübeli hakim ve savcıların yanında usta-çırak ilişkisiyle çalışacaklar. Hakim ve savcılarımız onlara puan verecek. O puanlarla akademideki puanların hepsi toplanacak sonrasında mesleğe kabul için hakim savcı kurulunun önüne gelecek, mesleğe kabul bu şekilde olacak. Dolayısıyla artık hakim ve savcılarımız çok daha donanımlı, daha güçlü şekilde kürsüye çıkmış olacak." (Kısa Dalga)