Kısa Dalga Bülten / Halkın yüzde 59'u eksi bakiyede

Kısa Dalga Bülten / Halkın yüzde 59'u eksi bakiyede

Seçim çalışmaları tam hız: YSK'dan üçüncü seçim ihalesi..Seçim hazırlığındaki AKP iki şirketle görüştü iddiası..Tayin yönetmeliğini eleştiren 3 bin polise soruşturma iddiası...Halkın yüzde 59'nun geliri giderini karşılamıyor...Kamu müteahhitleri: Batıyoruz!BM: Ukrayna'yı terk edenlerin sayısı 4,1 milyonu aştı..Ukrayna'nın 'Türkiye'de görüşme' açıklamasına Rusya'dan itiraz..Hollanda'da enerji krizi: Devlet dairelerinde radyatörler kısılacak

KISA DALGA BÜLTEN

4 NİSAN 2022

PODCASTİ DİNLEMEK PLAY'E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Seçim kanunundaki değişiklik Resmi Gazete'deSeçim çalışmaları tam hız: YSK'dan üçüncü seçim ihalesi

Muhalefet erken seçim talebinde, iktidar da “Seçim 2023 Haziran’da yapılacak” söyleminde ısrarını sürdürürken Yüksek Seçim Kurulu üçüncü ihalesini yaptı.

Devlet Malzeme Ofisi (DMO), YSK’nin ihtiyacı doğrultusunda 23 Mart’ta iki farklı ihaleye çıkmıştı. İlk ihale, yalnızca oy verme kabininden oluşmuştu. İkinci ihale ise “kırtasiye malzemesi” adıyla yayımlanmıştı. .

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre DMO yeni bir ihale ilanı daha yayımladı. Bu kez YSK’nin ihtiyacı olan beş kalem filigranlı oy pusulası ve zarf kâğıdı, hazırlanan teknik şartnamelerine uygun şekilde açık teklif isteme usulüne göre satın alınacak.

Seçim hazırlığındaki AKP iki şirketle görüştü iddiası

Ankara’dan aktarılan kulis habere göre AKP’nin yeni strateji ve seçim kampanyasına hazırlıklarına başladığı ve bu kapsamda profesyonel yardım almayı planladığı iddia edildi.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre, 2018 seçimlerinden itibaren seçim stratejileri, kampanyalar ve kamuoyu yoklamaları konusunda kurumsal olarak herhangi bir şirketle çalışmayan AKP, önümüzdeki seçimler için ise iki yeni şirketle görüşmeler yaptı.

Şirket yöneticilerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da bir sunum yaptıkları belirtildi. Sunumda seçim sürecinin nasıl yürütüleceği, hangi başlıkların ön plana çıkarılacağı ve özellikle ekonomi konusunda toplumdaki algının nasıl yönetileceği konusunda fikirlerin konuşulduğu öne sürülüyor.

Tayin yönetmeliğini eleştiren 3 bin polise soruşturma iddiası

Polislerin meslek hayatında en az 5 hatta 7-8 kere zorunlu tayin edilmesinin önünü açan yönetmelik muhalafet tarafından eleştirilirken sosyal medyada yönetmeliğin iptaliyle ilgili paylaşımlar yapılmıştı. Sosyal medya üzerinden düşüncelerini ifade eden yaklaşık 3 bin polis memuru hakkında idari soruşturma açıldığı öne sürüldü.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan bu iddiayı TBMM gündemine taşıyarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sordu.

Süleyman Soylu açıkladı: Poliste atamalar değişiyor

Bu arada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı sahur programında Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yeni yayımlanan personel atama yönetmeliği ile ilgili değişiklik yapılacağını açıkladı. Yapılacak düzenleme ile dörde çıkarılan atama bölgeleri tekrar doğu ve batı şeklinde ikiye ayrılacak.

Meteoroloji’den 49 il için uyarı

Türkiye’de bahar sevinci kısa sürdü.. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 49 il için turuncu ve sarı kodlu uyarıda bulundu. Yurt genelinde etkili olan yağış ve kuvvetli rüzgar nedeniyle, ulaşımda ve günlük hayatta yaşanabileceklere karşı vatandaşların tedbirli olmaları istendi. Ayrıca, hava sıcaklıkları da kuzey kesimlerde 2 ila 4 derece azalacak.

Ulaşımda yeni dönem gün sayıyor: Türkiye Kart

Ulaştırma Bakanlığı, ülke genelinde tüm ulaşım araçlarında kullanılacak olan Türkiye Kart Projesi'nin pilot uygulamasının haziran ayında Konya'da başlayacağını açıkladı.

EKONOMİ

Borç batağı boş cüzdan: Biz de biraz tuhafız galiba

Erdoğan: Vicdansızlık yapana acımayacağız

Temel ihtiyaç ürünlerinde KDV7nin yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesinin ardından marketteki fiyatların da düşmesi beklenirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Fiyatlar konusunda vicdansızlık yaparak milletin aşına, ekmeğine, geçimine göz dikenlere acımayacağız açıklaması geldi. Erdoğan, “Böyle dönemler hep birlikte fedakarlık yapmamız , ortak geleceğimizi düşünmemiz gereken dönemlerdir” dedi.

Halkın yüzde 59'unun geliri, giderini karşılamıyor

Araştırma şirketi Türkiye Raporu, Mart ayı anketinde katılımcılara gelirlerinin giderlerini ne derece karşıladığını sordu.

Ankete katılanların yüzde 59’u “Geçinebiliyor musunuz “ sorusuna karşılık gelirlerinin giderlerini karşılamadığını söyledi.

Bu yanıtı verenlerin partilere göre dağılımı şöyle: AKP yüzde 40.7 / CHP yüzde 73.4 /

HDP yüzde 88.4 / MHP yüzde 42.4 / İYİ Parti yüzde 80.8

Kamu müteahhitleri: Batıyoruz!

Kamu Müteahhitleri Platformu Sözcüsü Ali Adıgüzel, inşaat maliyetlerinin yüzde 400-500 gibi oranlarda artmasına rağmen kendilerine yüzde 3 ila 5 oranında fiyat farkı verildiğini ve çözüm gelmemesi halinde yüzlerce müteahhidin batacağını söyledi. Adıgüzel, inşaattaki sıkıntının sadece müteahhitleri değil, zincirleme olarak 250'den fazla sektörü, kredi veren bankaları ve 2.5 milyon inşaat işçisini zora sokacağını anlatarak, “30 yıldır bu sektördeyim, hayatımda böyle zam furyası görmedim" dedi.

S&P, Türkiye’nin yerel para cinsinden kredi notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Türkiye'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu "B+" olarak teyit ettiğini, ülkenin yerel para cinsinden kredi notunu ise "BB-"den "B+"ya indirildiğini açıkladı

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

İstanbul'da barış masası! Ukrayna'dan ilk açıklama

BM: Ukrayna'yı terk edenlerin sayısı 4,1 milyonu aştı

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları 39. Günü geride bırakırken ülkeden kaçan sivillerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) Cumartesi günü açıkladığı verilerine göre 4 milyondan fazla Ukraynalı ülkesini terk etti, on binlerce sivil de halen komşu ülkelere akın etmeyi sürdürüyor.

Yaşı 18 ila 60 olan erkeklerin askere çağrılması nedeniyle ülkeden ayrılanların yüzde 90'ını kadınların ve çocukların oluşturduğu ifade edildi.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) de Ukraynalı olmayan, ülkede çalışmak ya da okumak için bulunan yaklaşık 205 bin 500 kişinin de Ukrayna'yı terk ettiğini belirtti.

Savaş nedeniyle yerinden edilen toplam kişi sayısı 10 milyonu aştı, bu sayı Ukrayna nüfusunun dörtte birine tekabül ediyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) geçen hafta Ukrayna'daki yaklaşık 7,5 milyon çocuğun yarısından fazlasının yerinden edildiğini açıklamıştı.

Ukrayna: Kiev bölgesinin tamamı işgalden kurtarıldı

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı 39. günü geride bırakırken, Ukrayna Savunma Bakanı Yardımcısı Anna Malyar, Kiev bölgesinin tamamının Rus ordusundan kurtarıldığını bildirdi.

Ukrayna'nın 'Türkiye'de görüşme' açıklamasına Rusya'dan itiraz

Ukrayna'nın müzakere heyetinden David Arakhamia, dün gece devlet televizyonunda yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Zelenskiy arasındaki olası görüşmenin çok büyük ihtimalle Türkiye'de yapılacağını söyledi.

Bu açıklamaya Rusya’dan itiraz geldi. Rusya'nın baş müzakerecisi Vladimir Medinskiy, barış görüşmelerinin bir liderler zirvesi için yeterince ilerlemediğini söyledi.

Medinskiy Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Rusya'nın Kırım ve Donbas'a dair pozisyonu değişmedi" ifadelerini kullandı.

Rusya Odessa'da petrol rafinerisini ve yakıt depolarını vurdu

Ukrayna'da gözler, Karadeniz'in güneyindeki stratejik liman kenti Odessa'ya çevrildi. Rusya, Ukrayna donanmasının ana üssü olan kentte petrol rafinerisini ve yakıt depolarını vurdu. Odessa, Ukrayna donanmasının ana üssü olma özelliğini taşıyor.

Baltık ülkeleri Rusya'dan petrol ve gaz akışını kesiyor: 'Biz yapıyorsak Avrupa da yapabilir'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 1 Nisan'dan itibaren doğalgaz satın alan ülkelerin ruble para birimiyle ödeme yapma zorunluluğu getirmesi üzerine Baltık ülkelerinden "Rusya'dan gaz akışını kesme" kararı geldi. Letonya, Rusya'dan tüm petrol ithalatını durdurduğunu açıkladı. Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nauseda ise “Biz yapıyorsak Avrupa da yapabilir" mesajı verdi.

Hollanda'da enerji krizi: Devlet dairelerinde radyatörler kısılacak

Hollanda hükümeti, derinleşen enerji krizi ve Rus doğalgazına bağımlılığı azaltmak için devlet dairelerindeki kaloriferlerin ısısını iki derece düşürecek. Resmi kurumlarda yaz aylarında da daha az klima kullanılacak. Halka da evlerde kalorifer ve klimaları tasarruflu kullanmaları tavsiye edildi.

Çin: Rusya'ya yönelik yaptırımları "kasten" delmeyeceğiz

Çin hükümeti, Ukrayna'ya yönelik saldırıları nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa ülkelerinin Rusya'ya yönelik yaptırımlarını delebilecekleri yönündeki iddiaları ilk kez açık bir şekilde reddetti. Çin, yaptırımları bir kez daha eleştirdi.

İddia: Ukraynalı siviller Rus askerlerini kek ve alkolle zehirledi

Ukrayna'nın İzyum kentindeki sivillerin, çok sayıda Rus askerini kek ve alkolle zehirlediği iddia edildi. Ukrayna İstihbaratı'nın Facebook sayfasından yapılan açıklamada, Harkov bölgesindeki kentte iki Rus askerinin öldüğü, 500 askerin de alkol zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldığı öne sürüldü.

Pakistan'da siyasi deprem: Parlamento feshedildi, erken seçim yapılacak

Pakistan Başbakanı İmran Han’ın görevden alınması için muhalefetin oylama yapılması çağrısıyla başlayan gerilim parlamentonun feshedilmesiyle sonuçlandı. Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Han'ın çağrısı üzerine parlamentoyu feshetti ve erken seçim kararı aldı. Ülkedeki anayasaya göre, parlamentonun feshedilmesi durumunda seçimlerin 90 gün içinde yapılması gerekiyor.

ABD'de silahlı saldırı: En az altı ölü

ABD’nin Kaliforniya eyaletinin başkenti Sacramento'da silahlı saldırı düzenlendi. Sacramento Emniyeti'nden yapılan açıklamada, en az altı kişinin öldüğü belirtildi. Açıklamaya göre, en az dokuz kişi de yaralandı.

KISA DALGA’DAN

Günümüzde teknolojiler sayesinde anne olmak çok daha kolaylaştı. Tüp bebek, yumurta dondurma, taşıyıcı annelik, yumurta veya sperm bağışı gibi yöntemlerle, doğal yollardan hamile kalamayan pek çok kadın anne olabiliyor.

Peki bu teknolojiler gerçekten de beklentileri karşılıyor mu?

Beril Eski, “Annelik Teknolojileri” podcast serisinde, bu yöntemleri tecrübe eden kadınlarla ve uzmanlarla anneliği, annelik teknolojilerini ve alternatif annelik yöntemlerini konuşuyor.