2 kız çocuğuna cinsel istismar davasında 23 sanığa 383 yıl ceza

2 kız çocuğuna cinsel istismar davasında 23 sanığa 383 yıl ceza

8'i tutuklu 23 sanığa "Çocuğun nitelikli ve sarkıntılık düzeyinde cinsel istismarı", "Kişiyi hürriyetten yoksun bırakmak" ve "İnsan ticareti" gibi suçlardan toplam 383 yıl 29 gün hapis cezası verildi.

Zonguldak'ta 14 ve 16 yaşlarındaki 2 kız çocuğuna yönelik cinsel istismar davasında 23 sanığa toplam 383 yıl 29 gün hapis cezası verildi. Dosya kapsamında 12 tutuklu sanıktan 5'i tahliye edildi, 1 sanık ise hükümle birlikte tutuklandı.

İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, geçen yıl nisan ayında 14 ve 16 yaşındaki iki kız çocuğunun fuhşa sürüklendiği ve cinsel istismara maruz kaldığı ihbarı üzerine operasyon yaptı. Operasyonda gözaltına alınan 23 kişiden 14'ü tutuklandı.

23 şüpheli hakkında Zonguldak 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Sanıklardan 2'si mahkeme aşamasında tahliye edildi. Önceki duruşmalarda sanıklar, kız çocuklarının yaşlarını büyük söylediklerini ve 18 yaşından büyük göründüklerini iddia etti.

Sanıklar, davanın karar duruşmasında hakim karşısına çıktı. Mahkeme heyeti, çocukları "fuhşa yönlendirdikleri" belirtilen üniversitesi öğrencisi Hazalnaz Kızılırmak ile Nazlıcan Bağlasan'a "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı ve insan ticareti" suçlarından 33 yıl 14'er ay hapis cezası verdi.

Sanıklar Erdinç Yalçın, Cihan Ermiş, Yıldıray Durmaz ise "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı ve cinsel amaçla kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından 23 yıl 1 ay 15'er gün hapis cezasına çarptırıldı.

"Çocuğun nitelikli cinsel istismarı ve hürriyetten yoksun kılma" suçunu işlediği sabit görülen Oğuzhan Kaya'ya 19 yıl, aynı suçtan Nuri Karaaslan'a ise 23 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Hazalnaz Kızılırmak, Nazlıcan Bağlasan, Erdinç Yalçın, Cihan Ermiş, Yıldıray Durmaz, Oğuzhan Kaya ve Nuri Karaaslan'ın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçundan 20 yıl hapis cezası verilen Volkan Vardan'ın ise tutuklanmasına hükmetti.

5 sanık tahliye edildi

Tutuklu 12 sanıktan 5'i ceza alıp, tutuklu bulundukları süre göz önüne alınarak tahliye edildi.

8'i tutuklu 23 sanık hakkında "Çocuğun nitelikli ve sarkıntılık düzeyinde cinsel istismarı", "Kişiyi hürriyetten yoksun bırakmak" ve "İnsan ticareti" gibi suçlardan toplam 383 yıl 29 gün hapis cezası verildi. (DHA)