2019 yerel seçimlerinde Binali Yıldırım'ın 3 buçuk milyon liralık harcamasını İBB'nin ödediği ortaya çıktı

2019 yerel seçimlerinde Binali Yıldırım'ın 3 buçuk milyon liralık harcamasını İBB'nin ödediği ortaya çıktı
2019 yerel seçimlerinde AKP'nin İBB adayı olan Binali Yıldırım'ın seçim sürecinde son 1 haftalık harcamasını İBB'nin karşıladığı ortaya çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından ortaya çıkarılan ve İçişleri Bakanlığı tarafından el konulan yolsuzluk dosyalarına ulaşan Halk TV'den Ali Macit'in haberine göre AKP'nin 2019'da yapılan yerel seçimlerde İBB adayı olan Binali Yıldırım'ın seçim sürecinin son bir haftasında yaptığı 3 milyon 587 bin TL’lik harcamayı İBB'ye ödettiği tespit edildi.

İBB'nin iştirak şirketlerine yemek verdi

İBB’nin iştirak şirketlerinden olan İSFALT A.Ş, ve İSKİ, 24 Mart 2019’da, 5 bin 500 kişiye 550 bin TL’lik yemek verdiği ortaya çıktı. Ertesi gün İSTGÜVEN A.Ş, 3 bin 825 kişiye 383 bin TL’lik, 26 Mart’ta İSKİ ve İGDAŞ 3 bin 250 kişiye yemek verdi ve bu yemeğe 354 bin TL ödendi. İSKİ’nin öğle yemeğine açıklama olarak da ‘Vefa Yemeği’ olduğu belirtildi. 27 Mart’ta İSPER ve BELBİM 2 bin 850 kişiye, 285 bin TL’lik yemek verdi. 28 Mart’ta Boğaziçi Yönetim, 4 bin kişiye 400 bin TL’lik ve 29 Mart’ta İSTGÜVEN 5 bin kişiye 500 bin TL’lik yemek verdi. Seçimden bir gün önce ise İSPER, 11 bin 250 kişiye 1 milyar 250 bin TL’ye, il ve ilçe teşkilatlarına sandviç aldı. Toplam bir haftada 3 milyon 587 bin TL’lik harcama yapıldı.

'Binali Bey' ifadesi

Etkinlerdeki açıklama kısmında “seçim sabahı ilçe teşkilatlarına verilen sandviçler catering, vefa buluşma yemeği, miting, Kartal A.İ.L., Beyaz Gezi VİP, fuar yemeği, Ak Parti Grup, Binali Bey, Binali Beyin korumaları ve Beşiktaş İlçe Teşkilatı” gibi ifadeler yer aldı.

Mekanlar da usulsüz kullanılmış

Öte yandan 2019 yılında İBB’ye ait Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi, Galata Kulesi, Hıdiv Kasrı, Miniatürk, Çadır Köşk, Malta Köşkü, Beyaz Köşk, Küçük Çamlıca, Gülhane, Paşa Limanı, Sarı Köşk gibi mekanların da usulsüz kullanıldığı belirlendi.

'Siyasi çalışmalar için'

26 Mart tarihinde İSKİ’nin öğle yemeğine açıklama olarak da ‘Vefa Yemeği’ açıklamasının yer aldığı belirtildi. İBB’nin müfettişleri tarafından hazırlanan raporda ise “Elde olunan ilk bilgi ve belgeler ışığında, kamu kaynaklarının siyasi çalışmalar için kullanılmış olabileceği ve bunun gizlenmesi için içerik itibariyle sahte belge üretildiği kanısı oluşmuştur” denildi. (Kısa Dalga)

Gündem