31 Mart seçimlerinde öldürülen Saadet Partililerin davasında ağırlaştırılmış müebbet 25 yıla düşürüldü

31 Mart seçimlerinde öldürülen Saadet Partililerin davasında ağırlaştırılmış müebbet 25 yıla düşürüldü
Malatya'da 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde oy verme sırasında Saadet Partili 2 kişinin öldüğü, 1 kişinin de yaralandığı olaya ilişkin ağırlaştırılmış müebbet alan 4 sanıktan 2'sinin cezası Yargıtay tarafından bozuldu. Yeniden yargılanan Ömer ve Abdulkadir Sülük'ün cezası 25'er yıla düşürüldü.

2019 yılında yapılan 31 Mart yerel seçimlerinde Malatya'nın Pütürge ilçesi Bölünmez Mahallesi'nde yanında geldiği yaşlı kişinin oy kullanabilmesi için kabine birlikte girmek isteyen seçmene, iddiaya göre sandık başında görevli Saadet Partisi üyesi İlyas Aktaş karşı çıktı. İkili arasında başlayan tartışma, müşahit olarak sandık başında bulunan Aktaş'ın babası Ali Aktaş ile amcasının oğlu Hasan Aktaş ve yaşlı kişinin yanındakilerin karışmasıyla kavgaya dönüştü.

Seçmenlerin tabanca ile ateş etmesi sonucu İlyas ve Hasan Aktaş yaşamını yitirdi, Ali Aktaş ise yaralandı.

Polisin gözaltına aldığı Hacı Sülük, kardeşi Ömer Sülük ve akrabaları Abdulkadir Sülük ile Ömer Sülük, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

Olayla ilgili açılan dava, güvenlik gerekçesiyle Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 23 Aralık 2019'da gerçekleştirilen karar duruşmasında 4 sanık, "Kasten öldürme" suçundan 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Tutuksuz sanık C.K. ise "Yardım ve yataklık" ile "Delilleri karartma" suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezası aldı.

Yargıtay 2 sanığın cezasını bozdu

Sanık avukatları karara itiraz edip, dosyayı Ankara Bölge Adliye Mahkemesi'ne taşıdı. Dosyanın geldiği mahkeme, kararda bir eksiklik olmadığına hükmedip, Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararı onadı.

Sanık avukatları karara yeniden itiraz edip, dosyayı bu kez de Yargıtay'a taşıdı.

Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi, Hacı Sülük ve kardeşi Ömer Sülük hakkında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını, sunulan delilleri ve belgeleri göz önünde bulundurarak onadı.

Ömer Sülük ve Abdulkadir Sülük hakkında verilen kararı suç vasfında yanılgıya düşülerek yanlış maddeden hüküm kurulduğu gerekçesiyle bozarak, dosyayı Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

Suç vasfı değişti

Bunun üzerine 2 sanık, yeniden hakim karşısına çıktı. Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılanan Ömer ve Abdulkadir Sülük'e verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası "Kasten öldürmeye yardım etme" suçundan 25'er yıla düşürüldü. (DHA)

Gündem