Kadına şiddetle mücadele gününe katıldıkları için yargılanan 21 kadın beraat etti

Kadına şiddetle mücadele gününe katıldıkları için yargılanan 21 kadın beraat etti
2018 yılında 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü için düzenlenen eyleme katıldıkları için yargılanan 21 kadın, beraat etti.

İstanbul’da 2018 yılında “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” eylemine katıldığı gerekçesiyle “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet” iddiası ile yargılanan, aralarında Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Esengül Demir ile HDK üyesi Arife Çınar’ın da bulunduğu 21 kadın ve bir gazetecinin yargılandığı davanın duruşması görüldü.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 36’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, yargılanan kadınlar ile avukatları hazır bulundu.

Duruşmayı, çok sayıda kadın örgütü temsilcisi de izledi.

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada, “İhtara rağmen dağılmamakta ısrar etmek”, “görevli memura direnmek” ve “mala zarar vermek” iddiaları ile suçlanan 22 kişi hakkında iddia makamı esas hakkındaki mütalaasını sundu. Yargılanan gazeteci hakkında daha önce talep edilen beraat kararının tekrarlandığı duruşmada savcı, 21 kadın hakkında da beraat talebinde bulundu

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, 2 yıldır yargılanan gazeteci ve 21 kadın hakkında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet” suçlamasından beraat kararı verildi. Yargılanan bir kadın hakkında ise “Görevli memura direnmek” iddiası ile 6 ay hapis cezası verildi. Ceza hakkında, Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması’na (HAGB) karar verildi. (Kısa Dalga)

Gündem