7 aydır tutuklu olan Can Tanrıyar hakkında tahliye kararı verildi

7 aydır tutuklu olan Can Tanrıyar hakkında tahliye kararı verildi
Yaklaşık 7 aydır tutuklu bulunan Can Tanrıyar, İstanbul 38. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. Tanrıyar hakkında tahliye kararı verildi.

Can Tanrıyar, İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince, "kişisel verileri ele geçirme veya yayma" ve "yağmaya teşebbüs" suçlarından tutuklanmıştı. Ayrıca Tanrıyar hakkında, Muhammed Yakut'a videolarında kullanması için bilgi ve belge sızdırma suçlaması da bulunuyordu.

Yağma suçlamasını kabul etmedi

Halk Tv'de yer alan habere göre, İstanbul 38. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına tutuklu sanık Can Tanrıyar ile eşi Tamar Tanrıyar katıldı. Hakkındaki ‘yağma’ suçlamasını kabul etmeyen Can Tanrıyar, Metin Güneş ile aralarındaki ilişkinin, yaptırılmak istenen bir takım şantaj amaçlı haberler nedeni ile bozulduğunu öne sürdü.

'Muhammed Yakut ile 2-3 kez yüz yüze görüştüm'

“Maslak’ta şirketimiz basıldı. Ben ve eşim darp edildik” diyen Tanrıyar, Muhammed Yakut ile de 2 veya 3 kez yüz yüze görüştüğünü anlattı. Kendisinden fazla para talebinde bulunulduğunu iddia eden Tanrıyar “Tamamen mağdur biziz. Çocuklarıma haber göndermişler. Benim için ‘Ne yaparsa yapsın. Onu 1 sene içeride tutacağız’ diye” ifadelerini kullandı. Dinlenen Tamar Tanrıyar ise, dosyanın diğer sanığı Muhammed Yakut ile bir kez bir araya bile gelmediğini söyledi.

'Can Tanrıyar mafya ile tehdit etmeye başladı'

Metin Güneş ve oğlunun tanığı olarak dinlenen Fevzi Siverek ise. “Metin Güneş’i de Can Tanrıyar’ı da uzun yıllardır tanırım. Muhammed Yakut’u ise 30 yıldır tanırım” dedi. Siverek. Güneş ve Tanrıyar arasındaki alacak-verecek sorunun çözümü için hakem olarak atandığını kaydetti. Siverek. Yürütülen görüşmelerin devamında Can Tanrıyar’ın ödeme yapmayacağını belirterek Metin Güneş’i mafya ile tehdit etmeye başladığını öne sürdü.

Savcı 'tutuklamaya devam' talep etti, mahkeme 'tahliye' kararı verdi

Siverek, Muhammed Yakut ile, yayınlara başladıktan sonra kendisi ile görüştüğünü bu kişinin yaptıkları görüşmenin de kaydını yayımladığını kaydetti. Duruşmaya baba-oğul Güneş’i ise avukatları temsil etti. Müşteki avukatları “Sanıkların savunmaları suçtan kurtulmaya yönelik” ifadelerini kullandı. Duruşmada Savcı Can Tanrıyar’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme ise, Tanrıyar’ın tutuklu kaldığı süreyi göz önüne alarak tahliyesine karar verdi. (Kısa Dalga)

Gündem