ABD, Fransa ve Almanya, Türkiye'de yaşayan vatandaşlarını uyardı: Terör riski var

ABD, Fransa ve Almanya, Türkiye'de yaşayan vatandaşlarını uyardı: Terör riski var

Almanya, Fransa ve ABD'nin Türkiye Başkonsoloslukları, Türkiye'de yaşayan vatandaşlarını, Avrupa'da üç ülkede meydana gelen Kuran yakma olaylarının ardından "Misilleme saldırılarına karşı" uyardı

İsveç, Danimarka ve Hollanda'daki Kur'an-ı Kerim yakma eylemlerin ardından Almanya, Fransa ve ABD, Türkiye'de yaşayan vatandaşları için uyarıda bulundu.

Cumhuriyet'in aktardığına göre; Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Kısa bir süre önce İsveç’te Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim'in yakılması Türkiye'de terör saldırıları riski artırmıştır. Bu nedenle özellikle yoğun, kalabalık kamusal yerlerde bulunmaktan kaçınılmalı ve dini ibadet yerlerini ziyaret ederken dikkatli olunmalıdır" denildi.

"Misilleme saldırılarına karşı uyarı"

ABD'nin Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada ise, "Avrupa'da son zamanlarda yaşanan Kur'an yakma olaylarının ardından ABD hükümeti, vatandaşlarını teröristlerin Türkiye'deki ibadethanelere olası misilleme saldırılarına karşı uyarıyor. Teröristler, ibadet yerlerini veya Batılıların sık sık ziyaret ettiği yerleri hedef alarak, çok az uyarıda bulunarak veya önceden hiç uyarı vermeden saldırabilirler" denildi.

ABD'nin Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada şu uyarılar yer aldı:

"Batılıların uğrak yeri olan yerlerde tetikte olun.

Kalabalıktan kaçının.

Düşük bir profil tutun.

Çevrenizden haberdar olun.

Güncellemeler için yerel medyayı izleyin.

ABD vatandaşlarına yönelik en son Uyarılar ve Mesajlar için Büyükelçilik sitesini takip edin."

Fransa'nın Türkiye Büyükelçiliği'nden Türkiye'deki vatandaşlarına dönük yollanan e-postada ise şu ifadeler kullanıldı:

"ABD Konsolosluğu'nun 27 Ocak 2023'te yayımladığı güvenlik uyarısında hatırlatıldığı üzere, Türkiye'de terör saldırısı riski arttığından Türkiye'de ikamet eden ya da Türkiye'den geçmekte olan Fransızlar ibadet yerleri de dahil olmak üzere özellikle yabancı uyruklular tarafından ziyaret edildiği bilinen buluşma noktalarında azami dikkat göstermeye çağrılmaktadır." (Kısa Dalga)