Abdulkadir Selvi: TİP CHP'den Adalar'ı, DEM Parti Esenyurt'u istiyor

Abdulkadir Selvi: TİP CHP'den Adalar'ı, DEM Parti Esenyurt'u istiyor
Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, CHP’de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Türkiye İşçi Partisi (TİP) ile yürüttüğü görüşmelere dikkati çektiği bugünkü yazısında, “TİP’in de ilçe belediye başkanlığı talebi olduğu söyleniyor” dedi.

“Şişli’yi, Beşiktaş’ı isteyebilir ama TİP’in Adalar’ı talep ettiği söyleniyor” diyen Selvi, “CHP bol kepçe dağıtan bir parti olduğu için herkesin gözü açıldı. Ümit Özdağ’ın, MİT Başkanlığı ve üç bakanlık kopardığı, yüzde 1 oyu bile olmayan partilerin 39 milletvekilliği aldığı bir partiden TİP, Adalar Belediye Başkanlığı’nı istemiş çok mu?” diye yazdı.

Abdulkadir Selvi DEM parti için de kulis bilgileri aktardı. Yazının ilgili bölümü şöyle:

İster açık olsun ister gizli pazarlık DEM’in CHP’ye vereceği destek karşısında ilçe belediye başkanlığı istediği söyleniyor. Siyasi kulislerde konuşulduğuna göre; DEM’in sadece İstanbul’da değil, Ankara, İzmir, Aydın ve Antalya’da da ilçe belediye başkanlıkları talep ettiği ifade ediliyor.

Esenyurt ve Sultangazi

DEM’in Ekrem İmamoğlu’na destek karşılığında İstanbul’da iki belediye başkanlığı istediği konuşuluyor. Biri Esenyurt, diğeri Sultangazi. Ancak görüşmeler sonucunda sadece bir belediye başkanlığı verilir ise Esenyurt’u tercih edeceği ifade ediliyor. DEM neden İstanbul başta olmak üzere bölgeye göre daha batıda yer alan Ankara, Antalya ve Adana’da belediye başkanlığı talep ediyor?

Çünkü DEM, Batı dünyasına sadece bir bölge partisi olmadığını, Türkiye’nin batısında da belediye başkanlıkları kazandığını göstermek istiyor. Tabii bir de geçen seçimde taban tarafından eleştirildiği için bu kez bir şey almadan destek vermedik, ilçe belediyesini aldık demek istiyor. (Kısa Dalga)

Gündem