Adalet Bakanı Tunç'tan AYM açıklaması: 'Anayasa Mahkemesi'nin yargılama usulleri ve yapısı değişebilir'

Adalet Bakanı Tunç'tan AYM açıklaması: 'Anayasa Mahkemesi'nin yargılama usulleri ve yapısı değişebilir'
Adalet Bakanı Tunç'tan AYM açıklaması: Anayasa Mahkemesi'nin yargılama usulleri ve yapısı değişebilir'

Yargıtay’ın Can Atalay ve hakkında ‘hak ihlali’ hükmü veren Anayasa Mahkemesi kararının ardından AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına dair bir açıklama yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "AYM’nin yargılama usulleri değişebilir" dedi.

'Süratle bu belirsizlikleri gidermemiz lazım'

Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay arasında hem kanundan hem de anayasadan kaynaklanan belirsizlikten ötürü bir kriz yaşandığını belirten Bakan Tunç, “Süratle bu belirsizlikleri gidermemiz lazım. Anayasa Mahkemesi’nin yargılama usulleri ile ilgili kanunda değişiklik yapılabilir” vurgusu yaptı. Tunç Anayasa Mahkemesi’nin yapısı ile ilgili de değişiklik yapılabileceğini kaydetti.

'Hukuk devletinde bu olabilir mi?'

Milliyet yazarı Abdullah Karakuş'a konuşan Tunç, Anayasa Mahkemesi’nin kendi yaptığı iç tüzükle yargılama yaptığını belirterek “İç tüzükte istediği gibi değişiklik de yapıyor. Dolayısıyla bir denetim mekanizması da yok. Anayasa Mahkemesi’nin yaptığı iç tüzüğe birisi iptal davası açamıyor. TBMM iç tüzüğü ile ilgili iptal davası açılabiliyor. Sadece iç tüzüğünü mahkeme kendisi değiştirebilir. Hukuk devletinde bu olabilir mi?” dedi.

'Yamalı bohça anayasa sorun çıkarmaya devam eder'

Yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu ve yapılmazsa başka krizler de çıkabileceğini savunan Bakan Tunç, “Yamalı bohça anayasa sorun çıkarmaya devam eder. 1982 model bir kamyona 2010 model tırın dorsesini taktık. Hadi çek kamyon dedik. Olmuyor ki. O gidemiyor” dedi.