AKP'li Esenler Belediyesi'nin İBB'nin sosyal tesisi otopark yapma girişimi 'haksız' bulundu

AKP'li Esenler Belediyesi'nin İBB'nin sosyal tesisi otopark yapma girişimi 'haksız' bulundu
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Esenler Belediyesi'ne açtığı davada ,'hukuka aykırı' kararı verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Esenler Belediyesi'ne açtığı davada karar çıktı. İstanbul 8. İdare Mahkemesi; Esenler Belediyesi'nin Birlik Mahallesi’ndeki İBB'ye ait sosyal tesis ve rekreasyon alanını plan değişikliğiyle ‘açık otopark alanına dönüştürmesi kararını ‘hukuka aykırı’ buldu.

'Sosyal Merkez' projesinin temelleri atılmıştı

İBB bölgede projelerini geçen yıl yarışma ile elde ettiği, içerisinde kreş, mahalle evi, kütüphane, etkinlik alanları ve otopark gibi Esenler halkına hizmet edecek ‘Sosyal Merkez’ projesinin temellerini atmış, tesisin yapımına başlamıştı.

'Hukuka uyarlılığı bulunmadığı sonucuna varılmaktadır'

İBB’yi haklı bulan ve plan değişikliğine ilişkin kararı oy birliği ile iptal eden mahkeme gerekçesinde; "Söz konusu plan değişikliği süreci ile ilgili olarak değişiklik yapılmasının zorunlu kılan nedenlerin somut ve objektif bir şekilde ortaya konulamaması, plan açıklama raporunda, plan kararına dayanak olan araştırma ve analizlerin açıklanmaması, ölçeğinin gerektirdiği detayda planlama alanına ilişkin inceleme, araştırma, etütlerden elde edilen senteze dayalı olarak hazırlanmaması, ilgili kurumların görüşlerine uygun olmaması, plan değişikliğinde şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve teknikleri ile ilgili mevzuat doğrultusunda hukuka uyarlılığı bulunmadığı sonucuna varılmaktadır” ifadeleri kullanıldı. (Kısa Dalga)