Amerika 41 tarihi eseri Türkiye'ye iade etti

Amerika 41 tarihi eseri Türkiye'ye iade etti
41 tarihî eserin daha Amerika Birleşik Devletleri'nden Türkiye'ye iadesinin sağlandığını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, "Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında iadesini sağladığımız eser sayımız 3 bin 59'a ulaştı." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ABD Manhattan Bölge Savcılığı arasında son 5 yıldır geliştirilen iş birliği ve ortak çalışmalar neticesinde, 41 tarihi eser daha Türkiye'ye iade edilecek. Eserler Türkiye'ye Aralık ayında gelecek.

İadesi sağlanan eser sayısı 3 bin 59 oldu

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı ile beraberindeki heyet Türkiye'ye iadesi sağlanan eserleri New York'ta bulunan Türk Evi'nde teslim alan Bakan Mehmet Ersoy, teslim töreninin ardından yaptığı sosyal medya paylaşımlarında, "Gururluyuz. Ülkemizden yasa dışı yollarla çıkarılmış bir grup eserimizi daha New York'da bulunan Türk Evi'nde teslim aldık. Manhattan Bölge Savcılığı ve İç Güvenlik Soruşturma Birimi ile gerçekleştirdiğimiz başarılı çalışmalar sonucunda bronz başlar, büst ve gümüş heykelciklerin de aralarında bulunduğu toplam 41 kültür varlığımız daha evine dönüyor. Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında iadesini sağladığımız eser sayımız 3 bin 59'a ulaştı. Bu toprakların miraslarına sahip çıkmak üzere çalışmalarımız devam ediyor." dedi.

Hangi eserler iade edilecek?

Türkiye'ye iadesi sağlanan eserler şöyle:

Milattan önce 6'ncı yüzyıla tarihlenen 1 adet pişmiş toprak kadın başı, 1 adet Roma Dönemi'ne tarihlenen Minerva biçimli bronz ağırlık, yine Roma Dönemi'ne tarihlenen 1 adet mermer Minerva başı, 1 adet pişmiş toprak ve 1 adet gümüş Kybele heykelciği ve 1 adet bronz Satyr heykelciği ile 1 adet gümüş kadın heykelciği, Frig başlığı tipinde 2 adet de bronz miğfer, 22 adet Kilia tipi idol başı.

(DHA)

Gündem