Antalya'da 134 kişi saatlerdir mahsur: Teleferik eğitimi alan 30 kişilik ekip Erzurum'dan Antalya'ya gidiyor

Antalya'da 134 kişi saatlerdir mahsur: Teleferik eğitimi alan 30 kişilik ekip Erzurum'dan Antalya'ya gidiyor
Antalya'da kaza sonrası teleferikte mahsur kalanlar için Erzurum'da teleferikten indirme eğitimi alan AFAD, Jandarma ve itfaiyeden oluşan 30 kişilik uzman ekip Antalya'ya gidiyor.

Antalya'da teleferik hattındaki kabinin alt tabanının kopması sonucu 1 kişinin hayatını kaybettiği ve 7 kişinin de yaralandığı kaza nedeniyle 24 kabinde mahsur kalanları kurtarmak için Erzurum’dan teleferik indirme eğitimi alan uzman dağcılardan oluşan 30 kişilik ekip bölgeye gitmek üzere hazırlıklarını tamamladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ait Sarısu teleferik hattını tutan demir direklerden biri saat 17.30 sıralarında yerinden koparak, kabinlerden birine çarptı. 8 kişiyi taşıyan kabinin tabanı, çarpmanın etkisiyle kırılınca içerisinde bulunanlar metrelerce yükseklikten düştü. 1 kişinin hayatını kaybettiği 7 kişinin yaralandığı kazada 24 kabinde mahsur kalanlar oldu.

Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün (AFAD) sosyal medya hesabından yapılan son açıklamada mahsur kalanlardan 8 kabindeki 49 kişinin tahliye edildiği bilgisi paylaşıldı.

DHA'nın haberine göre kabinlerde halen teleferiklerde mahsur kalan 134 kişiyi kurtarmak için Erzurum’da AFAD, jandarma, itfaiye ve Palandöken Kayak Merkezi’nin işletmecisi Ejder 3200 A.Ş.’den alanında uzmanlardan oluşan 30 kişilik ekip hazırlandı.

Daha önce teleferik indirme eğitimi alan ve dağcılık alanında uzman olan 30 kişilik ekip, kurtarma çalışmalarına destek olmak için Antalya’ya gitmek için hazırlıklarını tamamladı. Uçakla Antalya’ya ulaştırılacak uzman dağcılardan oluşan ekip, direklere tırmanarak kabinlerde mahsur kalan vatandaşları kurtaracak.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Kılıç, “Antalya’da meydana gelen teleferik kazası sonrası mahsur kalanları kurtarmak için Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi, Ejder 3200 A.Ş., AFAD ve jandarma arama kurtarmadan oluşan alanında uzman ekiple hazır kıta bekliyoruz” dedi. (Kısa Dalga)

Gündem