Avukat ve müvekkiline biber gazı sıkıp ters kelepçe takan 2 polis ve 2 bekçiye 14'er yıl hapis istemi

Avukat ve müvekkiline biber gazı sıkıp ters kelepçe takan 2 polis ve 2 bekçiye 14'er yıl hapis istemi
Sanık polis ve bekçiler, "Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma", "Haksız arama" ve "Alenen tehdit ve hakaret" suçlarından yargılanıyor.

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde, kendilerine mukavemet gösterdiklerini iddia ettikleri avukat A.K. ve müvekkili T.O.'ya biber gazı sıkıp, üzerini arayıp, ters kelepçe takarak gözaltına alan 2 mahalle bekçisi ile 2 polis memuru hakkında, "Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma", "Haksız arama" ve "Alenen tehdit ve hakaret" suçlamalarından dava açıldı. Tutuksuz sanıklar için 2'şer kez 14'er yıla kadar hapis istendi. Sanıklardan polis memuru M.A. hakkında ayrıca, avukat A.K.'ye "Alenen hakaret" ettiği gerekçesiyle 2 yıl 4 ay hapis istendi.

​Olay, geçen yıl 16 Ekim'de, Gebze ilçesi Köşklüçeşme Mahallesi'nde meydana geldi.

İddiaya göre, çarşı ve mahalle bekçisi K.M. ile Y.B., şüpheli oldukları iddiasıyla 2 kişiyi durdurdu. Bekçiler, şüphelilere müdahale ederken yanlarına bölgede iş yeri olan T.O. gelerek, durdurdukları kişinin tanıdığı olduğunu söyledi ve olayı sordu.

Bekçilerle T.O. arasında tartışma çıktı. Bekçi K.M., T.O.'ya biber gazı sıktı. Bu sırada otomobilde oturan T.O.'nun avukatı A.K. de araçtan inip, müvekkilinin yanına gitti. Avukat, bekçilere kimliğini gösterip hukuka aykırı hareket ettiklerini söyledi. Bekçiler, telsizden takviye ekip talep etti, olay yerine polis memurları M.A. ve A.G. de geldi.

Tartışmayı cep telefonuyla görüntüleyen T.O., ters kelepçe takılıp gözaltına alındı. Olaya itiraz eden avukat A.K. de ters kelepçe takılıp polis merkezine götürüldü. Avukat A.K. ve T.O. ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Avukat A.K. ve T.O.'nun polis memurları ve bekçilerden şikayetçi olmasıyla soruşturma başlatıldı. Cumhuriyet savcısı tarafından olaya ilişkin hazırlanan iddianamede, T.O. hakkında Gebze Fatih Devlet Hastanesi tarafından hazırlanan rapor yer aldı.

Raporda, T.O.'nun gözüne biber gazı sıkıldığı, avukat A.K.'nin sol diz ve sol el bileğinde abrazyon olduğu belirtildi. Bilirkişi raporunda ise A.K.'nin avukat olduğunu söylediği ve avukat kartını gösterdiği ifadeleri yer aldı.

"Savcıyı ancak 2 saat sonra aradılar"

Cumhuriyet savcısı, polis ve bekçilerin "Adli kolluk görevlileri, ele koydukları olayları, yakalanan kişiler ile uygulanan tedbirleri, emrinde çalıştıkları cumhuriyet savcısına derhal bildirmek ve bu cumhuriyet savcısının adliyeye ilişkin bütün emirleri gecikmeksizin yerine getirmekle yükümlüdür" hükmüne aykırı davranarak "Görevi yaptırmamak için direnme" suçuyla ilgili hemen nöbetçi cumhuriyet savcısını aramadıklarını, cumhuriyet savcısının bir kararı olmadan T.O. ve A.K.'ye ters kelepçe takıp ekip otosuna koyduklarını ve olayın üzerinden 2 saat geçtikten sonra nöbetçi cumhuriyet savcısını aradıklarını belirtti.

"Nüfuzu kötüye kullandılar"

İddianamede, şüphelilerin fikir ve eylem birliği içerisinde hakaret ettikleri, kişilerin ortada soruşturma başlatılması için cumhuriyet savcısının bir kararı olmadan ters kelepçe yapılarak ekip otosuna konulduğu, hastaneye sevk edildikleri, raporları alındıktan sonra polis merkezine götürüldükleri, bu şekilde birden fazla kişi tarafından kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle hürriyetinden yoksun bırakıldıkları belirtildi.

Y.B.'nin herhangi bir arama kararı olmamasına rağmen T.O.'nun üzerini haksız aradığı, M.A.'nın da A.K.'ye alenen hakarette bulunduğu, şüphelilerin "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "Haksız arama" ve "Alenen hakaret" suçlarının bu şekilde olduğu iddianamede yer aldı.

Savcı, iki bekçi ile iki polis hakkında 2'şer kez 14 yıla kadar hapis cezası isterken, M.A. hakkında ayrıca "Hakaret" suçu kapsamında 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası veya adli para cezası talep etti.

"Uyarıları dikkate almayınca biber gazı sıkıldı"

Olaya ilişkin açılan davanın ilk duruşması Gebze 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklar, taraf avukatları, Türkiye Barolar Birliği ve Kocaeli Barosu üyesi avukatlar katıldı.

Bekçi K.M., "Olay günü yakalama yaptık. Bu sırada kalabalık oldu, uyarılarımıza rağmen uzaklaşmadılar. Sonra tartışma oldu, tartışma olunca biz de müdahalede bulunduk. Müştekilerden biri uyarıları dikkate almayınca kendisine biber gazı da sıkıldı" dedi.

"Avukat olduğunu duymadım" iddiası

Polis memuru A.G. mahkemedeki savunmasında, "Takviye istenildiği zaman olay yerine gittik. Daha sonra araçtan indikten sonra T.O. isimli şahsın bekçilerle münakaşa halinde olduğunu, bağırıp çağırdığını gördük. T.O.'ya sakin olmasını söyledik, ancak bağırmaları devam etti. Uyarılarımıza rağmen sakinleşmedi, sonra kelepçeledik. Ben T.O.'nun başında bekledim. Diğer A.K. adlı şahsın avukat olduğunu duymadım. A.K.'yi kimin kelepçelediğini görmedim. Daha sonra şahısları hastaneye ve karakola götürdük" dedi.

Bekçi Y.B. de A.K.'nin "avukatım" dediğini duymadığını iddia etti, "Kelepçeyi ben taktım, kelepçelememi söyleyen kişi polis memuru M.A.'dır. Kelepçeyi takarken A. K.'yi de yere yatırdık. Yere yatırırken de 'siz kimsiniz' diyerek bağırıp çağırıyordu" ifadelerini kullandı.

"'Avukatsan avukatsın, sana da sıkarım' dedi"

Polis memuru M.A. da kendilerine mukavemet olduğu iddiasını öne sürerken, mağdur avukat A.K. yaşananları şöyle anlattı:

"Biz olay yerine geldiğimizde T.O. isimli şahsın iş yerinin önünde kalabalık vardı. Müvekkilim, durumu sormak için arabadan indi. Oradaki bekçilerle arasında çit olmasına rağmen yüzüne biber gazı sıkıldı. Sonrasında yüzünü tutarak bana doğru, arabaya doğru geldi. Ben ilk görüştüğüm sanık K.M.'ye kimliğimi göstererek avukat olduğumu söyledim. Bana, "Avukatsan avukatsın, sana da sıkarım" dedi. Sonrasında diğer bekçiler de çalılık alandan çıkarak üzerimize geldi. Ben yaptıkları işlemin kanuna aykırı olduğunu söyledim. Müvekkilim de telefonla video kaydı aldı. Herhangi bir müdahalemiz olmadığı halde üzerimize yürüdüler. Daha sonra olay yerine polisler geldiler, onlara da kimliğimi gösterdim. Huzurda bulunan polis memuru buna rağmen "Bunu da kelepçeleyin" dedi. Beni yere yatırdılar, kulağımın dibine yaklaşarak bağırmak suretiyle "Adın ne senin, okul okumuşsun bize artistlik yapıyorsun, geri zekalı, kanunları ben öğreteceğim sana" dedi. Bekçilere, "Bunun arabasını aradınız mı üstünü arayın" dedi. Ben yüzüstü yerde yatıyordum. Daha sonrasında bizi arabaya aldılar. Arabanın içinde de okuduğum okulla ilgili bana hakarette bulundular, kimliğim de sanık M.A.'nın elindeydi. "Kaç yıllık avukatsın" diyerek beni müvekkilimin yanında aşağıladı. Sonra Fatih Devlet Hastanesi'ne darp raporu almak üzere gittik. Hastaneye gittiğimizde M.A., "Onunla ben ilgileneceğim" diyerek benim koluma girdi. Doktor raporu alırken başımda bekliyordu, ben sanıktan odadan çıkmasını istedim. Rapor aldık sonra karakola ters kelepçeli şekilde götürdüler. Karakola geldiğimizde meslektaşlarımız karakoldaydı, ben kendilerini aramıştım."

T.O. ise avukatın anlattıklarını doğrulayarak biber gazı sıkan kişinin bekçi K.M. olduğunu söyledi. Sanıklar beraatlerini talep ederken mahkeme heyeti tanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi. (DHA)