Aysel Tuğluk tahliye kararını dahi hatırlamıyor

Aysel Tuğluk tahliye kararını dahi hatırlamıyor
Demans hastası tutuklu HDP eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk ile görüşen avukat Ezgi Güngördü, "Unutkanlığının günbegün arttığını gözlemleyebiliyoruz" dedi.

Kandıra F Tipi Cezaevi'nde tutulan demans hastası HDP eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk ile görüşen Avukat Ezgi Güngördü, Tuğluk'un kendisi hakkında Kobanê davasında verilen tahliye kararını dahi hatırlamadığını söyledi.

Evrensel'den Eylem Nazlıer'in haberine göre, Güngördü, “Unutkanlığının günbegün arttığını gözlemleyebiliyoruz. Ben her hafta görmeye gidiyorum. Beni, adımı hatırlamıyor” dedi.

ATK ASLINDA 'SAVUNMA YAPAMAZ' DEDİ

Kobanê dosyası mahkemesinin, demans teşhisi sebebiyle Aysel Tuğluk’u yeniden ATK’ye sevk ettiğini hatırlatan Güngördü, sürece dair şunları anlattı:

“Mahkeme Tuğluk’un savunma yapıp yapamayacağının cevaplanmasını istedi. ATK mahkemeye sunduğu raporda, Tuğluk’un demans hastası olduğunu ancak kısmi savunma yapabileceğini belirtti. Yani aslında ‘savunma yapamaz’ dedi. Çünkü Türkiye hukukunda ‘kısmi savunma’ diye bir müessese yok. Ancak mahkeme bu durumu lehe yorumlamak yerine, savunma yapabileceği şeklinde yorumladı. Bir önceki duruşma periyodunda Tuğluk’un kimlik tespitini dahi veremediğini görmesine rağmen bu duruşmada zorla savunmasını almaya çalıştı. Bu durumun işkenceyle sorgu alma yasağı kapsamında olduğunu belirttik ve bu tutuma itiraz ettik. 2 haftalık duruşma periyodunun son günü verilen kararda ise işkence söyleminin mahkeme heyetini vicdanen rahatsız etmesi sebebiyle tahliye kararı verildi."

'İNFAZ ERTELEME İÇİN BAŞVURACAĞIZ'

Yeniden infaz erteleme için başvuru yapacaklarını söyleyen Göngördü, “10 yıl ceza aldığı dosyanın infazı devam ediyor. Daha yeni yapmıştık, reddedilmişti. Aynı zamanda Anayasa Mahkemesi’ne tedbir talebiyle başvurmuştuk. Ona Kobane dosyasındaki tahliye kararını ek beyan olarak sunacağız ve acilen tahliyesine karar verilmesine talep edeceğiz” dedi.

Demans hastası olan eski Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir’in tahliye edilmesine dikkat çekerek, aynı durumda olan Tuğluk’un serbest bırakılmamasına tepki gösteren Güngördü, bu durum için “kişiye göre hukuk” tanımlaması yaptı.

Tahliye kararı sonrasında avukatların Tuğluk’u ziyaret ettiğini de anlatan Güngördü, Aysel Tuğluk’un tahliye edildiğini dahi hatırlamadığını söyleyerek şunları anlattı:

“Özellikle pandemiden sonra açık görüşler başladığı için ailesini görebiliyor. Diğer koğuşta kalan arkadaşlarını görebiliyor. Morali iyi ama unutkanlığının günbegün artığını biz de gözlemleyebiliyoruz. Ben her hafta görmeye gidiyorum. Beni hatırlamıyor. Adımı unutuyor.”

Güngördü, Aysel Tuğluk’un, tutukluluk kararı olan bir diğer dosyadan da infazın ertelenmesi kararı verilerek serbest bırakılması ve tedavi edilmesi çağrısı yaptı: “Aysel Tuğluk önemli bir kadın siyasetçi. Dolayısıyla onu sahiplenmemiz, tedavi hakkını en iyi şekilde sağlanması için bir kamuoyu oluşturmamız ve bunun için bir mücadele etmemiz gerekiyor.”

NE OLMUŞTU?

28 Aralık 2016’da tutuklanan Aysel Tuğluk'a 2017’de sonuçlanan yargılamada "terör örgütü üyeliği" iddiasıyla 10 yıl hapis cezası verildi. HDP Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Tuğluk, Kobane dava dosyasına da eklendi. Bu süreçte demans teşhisi konulan Aysel Tuğluk, teşhis sonrası ilk kez çıktığı Kobane davasının 15’nci duruşmasında tahliye edildi. Ancak Tuğluk'un başka bir dosyadan hükümlü olması nedeniyle tutukluluğu devam ediyor.

Gündem