Babacan'dan Erdoğan'a: Türkiye'nin gerçeklerinden iyice uzaklaştı

Babacan'dan Erdoğan'a:  Türkiye'nin gerçeklerinden iyice uzaklaştı
Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu bir araya geldi. Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'kapanan iş yerleri yok' açıklaması için, "Şu anda Türkiye’de ben mutluyum, halim iyi diyen bir toplum kesimi yok" dedi.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu Saadet Partisi Genel Merkezi'nde görüştü.  Görüşmenin ardından Babacan ve Karamollaoğlu ortak basın toplantısı düzenleyerek basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"Ben mutluyum diyen yok"

Bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'kapanan iş yerleri yok' sözleri için Babacan şöyle yanıt verdi:

"Biliyorsunuz bu Sayın Erdoğan’ın Türkiye’nin gerçeklerinden artık iyice uzaklaşmış olduğunun ilk ifadesi değil. Daha önce Malatya’da bizim kongremizden hemen sonraki Malatya ziyaretinde 'eve ekmek götüremiyorum' diyen bir vatandaşımıza 'abartma' ifadesini kullanmıştı. Şimdi de bakıyoruz ‘kapanan iş yeri yok’ diyor. Gerçekten şu anda esnafımız yakın tarihin en zor dönemini yaşıyor. Yüksek borçları var, kirasını ödemekte zorlanıyor. Bir yandan doğalgaz, elektrik, bütün bu yükler devam ediyor. Kamusal yükler öteleniyor, ama ötelenirken üzerine faiz eklenerek öteleniyor. 

Yine sadece esnafımız değil, çiftçimiz belki de yakın dönemin en zor şartlarında şu anda yaşıyor. Şu anda Türkiye’de 'ben mutluyum, halim iyi' diyen bir toplum kesimi yok. Türkiye ile ilgili kim mutlu derseniz, kısa vadeli Türkiye’deki faizi alıp cebine koyan ve geri giden yatırımcı kitlesi.

Buradan tekrar hükümete ve Sayın Erdoğan’a çağrımız ülkenin gerçeklerini önce görsünler, ondan sonra da bu sorunları çözmek için de adım atsınlar. Şu andaki hükümetin en önemli görevi bu sorunları çözmek, laf üretmek değil, iş üretmek. Hem hükümetin birinci ortağının hem de küçük ortağının önünde şu anda çok önemli bir sorumluluk var. Oda bu ülkenin sorunlarını çözmek."

Karamollaoğlu: "İktidarın en başarılı yanı olanı görmemek"

Aynı soruya Karamollaoğlu'nun yanıtı şu oldu:

"Bu iktidarın herhalde en başarılı tarafı olanı görmemek, görmeyince 'bir problem' yok diye hissiyata kapılıyorlar. Rahat ediyorlar. Ama onların rahatlığı vatandaşın rahatlığı manasına gelmiyor. Kapalı işyeri yok demek, yani karar alıp da ‘lokantalar çalışmayacak, bilmem kafeler çalışmayacak, insanlar bir araya gelemeyecek’ dedikten sonra da ‘kapalı işyeri yoktur’ demenin mantığını da ben anlamakta zorlanıyorum. Yani belki onlar esnaf için bunu söylüyorlar gidip esnafa sormak icap eder. O tabi hükümetin olanı görmemesi en ciddi problem olarak karşımıza çıkıyor. Bu da bu dönemde özellikle problemlerin arttığı dönemde zannediyorum, hükümetin takındığı tavır ‘yoksulluk yok’ dedi Sayın bakan toplu sözleşmelere girerken, bu da ona benzer bir ifade herhalde."

"Herkes birbiriyle ittifak yapabilir"

Bir televizyon programında sarf ettiği "doğru bulmadığımız politikaların değiştirilmesi durumunda AK Parti ile ittifak yapılabilir" sözleri sorulan Karamollaoğlu, "Kelimeleri alıp evirip çevirmek, onun arkasından benim kastımın da ötesinde bazı ifadeleri kullanmak, bana göre doğru değil" diye konuştu. Karamollaoğlu, şöyle devam etti: 

"Herkes birbiriyle ittifak yapabilir. Bu sanki ittifak oluyormuş, hemen, karar verildi, şu değişirse olur gibi bir noktaya getirilmemeli. İttifak ile koalisyonu öncelikle birbirinden ayırmaya ihtiyaç var. Koalisyon icraat için var, ittifak ise belli prensipler dahilinde partilerin bir araya gelmesidir ve seçime münhasırdır. Bundan dolayı, bizim şu anda bir numaralı meselemiz Türkiye’de kutuplaşmanın önlenmesi ve bunun içinde bugünkü başkanlık sisteminin değişmesidir. Bu başkanlık sistemi fayda yerine zarar getirdi." (ANKA)

 Gündem