Bağlar Belediyesi'nde işçilerden düşük ücretlere karşı eylem: 'Sefalet ücretine hayır'

Bağlar Belediyesi'nde işçilerden düşük ücretlere karşı eylem: 'Sefalet ücretine hayır'
Bağlar Belediyesi'nde işçiler "Sefalet ücretine hayır" diyerek düşük ücretleri protesto etmek için eylem düzenledi.

Diyarbakır Bağlar Belediyesi geçen hafta rüşvet iddialarıyla gündeme gelmişti. Başkan yardımcısı ve imar müdürü rüşvetten tutuklanırken, başkan hakkında ise yurt dışı yasağı getirildi.

Belediye ile DİSK'e bağlı Genel-İş 2 No'lu Şube arasında yürütülen ek protokol çalışmalarının sonuçsuz kalması üzerine işçiler dün belediyenin önünde açıklama yaptı.

'Protokol hakkımız söke söke alırız'

"Protokol hakkımız söke söke alırız", "Direne direne kazanacağız" sloganları atan işçiler ve 'Sefalet ücretine hayır' pankartı açtı. Genel İş 2 No’lu Şube Eşbaşkanı Behçet Barut, vergi diliminden kaynaklı işçi maaşlarının açlık sınırının altına düştüğünü, ücretlerin yükseltilmesi konusunda yaptığı görüşmelerin sonuçsuz kaldığını belirtti.

'Promosyon hakkımız da elimizden alındı'

Barut, "Belediye yetkilileri nisan ayından beri defalarca söz vermesine rağmen söyledikleri 'işçiyi enflasyona ezdirmeyeceğiz' sözlerini yerine getirmemişlerdir. Ayrıca bu tartışmalar arasında belediye yönetiminin ihmalkârlığı nedeniyle promosyon hakkımız da elimizden alınmıştır. Emekçi arkadaşlarımız ve iradelerini yok sayanlara karşı mücadelemiz devam edecek" dedi.