Bakan Koca'dan doktorlara tepki çeken yakıştırma: Para sayma hareketi yaptı

Bakan Koca'dan doktorlara tepki çeken yakıştırma: Para sayma hareketi yaptı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının 2024 yılı bütçe görüşmelerinde doktorların yurt dışına göçü ve SMA hastalığının tedavisiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Koca toplantıda yaptığı para sayma hareketiyle tepki çekti.

Sağlık Bakanı Koca, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının 2024 yılı bütçesine ilişkin yapılan görüşmelerde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

OECD verilerine değinen Koca, “Almanya hekiminin yüze 5’i yani 18 bin 800’ü, İngiltere'nin yüzde 8,6’sı yani 18 bin 314 hekimi yurt dışında. Bununla biz kıyaslanabilir miyiz? Dünyada pandemi sonrası olan durumun bizdeki yansımasını ne kadar minimal olduğunu söylüyorum” açıklamasında bulundu.

Para sayma hareketi tepki çekti

Sağlık Bakanı Koca her ne kadar resmi olarak yaptığı açıklamada, doktorların 'eğitim amaçlı' olduğunu ve söz konusu rakamların doğruyu yansıtmadığını söylüyor olsa da "Bizden dolayı değil" derken yaptığı para sayma hareketiyle doktorların Türkiye'den sadece maddi nedenlerle yurt dışına gittiğini ima etti.

kapak-011222.jpeg

Koca'dan şehir hastaneleri açıklaması: Tek garantisi kira gelirleri

Koca, “Bütün hastanelerin tıbbi hizmetlerini hiçbir yatırımcıya, yükleniciye işletmesini vermedik sözleşmede olmasına rağmen, yani sözleşmeden çıkardık. Şehir hastanelerinde kira garantisi dışında bir garanti söz konusu değil; hasta sayısı, hastane doluluk oranı, tomografi, MR, görüntüleme ve benzeri asla bir garanti söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Koca, şehir hastanelerinin açılmasıyla kapatılan ve içi boşaltılan hastaneleri de inkâr etti.

Koca, “Hastaneleri yapılıyor diye hiçbir hastaneyi kapatmama noktasında refleks içindeyim” dedi. Koca, şehir hastanesi sözleşme sürelerinin 25 yıl değil, 17 yıl olduğunu savundu. Koca şehir hastanelerinde döviz ve enflasyondaki ani değişimlerin oluşturabileceği riskin çok büyük olduğunu kabul etti. (Kısa Dalga)