Bakan Uraloğlu ‘çoklu maaş’ı inkar etmedi

Bakan Uraloğlu ‘çoklu maaş’ı inkar etmedi
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, danışmanı olarak görev yapan Murat Gül’ün, bakan danışmanlığı görevi nedeniyle maaş almadığını söylerken diğer görevlere yönelik aldığı maaşları ise reddetmedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda “bakan danışmanı” olarak görev yapan Murat Gül’ün, aynı zamanda bakanlığa bağlı kamu iktisadi teşebbüsü olan Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nde (DHMİ) daire başkanı olduğunu, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın işletmesi için kurulan ve Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı ve Türk Hava Kurumu’nun ortaklığında faaliyet yürüten Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri Anonim Şirketi’nin de yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptığını, bu görevlerinden toplam dört maaş aldığının iddia edildiğini gündeme getirilmişti.

Huzur hakkına yasal dayanak

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar'ın haberine göre, CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, Meclis’e Bakan Abdulkadir Uraloğlu’nun yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Gül’ün bakan danışmanlığı görevi nedeniyle maaş almadığını söyleyen Uraloğlu’nun, diğer görevlere yönelik maaşları reddetmemesi ise dikkat çekti.

Yanıtı değerlendiren Akay, Meclis’te görüşülen torba yasa teklifiyle kamu görevlilerine huzur hakkı verilmesine yasal dayanak oluşturulmak istendiğini söyledi.

Ne olmuştu?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda “bakan danışmanı” olarak görev yapan Murat Gül’ün, aynı zamanda bakanlığa bağlı kamu iktisadi teşebbüs olan Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nde (DHMİ) daire başkanı olduğu ortaya çıkmıştı. Bakan danışmanlığı görevine bu yıl getirilen Gül, daire başkanlığı görevini ise 2021’den bu yana yürütüyor. Ancak Gül’ün görevleri bununla sınır değil.

Gül; Sabiha Gökçen Havalimanı’nın işletmesi için kurulan ve Savunma Sanayi Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) ve Türk Hava Kurumu’nun (THK) ortaklığında faaliyet yürüten Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri Anonim Şirketi’nin (HEAŞ) de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor. (Kısa Dalga)

Gündem