Bilecik'te köylülerin mücadelesi sonuç verdi: Mahkeme 'OSB'ye dur' dedi

Bilecik'te köylülerin mücadelesi sonuç verdi: Mahkeme 'OSB'ye dur' dedi
Bilecik’teki verimli tarım arazilerine Bilecik İl Özel İdaresi tarafından yapılmak istenen “Organize Sanayi Bölgesi” projesine verilen onaya dair açılan davada mahkeme 'hukuka uygun değil' kararı verildi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, yaklaşık 600 bin metrekarelik tarım alanlarını etkilyecek projeye karşı yurttaşlar ve yaşam savunucuları mücadele başlatmıştı. Projenin iptali için başta Gölpazarı Çevre Koruma Derneği olmak üzere köylüler Sakarya 2. İdare Mahkemesi’ne dava açmıştı.

Davaya Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) da müdahil oldu.

'Eksik inceleme ve değerlendirme içeren nihai ÇED raporu'

Dava devam ederken mahkeme ara kararını açıkladı. Kararda, “Çevresel etkinin dikkate alınmadığı ve bu konuda risk değerlendirmesine ilişkin çalışma yapılmadığı anlaşıldığından eksik inceleme ve değerlendirme içeren nihai ÇED raporuna dayanılarak tesis edilen ÇED olumlu kararının hukuka uygun olmadığı sonucuna varılmıştır” denildi.

Toplantıya traktörle gitmişlerdi

Geleceğin tarım olduğunu ve tarlalarında OSB istemediklerini belirten köylüler, Kasım 2021’de proje için gerçekleştirilen halkın katılımı toplantısına 70 traktörle birlikte giderek farkındalık yaratmıştı. (Kısa Dalga)