Bir gazeteci daha gözaltında: Gazeteci Mehmet Kızmaz'a deprem ve seçim mesajları soruşturması

Bir gazeteci daha gözaltında: Gazeteci Mehmet Kızmaz'a deprem ve seçim mesajları soruşturması
Gazeteci Mehmet Kızmaz, "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçlamasıyla başlatılan soruşturma kapsamında Batman'da gözaltına alındı.

Gazeteci Mehmet Kızmaz, Batman Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı bir soruşturma kapsamında Batman'ın Hasankeyf ilçesinde gözaltına alındı.

Kızmaz hakkında "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" iddiasıyla soruşturma başlatıldığı ve yakalama kararı çıkarıldığı belirtildi.

Seçim ve deprem paylaşımları

Mezopotamya Ajansı'nın haberine Kızmaz, seçim sonuçları ve deprem sürecinde sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınan Kızmaz, Batman İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.

'Yardımların günlerce gitmediği felaket bölgesi' ifadeleri gerekçe gösterildi

Kızmaz’a suçlama konusu yapılan paylaşımlardan birinde şu ifadeler yer alıyor:

“Yardımların günlerce gitmediği, insanların günlerce enkaz altında kaldığı, enkaz altında sağ olan hayatların günler sonra cansız çıkarıldığı, insanların hipotermiden yaşamını yitirdiği; yani katliama dönüşen felaket bölgesinde vatandaş kimden yana mı seçimini yaptı, yorumsuz. Birçok sosyolojik neden sıralayabiliriz, yaşamını yitiren insanları ve göç etmiş insanları da göz önünde bulundurarak söylüyorum; oy kullanmanın da çok yüksek olduğu bu iller için bu tablo, bu noktada çok vahim.”

17 Mayıs’ta yaptığı paylaşım ise şöyle:

“Şırnak merkez, Cizre ilçeleri başta olmak üzere Nusaybin dahil bölgede, seçim gecesi Kılıçdaroğlu'nun büyük fark attığı kesinleştiği andan beri tam 3 gündür polis, halkı cezalandırıyor. Zırhlı araçlardan, karakollardan şehir merkezinde hedef gözetmeksizin kimi zaman boş sokaklara kimi zamanda direk evlere gaz bombaları atılıyor. Aşağıdaki Cizre'ye ait birinci güne ait görüntü bana İsrail'in Gazze'ye attığı gazları hatırlattı. Uzun namlulu ağır silahlarla, havaya dakikalarca yüzlerce kurşun yağdırıyor. 3 gecedir bu şekilde, Kılıçdaroğlu'na en yüksek oyu çıkaran bu halkı, kendilerince cezalandırılmaya çalışıyorlar. Hatta ikinci tur için gözdağı veriyorlar. Ama nafile bu halk her şeye rağmen sandıkta Piro'ya en yüksek oyu çıkaracak. Ama kamuoyunun da buna sessiz kalması anlaşılabilir değil.” (Kısa Dalga)