İzmir için büyük yarış: Buğra Gökce istifa etti, Tunç Soyer yeniden başvuru yaptı

İzmir için büyük yarış: Buğra Gökce istifa etti, Tunç Soyer yeniden başvuru yaptı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, İBB'deki görevinden istifa etti. Gökçe'nin adı CHP’den İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak geçiyor. Mevcut Belediye Başkanı Tunç Soyer de adaylık başvurusunda bulundu.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, CHP’den İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmak için İBB'deki görevinden istifa etti. Gökçe’nin hafta başında İzmir’e giderek CHP İl Başkanlığı’na adaylık dosyasını sunması bekleniyor.

İz gazetenin Haberine göre İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna ise 10’a yakın eski milletvekili, belediye başkanını ve bürokrat talip oldu. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı ve önceki dönem İzmir Milletvekili Atila Sertel de aday adaylığını açıklayan isimlerden oldu.‘Bir dönem daha aday olmak istiyorum’ diyerek aday adaylığını açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, il başkanlığına aday adayı başvurusunu yaptı.

Buğra Gökçe kimdir?
1974 Ankara doğumlu Buğra Gökce, Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden 1995 yılında mezun olduktan sonra 2000 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı.

2002 yılından itibaren TMMOB Şehir Plancıları Odası’nda çeşitli kademelerde yöneticilik görevleri üstlenen Gökce, 2006-2007 yıllarında Oda’nın Genel Başkanı oldu.

2005 yılından itibaren ODTÜ ve Gazi üniversitelerinde 2014 yılına kadar yarı zamanlı öğretim görevliliği yapan Gökce, 2008 yılında İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Üyeliği’ne atandı.

Gökce, 2007'de Japon hükümetinin verdiği bursla Japon kentlerinde planlama ve kentsel ulaşım yatırımları konusunda lisansüstü eğitim aldı. 2008 yılında ODTÜ Şehir Planlama Anabilim Dalı’ndan doktorasını tamamlayan Gökce’nin doktora tezi uluslararası bir yayınevi tarafından basıldı.

Buğra Gökce’nin 1996 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar Dairesi’nde başlayan kamu görevi 2009 yılına kadar sürdü. 2009- 2010 yıllarında ise İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi.

2009 yerel seçimleri sonrası Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Çankaya Belediyesi’ne geçişine muvafakat verilmediği için memuriyetten istifa ederek Çankaya Belediyesi’nde görev yapmaya başlayan Gökce, 2010-14 yıllarında Çankaya Belediyesi’nde yatırımlardan sorumlu başkan yardımcılığı görevini yürüttü.

Gökce, 2014 yerel seçimleri sonrası İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde Fen İşleri Daire Başkanı olarak göreve başladı ve aynı yılın ekim ayında Genel Sekreter Yardımcılığı’na atandı.

2016 yılı Eylül’ünde vekaleten atandığı İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevine 2017 Mart başında asaleten getirilen ve Mayıs 2022 tarihine kadar bu görevi sürdürdü, İzmir’de altyapı, üstyapı proje ve uygulamalarının yürütülmesi sonrası, büyükşehir bütününün sevk ve idaresi sorumluluğunu da üstenmiş oldu.

Gökce, 1 Haziran 2022’de ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirildi. Şubat 2023-Temmuz 2023 arasında ise İETT Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. (Kısa Dalga)

(Kısa Dalga)

Gündem