Çevre haberi ödülü için Mimarlar Odası'na terör davası: 'Mücadelemiz bu ülkenin taşını toprağını satanlara karşıdır'

Çevre haberi ödülü için Mimarlar Odası'na terör davası: 'Mücadelemiz bu ülkenin taşını toprağını satanlara karşıdır'

Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri, HES'lerle ilgili çevre haberine verilen ödül nedeniyle açılan 'terör örgütü propagandası' davasında hakim karşısına çıktı. Tezcan Candan Karakuş, "Mücadelemiz de bu ülkenin taşını, toprağını satanlara karşıdır" dedi.

Her yıl düzenlenen Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri kapsamında HES'lere ilişkin çevre haberine verilen ödül nedeniyle Mimarlar Odası Ankara Şubesi hakkında açılan 'terör örgütü propagandası' davasına devam edildi.

Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde iddianamenin kabul edildiği dava,15 Eylül 2022 tarihi saat 10:30’a ertelendi. Davada, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen ve Yönetim Kurulu üyeleri Muteber Osmanpaşaoğlu, Ünal Kara, Tuğba Arslan, Ece Yoltay ve Özgür Bayramoğlu savcılık mütalaasına katılmadıklarını ifade etti.

'SUSTURMA OPERASYONUNUN PARÇASI'

karakus.jpg

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

“Ülkedeki hukuksuzluğun örneklerinden olan bu dava, susturma operasyonunun bir parçasıdır. Çevre haberi yapan gazeteciye ödül verdik diye Mimarlar Odası Ankara Şube yönetimine dava açılması kabul edilebilir değildir. Biz bu ödülü 2013 yılından beri vermekteyiz ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin haberlerini yapan gazetecilere vermekteyiz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi istihbarat örgütü değildir. Çevre haberine verilen bir ödülün terör örgütü konusu haline getirilmesine ülkem adına üzgünüm."

'ÖDÜL VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

"Haberlerimizin kamuoyunda görünürlüğü açıktır. Tüm medya organları kamu yararı ve kent mücadelemize yayınlarında yer vermektedir. Sadece bir yıl içinde 675 kez televizyonlarda, bin 500 kez yazılı basında, milyonlarca kez sosyal medyada haberimize yer verilmiştir. Terör propagandası yapmıyoruz, çevremizi doğamızı kültürel varlıklarımızı koruyoruz .Cumhuriyet’in bize emanet ettiği mekânsal değerleri korumaya devam edeceğiz. Kültürel varlıkların yok edilmesine ve HES’lere karşı mücadele ederken, mücadelemizi haberleştiren basın mensuplarına ödül vermeye de devam edeceğiz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulunun hiçbir terör örgütü ile ilişkisi yoktur ve mücadelemiz de bu ülkenin taşını, toprağını satanlara karşıdır.”

NE OLMUŞTU?

Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından mimar Emre Madran’ın anısına verilen 2021 yılı Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri kapsamında Uluslararası Televizyon Haberciliği dalında Jin TV muhabirine ödül verildi. İktidara yakın yayın organlarının ödül törenini hedef göstermesinin ardından Mimarlar Odası Yönetim Kurulu ifade vermişti. (Kısa Dalga)