CHP Genel Başkan Yardımcısı Karabat: Türkiye'nin son varlıkları AKP'nin ikbali uğruna satılacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karabat: Türkiye'nin son varlıkları AKP'nin ikbali uğruna satılacak
"Türkiye'nin son varlıkları AKP'nin ikbali uğruna satılacak" diyen CHP Milletvekili Özgür Karabat, "Sektörün uzmanlarına göre kamunun santrallerinin bedeli 50 milyar doları buluyor. Bunları Mehmet Şimşek yerel seçim sonrası satarak günü kurtaracak" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat,sosyal medya platformu X üzerinden açıklamalarda bulundu. Karabat, AKP iktidarının, elektrik santrallerini de özelleştireceğini söyledi.

Karabat, "Türkiye'nin son varlıkları AKP'nin ikbali uğruna satılacak" başlığıyla yaptığı paylaşımda, "Mehmet Şimşek'i buradan tekrar uyarıyorum. Saray'ın kirli planlarını uygulayan insan olarak tarihe geçme! Gittiğin yol, yol değil. Elbet hesabı sorulur" ifadelerine yer verdi.

'Atatürk, Keban, Karakaya, Ilısu gibi barajlarımızı satacaklar'

Karabat sosyal medya hesabından konuyla ilgili şu paylaşımı yaptı:

1-Seçim sonrası yabancı yatırım kısa sürede gelecek dediler. Kimse gelmedi.
Şimdi de özelleştirme yapıp bunları yabancı yatırımcı diye anlatacaklar.

2-Çok derin bir operasyon yürütülüyor. Yabancılara, özellikle Arap sermayesine söz verildi.
Kamuda çok az varlık kaldı. Onlar da ağırlıklı olarak enerji santralleri.

3-Enerjide dağıtım sektörünün tamamı özelleştirildi. 2013'te 15 milyar dolara satıldı. 21 dağıtım bölgesi özel şirketlerin kontrolünde. Dağıtım şirketlerinin kamuya karşı görevlerini yerine getirmediklerini defalarca dile getirdik.

4-Elektrik üretiminin yüzde 80'inden fazlası özel sektörde. Şimdi yüzde 100'ünü özel şirketlere devredecekler. Atatürk, Keban, Karakaya, Ilısu gibi barajlarımızı satacaklar.

5-Sektörün uzmanlarına göre kamunun santrallerinin bedeli 50 milyar doları buluyor. Bunları Mehmet Şimşek yerel seçim sonrası satarak günü kurtaracak.

6-Şimşek'in dezenflasyon ve yabancı yatırım sürecinin yılın ikinci yarısında başlayacağı sözünün temeli, TCMB'nin yeni para politikaları değil, özelleştirme kaynaklı döviz girişidir.

7-Türkiye'de gerçek anlamda bir yapısal reform, üretime geçiş ve hukukun üstünlüğü sağlanmadan dezenflasyon yaşanması söz konusu olamaz. Şimşek de bunu çok iyi biliyor. Ama siyasi ikballeri, vatanın ikbalinin önüne geçtiği için kamunun malını yağmalayacaklar.

8-Mehmet Şimşek'i buradan tekrar uyarıyorum. Saray'ın kirli planlarını uygulayan insan olarak tarihe geçme! Gittiğin yol, yol değil. Elbet hesabı sorulur."

Gündem