Kulis: CHP İstanbul İl Başkanlığı seçiminde Özgür Çelik favori

Kulis: CHP İstanbul İl Başkanlığı seçiminde Özgür Çelik favori
CHP’de 33 ilde 522 kurultay delegesinin belli olmasından sonra gözler en çok delegeye sahip İstanbul il kongresine çevrildi. CHP İstanbul İl Başkanlığına adaylığını koyan Özgür Çelik'in şansının daha yüksek olduğu ileri sürülüyor.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) kurultay tarihi belli oldu. CHP Parti Meclisi, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. PM’de alınan diğer bir karara göre; tüzük kurultayı da 25-26 Kasım tarihlerinde yapılacak. İki karar da oybirliği ile alındı.

Büyük kurultayda oy kullanacak 1200 il delegesinden 522’si belli oldu. Gözler 8 Ekim’de yapılacak İstanbul il kongresine çevrildi.

İstanbul il kongresinde 196 aday daha belli olacak.

Kritik bir role sahip İstanbul’da Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik ile İstanbul eski il başkanı Cemal Canpolat’ın yarışacağı ikili bir yarış olması bekleniyor.

İbre Özgür Çelik’ten yana

Gazete Kritik’te yer alan habere göre CHP İstanbul’da 27 ilçe başkanının yanı sıra, PM üyeleri ve milletvekillerinin desteği ile il başkan adaylığını açıklayan ilk isim Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik oldu.

Haberde, CHP delegelerinin büyük bir kısmının desteğini arkasına alan ve geçen hafta sonuda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen Çelik’in İstanbul’da ipi göğüslemesine kesin gözü ile bakıldığı da iddia edildi.

Özgür Çelik’in büyük bir destek ile il başkanı adayı olmasının ardından, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin Mehmet Ali Yüksel’den; CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da Selçuk Sarıyar’dan vazgeçerek eski il başkanı Cemal Canpolat’ın arkasında durmaya karar verdiler.

Canpolat'a CHP Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem’in yanı sıra Oğuz Kaan Salıcı’nın tam destek verdiği biliniyor. (Kısa Dalga)