CHP'de aday adaylığı mesaisi: Tek tek görüşülüyor

CHP'de aday adaylığı mesaisi:  Tek tek görüşülüyor
CHP'de adaylığı için yapılan çalışmalarda milletvekilleri, ilk il ziyareti turlarını tamamladı. Bu kapsamda vekillerin aday adaylığı için başvuru yapan kişilerle tek tek görüşmeler yaptığı ifade edildi.

31 Mart 2024 yerel seçimlerine doğru giderken partilerin çalışmaları da hızlanıyor. Bu kapsamda CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in görevlendirmesiyle saha çalışmalarına başlayan CHP milletvekilleri, ilk il ziyareti turlarını tamamladı.

Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal'ın haberine göre milletvekilleri gittikleri il ve ilçelerde ilk olarak o bölgedeki CHP örgütünü ziyaret etti. Daha sonrasında meslek odaları, esnaf odaları ve kanaat önderlerini ziyaret eden vekiller, bölge halkıyla da sohbet etti.

'Seçmenlerde hala seçime yönelik kırgınlık var'

Ziyaretlerden izlenimlerini aktaran vekiller, “Seçmenlerde hâlâ genel seçime yönelik kırgınlıkların görülebildiğini” anlatıyor. Ancak “partideki değişimin CHP’ye olan ilgiyi artırdığı ve yerel seçimler için umut getirdiği” söyleniyor. Vekiller, “Konuştuğumuz insanlardan bazıları hâlâ genel seçimden söz edince gözleri doluyor. Ama bu umutsuzluk olmaktan çok ‘Yerel seçimler için ne yapabiliriz’ diye soruyorlar. İnsanlar, ‘Yerel seçimi de kaybedersek bu iktidar çok güçlenir’ diyor. O yüzden partiye katkı sağlamak istiyor” değerlendirmesini yapıyor.

Örgütlerle yaptıkları görüşmeleri aktaran vekiller, partililerin en merak ettiği konunun aday belirleme yöntemi olduğunu söylüyor.

'Aday belirleme yöntemi nasıl olacak?' sorusu

İl ve ilçe başkanlarını dinlediğini söyleyen vekiller, “Aday belirleme yöntemi nasıl olacak, önseçim olacak mı, kadınlar ve gençler için verilen sözler tutulacak mı? Sözler tutulurken liyakate uyulacak mı?’ gibi sorular soruyorlar. Burada da hepsinin önerilerini aldık” bilgisini paylaşıyor.

Aday adaylığı başvurusu yapan kişilerle tek tek görüşülüyor

Ayrıca aday adaylığı için başvuru yapan kişilerle de tek tek görüşmeler yaptığını belirten vekiller, “Seçilirseniz ne yapacaksınız? Bölgeyle ilgili iddianız, vizyonunuz nedir? Sorunları ne kadar biliyorsunuz?” gibi sorular sorduklarını anlatıyor.

'Tek aday öne çıkan yerlerde de adaylarımızı açıklayacağız'

Parti yönetimi de vekillerin hazırladığı raporlarla aday belirleme yönteminin şekilleneceğini aktarıyor. Yarın Parti Meclisi’nde bu raporların görüşüleceğini aktaran kurmaylar, “Raporlarda bölgeler için ‘Şurada önseçim olsun, şurada tek aday öne çıkıyor, onun adaylığı açıklanabilir’ gibi öneriler var. Buna göre bizler de aday belirleme yöntemimizi, tek aday öne çıkan yerlerde de adaylarımızı açıklayacağız. Sonrasında saha çalışmaları devam edecek. Düzenli olarak PM toplantıları ve aday açıklamaları yapacağız” diyor. (Kısa Dalga)

Gündem