CHP Grup Başkanvekili Günaydın, 'çekilme' tartışmasını anlattı: Çok duygusal bir ortam vardı

CHP Grup Başkanvekili Günaydın, 'çekilme' tartışmasını anlattı: Çok duygusal bir ortam vardı
Hafta sonu yapılan CHP kurultayında genel başkanlık seçimini kazanan Özgür Özel, bugün yapılacak tören ile görevi Kemal Kılıçdaroğlu'ndan devralacak. Ayrıca seçim gecesi yaşananları, görüntülere yansıyan odadaki atmosferi CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın anlattı.

38. Olağan Kurultay'da Genel Başkan seçilen Özgür Özel, bugün yapılacak devir teslim töreni ile CHP'nin 8. Genel Başkanı olarak görevine başlayacak.

CHP'de 2010'da yapılan 33. Olağan Kurultay'da genel başkanlığa seçilen ve 13 yıldır bu görevi aralıksız sürdüren Kemal Kılıçdaroğlu, yarın bu görevi Özgür Özel'e teslim edecek.

Özgür Özel'in genel başkanlığı almasıyla CHP'de yeni bir dönem de başlamış olacak. Partinin 8. Genel Başkanı ünvanını alan Özel'in ilk sınavı yerel seçimler olacak.

Parti Meclisi (PM) ile ilk toplantısını 11 Kasım Cumartesi günü yapacak olan Özgür Özel, üyelerin görüşlerine başvurarak "A takımı" denilen Merkez Yönetim Kurulunu (MYK) oluşturacak.

Özgür Özel'in yeni MYK'sinin geniş kapsamlı olacağı ve her alana bir atama yapacağı belirtiliyor.

Yeni MYK'nin 13 Kasım Pazartesi günü yapılacak ilk toplantısına başkanlık edecek Özel, salı günü de genel başkan olarak ilk kez grup toplantısında milletvekillerine hitap edecek.

İlk ziyaret deprem bölgesine

Özgür Özel, genel başkan olarak ilk yurt içi ziyaretini perşembe günü deprem bölgesi Hatay'a yapması bekleniyor.

Özel, Hatay'ın ardından "ikinci memleketim" dediği Osmaniye'yi ziyaret edecek.

'Çok duygusal bir ortam vardı, talimat verilen bir atmosfer yoktu'

CHP 38. Olağan Kurultayı’nda seçimin ikinci tura kalmasıyla birlikte CHP Eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçilmemesi yönünde ifadeler kullanılan anların görüntüsü çok konuşulmuştu.

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, o anları Halk TV’de anlattı.

Günaydın, ‘talimat’ eleştirilerine de yanıt vererek, “Buradan ‘genel başkan talimat üzerine hareket ediyor’ bunu anlayamazsınız. Orada çok duygusal bir ortam vardı. Talimat verilen bir atmosfer yoktu” dedi.

Günaydın şöyle konuştu:

"İlk seçimin ardından genel başkanımız Kılıçdaroğlu’nun kazandığı algısı oluşturulmuştu. Fakat sayım bittiğinde biz Özgür Özel’in önde olduğunu öğrendik. 682’ye 662 oranı olunca ikinci tura kalındı. Bu işler ilk turda böyle ilerleyince ikinci turda Özgür Özel lehine gelişmesi de olağandı. Bu esnada biz şunu düşündük “keşke Kılıçdaroğlu gelse ve durumu el koyarak ‘ben çekiliyorum’ dese”. Ben bunu içimden düşündüm ama çeşitli fısıltılar da orada dolaştı. Sonra sayın Engin Özkoç genel başkanı aradı ve sohbet etti. Biz o sırada Ekrem İmamoğlu ile divan odasındaydık. Kılıçdaroğlu, ben oraya geleyim ve çekileyim dedi. Biz o sırada ikinci tur başlamasın yoksa sorunlar çıkacak dedik. Bazı arkadaşlar ise ikinci turun başlaması için süreci hızlandırmaya çalıştı. Ancak ilçe seçim kurulu da sandık başında itiraz olmadığı için bir şey yapamayacağını söyledi ve bu esnada ikinci tur başladı. Bunlar olurken biz odada hala konuşuyorduk. Biz divan odasına ilçe seçim kurulu müdürünü davet ettik. O da “ikinci tur başlayınca taraflardan birinin çekilmesi sonuç doğurmaz” dedi. Engin Özkoç’un aradığı ve İmamoğlu’na verdiği telefon üzerine konuştular ve Kılıçdaroğlu’da o sırada ben oraya geleceğim dedi. Kılıçdaroğlu yola çıktı ve 5 dakika sonra orada oldu. Biz karşılamak üzere dışarıya çıktık. İmamoğlu da vardı ben de vardım. Genel başkanımız geldi divan odasına girmedi ve büyük odaya girdi. Girdiği oda görüntülerdeki oda. Orada da 30 kişiye yakın kişi vardı. Orada bir eski milletvekilimiz ısrarla ‘genel başkanım bırakamazsınız sizin bizde bizi sizde emeğimiz var’ diye bağırdı. Sonra birkaç kişi daha bu tip şeyler söyledi. Buradan şunu anlayamayız ‘genel başkan talimat üzerine hareket ediyor’ bunu anlayamazsınız. Orada çok duygusal bir ortam vardı. Talimat verilen bir atmosfer yoktu." (Kısa Dalga)