CHP'de Tüzük Kurultayı ertelendi: Adaylar için temayül yoklaması ya da anket gündemde

CHP'de Tüzük Kurultayı ertelendi: Adaylar için temayül yoklaması ya da anket gündemde
CHP il başkanlarının aldıkları tavsiye kararında Tüzük Kurultayının 2024 yılı Mayıs sonunda yapılması, yasal sürecin ilk Parti Meclisi toplantısında başlatılması talep edilmiş.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) il başkanları, dün yapılan il başkanları toplantısında yapılan değerlendirme sonucunda tüzük kurultayının yerel seçimlerden sonra yapılmasına karar verdiklerini açıkladı.

CHP il başkanları dün ortak bir açıklama yayınladı.

İl Başkanlarının ortak açıklamasında, yerel seçimlere az bir süre kaldığı belirtilerek, "İvedi şekilde kurulacak ve derhal çalışmaya başlayacak tüzük komisyonunun, örgütlerimizin de görüşünü alarak kapsamlı bir çalışma yürütmesi ve günümüz ihtiyacını karşılayacak düzenlemelerin Tüzüğümüzde yer bulması için Tüzük Kurultayının 2024 yılı Mayıs sonunda yapılması, yasal sürecin ilk Parti Meclisi toplantısında başlatılması konusunda tavsiye kararı alınmıştır" ifadelerine yer verildi.

Yasal süreç vurgusu

Ayrıca açıklamada "Parti yönetimimiz tarafından Kurultay’dan önce ilan edilen Tüzük Kurultayı ile ilgili yasal süreç o tarihte başlatılmadığından söz konusu tarihte Kurultayın yapılmasının teknik olarak mümkün olmadığı görülmüştür" denildi.

CHP MYK’dan ilk karar: Adaylar temayül yoklaması ile belirlenecek

CHP MYK’da 'ön seçime' ilişkin karar alınmıştı. Seçim takviminin YSK denetiminde bir ön seçim yapılmasına imkan vermediğini belirten MYK üyeleri "ön seçim niteliğinde temayül yoklamaları yapılması"nda mutabakata varmıştı. (Kısa Dalga)