CHP'li kurmaylar: Partiler ittifak, işbirliği yapsa da yapmasa da sandıkta seçmen birleşecektir

CHP'li kurmaylar: Partiler ittifak, işbirliği yapsa da yapmasa da sandıkta seçmen birleşecektir
DEM Parti'nin yerel seçimi tutumu kararlarını değerlendiren CHP'li kurmaylar “uzlaşı ve müzakere” kararından memnun olduklarını ifade ederken "Partiler ittifak, işbirliği yapsa da yapmasa da sandıkta seçmen birleşecektir" dediler.

MYK toplantısında yerel seçimlere 81 ilde kendi adaylarıyla girmesi eğiliminin öne çıktığı DEM Parti'de PM sonuç bildirgesi dün yayımlandı. Buna göre yerel seçimi tutumu kararlarında müzakere mesajı verilirken 'ortak mücadeleyi örecek Kent Uzlaşısı zeminini oluşturma' kararı da verildi.

Cumhuriyet'ten Sap Sağkal'ın haberine göre DEM Parti’nin yerel seçim tutumu CHP kanadından da olumlu karşılandı. DEM Parti’den yapılan açıklamayı değerlendiren CHP kanadı, Özgür Özel’in yaptığı ziyarette zaten bir toplu ittifak önerisiyle gitmediklerini anımsattı.

'Genel siyaset yerine adaylar ön plana çıkacak'

Seçmenlerin gözünde artık “ittifak” kelimesinin anlamını yitirdiğini söyleyen kurmaylar, “Onun için biz yerelde, bazı bölgelerde halkın da beklentisiyle tüm partilere yerel işbirliklerini öneriyorduk. Yerel seçimlerde genel seçimden farklı bir ortam olacak. Genel siyaset yerine adaylar ön plana çıkacak. Bu nedenle yerel uzlaşıların önemli olduğunu düşünüyoruz. Onların açıklaması da bizim bu düşüncemize uyuyor” değerlendirmesini yaptı.

'Partiler ittifak, işbirliği yapsa da yapmasa da sandıkta seçmen birleşecektir'

Önemli olanın yurttaşları sandıkta birleştirebilecek adayları belirlemek olduğunu söyleyen CHP kurmayları, “Bazen öyle ittifaklar olur ki tabanda karşılık bulmaz. Ama yerel seçimdeki birliktelikler tabanda kendiliğinden olur. O yüzden yerelde tabanda bir işbirliği olması, tabanların birleşmesi partiler üstü bir durum. Özellikle büyükşehir seçimlerinde bunun gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Partiler ittifak, işbirliği yapsa da yapmasa da sandıkta seçmen birleşecektir” dedi.

'Kafamızda kent itttifakı derken AKP seçmeni de var'

Tabandaki birlikteliğin sadece DEM Parti ya da İYİ Parti üzerinden de düşünülemeyeceğini söyleyen CHP’liler, “Adaylarımızı yerelde seçmenlerin sandıkta birleşeceği adaylar olmasına dikkat ederek seçiyoruz. Bu kapsamda aday profili çalışması yapıyoruz. Yani kafamızda kent itttifakı derken AKP seçmeni de var. Seçmeni sandıkta birleşmekten kastımız bu. Mesela Bursa ve Balıkesir’de kent ittifakı kavramına uyan adaylar açıkladık. Açıkladığımız adaylara MHP ve AKP seçmeninin de sempatisi var. Bunu il ve ilçelerin hepsinde uygulayacağız” yorumunu yaptı.

'PM'de değerlendirilir ve ona göre karar verilir'

DEM Parti’nin “Müzakereye açığız” çağrısını da değerlendiren kurmaylar, bu hafta yapılması beklenen CHP Parti Meclisi toplantısını işaret ederek “Müzakere olursa nasıl olur, ne yapılır, bunlarla ilgili yorum yapmak için kendi parti meclisi toplantımızı beklemek gerekir. Bu konu ancak orada değerlendirilir ve ona göre karar verilir” dedi. (Kısa Dalga)

Gündem