CHP’nin Adalet Raporu’ndan: Engellenen haberlerin yüzde 42’si Erdoğan ve AKP ile ilgili

CHP’nin Adalet Raporu’ndan:  Engellenen haberlerin yüzde 42’si Erdoğan ve AKP ile ilgili
CHP tarafından hazırlanan “Adalet Raporu”na göre, engellenen haberlerin yüzde 42’si doğrudan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ailesi, partinin belediye başkanları veya yöneticileri ile ilgili.

TBMM Adalet Komisyonu’nun CHP’li üyesi Süleyman Bülbül, son üç ayda yaşanan hukuk dışı uygulamalara ilişkin bir rapor kaleme aldı. Raporda, “Düşüncelerini dile getirmeye çalışanlar her zamanki gibi susturulmaya çalışıldı. Yurttaşlar, adaletsizlik, hukuksuzluk ve hak gaspları ile mücadele etmeye devam etti. Engellenen haberlerin yüzde 42’si doğrudan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ailesi, partinin belediye başkanları veya yöneticileri ile ilgiliydi” denildi.

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, CHP’li Bülbül tarafından kaleme alınan raporda her alanda hak ihlallerinin yaygınlaştığı kaydedilen Adalet Raporu’nda, hukuksuzluklarda mevcut iktidarın sorumluluğuna vurgu yapıldı.

Raporda şu tespitler yapıldı:

“Düşüncelerini dile getirmeye çalışanlar her zamanki gibi susturulmaya çalışıldı. Yurttaşlar, adaletsizlik, hukuksuzluk ve hak gaspları ile mücadele etmeye devam etti. Engellenen haberlerin yüzde 42’si doğrudan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ailesi, partinin belediye başkanları veya yöneticileri ile ilgiliydi. Hak ihlallerine ilişkin koruyucu mekanizmaların etkili olması bir yana, ihlaller, insan haklarını korumak ve geliştirmekle yükümlü makamlar tarafından gerçekleştirilmeye devam edildi.

Cumhur ittifakı etkisi

Hak ihlallerine ilişkin koruyucu mekanizmaların etkili olması bir yana, ihlaller insan haklarını korumak ve geliştirmekle yükümlü makamlar tarafından gerçekleştirilmeye devam etmektedir. Bu bağlamda Türkiye’de hak ihlallerinin, Cumhurbaşkanı, atanmış bakanlar ve cumhur ittifakı mensubu siyasi parti başkan ve üyeleri tarafından sahiplenildiği veya bizzat onların söylemleri neticesinde gerçekleştirildiği görülmektedir. Hak ve özgürlüklere yönelik yaklaşım, ülkedeki siyasi pozisyonlardan doğruca etkilenmektedir. Cumhur İttifakı düzenli olarak bu ihlallere devam etmektedir. Bu sebeple yaptığımız raporlamalar, ülkeyi tek kişi yönetimine, demokrasi ve hukuk buhranına sürükleyen yapı devam ettiği sürece bir sorumluluk duygusuyla sürdürülecektir.”

Gündem